Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Rüyanda Görürsün: Gelecekte Aşık Olup Geçmişte Aramak

Rüyanda Görürsün: Gelecekte Aşık Olup Geçmişte Aramak

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Rüyanda Görürsün: Gelecekte Aşık Olup Geçmişte Aramak

Prime Video’nun ilk yerli içeriği Murat Boz ve Burcu Özberk’in başrolleri paylaştığı Rüyanda Görürsün oldu. Alışılmamış bir hikaye sunan 91 dakikalık yapım izleyenlerin dikkatini çekti. Romantik-komedi tarzında olan filmin klişelerle dolu fakat eğlenceli bir başlangıcı olsa da daha sonra hikayenin ilerlemesi ile bizi şaşırtmaya başlıyor.

Evlilik eleştirisi ile başlayan yapımda evliliğe uzak zengin bir playboy olan Engin (Murat Boz) ve yine evlilik gibi bir düşüncesi olmayan, duyguları ile hareket eden bu yüzden de başı genelde beladan kurtulmayan bir düğün organizasyoncusu olan Pelin (Burcu Özberk) bu hikayenin ana karakterleri.

Engin önceden şef olma hayalleri olan fakat hayatın onu getirdiği yere bakıldığında insanların evini ellerinden almak için bin bir yolu deneyen kapitalist bir inşaat şirketi sahibi. Pelin ise hayatında bir şeyleri yoluna koymaya çalışan ve bu hengamede kendine vakit ayırmaya çalışan bir kadın.

Bir gece tesadüf eseri karşılaşmalarının ardından onları aynı yatakta ve 2 yıllık evli bir halde görüyoruz. Kapitalist Engin hayatını tamamen değiştirmişken Pelin hayallerini Engin sayesinde gerçekleştirmiş durumda. Çift geçen 2 yılı hatırlamazken onlar dışında herkes bu masalsı hikayeyi hatırlıyor. İkili bu rüyadan uyanmaya çalışıyor. Bu uyanma ve rüyayı anlama sekansları ilerleme açısından bize çok karmaşık gelse de bu anlarda durum komedisinin ve karakterlerinin olayların gelişimine karşı reaksiyonlarının tadını çıkarmalıyız.

İkili hayatlarında arka plana attıkları hayallerini gerçekleştirmenin şaşkın mutluluğunu yaşarken bir yandan da içine düştükleri rüyadan kurtulmaya çalışıyorlar. Evlilik terapisine bile giden çiftimiz bu çabalamanın yanında birbirlerini daha da yakından tanıma fırsatı bulan çiftin uyumlu ritimleri filme tempo kazandırıyor. Bu arayışları ve kendilerini baştan keşfettikleri anlarda hikaye ilerledikçe karmaşa azalıyor, tatlı bir yere evriliyor ve biz hikayeye karakterlerle aynı anda adapte olmaya başlıyoruz.

Hikayenin gelişiminin yanında bizi zinde tutan büyük bir merak unsuru ve gizemler var. Geçen 2 yılda ne olduğunu bilmeyen karakterler bilmedikleri geçmişlerini öğrenmeye çalışırken biz de aynı 2 yılı onlar kadar merak ediyor ve öğrenmeye çalışıyoruz. Temelde 3 günü hedef alan ana hikayede yıllar hızlı geçiyor ve biz evliliğin ileriki yıllarına da şahit oluyoruz. Geçen tatlı günlerle (yıllarla) beraber yine başrol oyuncuları ile beraber durumu kabul ediyoruz. Tam bu noktada film sonuç kısmına bağlanıyor ve bize ipucu verdikleri finale doğru götürüyorlar. 2 karakter içinde hem test hem de olgunluk kazandıran bu deneyimin ardından kendilerine geldiklerinde bütün yaşananları hatırlayıp birbirlerini aramaya başlıyorlar. Kendilerini ve birbirlerini bulmaları için sunulan bu testi geçmeleri lazım. İşte tam bu anda beklenen finali görüp tatmin edici sonu görüyoruz. Günümüz ve rüya zannedilen gelecek arasında en dikkat ettiğim ve filmin çuvallamadığı nokta ise tutarlılık. Farklı zaman dilimlerini görsek de tutarlılık bize özenilmiş ve dikkatle yazılmış bir yapım olduğunu gösteriyor. Havada kalmaması da bizi iyi hissettiriyor.

Murat Boz, tüm Türkiye’de sevilen ve beğenilen bir sanatçı. Bunun bir yansıması mı emin değilim ama müzikler eğlenceli ve durumu destekleyici. Yaşanan durumlara uygun Türkçe pop şarkıların ağırlıklı olduğu film müzikleri, renkli renk paleti ve hareketli çekim teknikleri ile birleşince yapımın temposunu belirleyen ana unsurlardan biri oluyor. Sade ama alışılmamış hikaye bizi olumlu yönde etkilerken filmin sonunda ağzımızda güzel bir tat bırakıyor.

Toparlayacak olursak. Prime Video’nun ilk yerli yapımı olan bu romantik-komedi sizi meraklandıracak, eğlendirecek ve gülümseyerek izlemenizi sağlayacak olan iyi bir auraya sahip, sade fakat klişe olmayan bir hikayeye sahip bir yapım.

Rüyanda Görürsün: Gelecekte Aşık Olup Geçmişte Aramak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...