Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Scream VI: Bu Kez Katil Kim?

Scream VI: Bu Kez Katil Kim?

Yazar: Berk Söğütlü

Scream VI: Bu Kez Katil Kim?

Bu inceleme spoiler içermektedir.

Kült korku serisi Scream, 6. filmiyle izleyenleri şaşırtmaya devam ediyor. Scream 6, Scream 5’in hikayesini kaldığı yerden devam ettiriyor. Woodsboro’da ki olaydan sağ kurtulan ekip kendilerini New York’ta normal bir hayata alıştırırken, Ghostface’in geri dönüşüyle birdenbire hayatları tekrardan kabusa dönecektir. Geri dönen karakterler Samantha Carpenter (Melissa Barrera), Tara Carpenter (Jenna Ortega), Chad (Mason Gooding), Gale Weathers (Courteney Cox) ve Kirby Reed’in (Hayden Panettiere) yanı sıra Ethan (Jack Champion), Jason (Tony Revolori), Wayne (Dermot Mulroney) ve Quinn (Liana Liberato) gibi yeni isimleri de görüyoruz. 35 milyon dolarlık bütçesi bulunan filmin yönetmenlik koltuğundaysa yine 5. filmde olduğu gibi Tyler Gillet, Matt Bettinelli-Olpin ikilisi oturuyor.

Scream 6 şaşırtıcı olmayan kanlı bir açılış yaparak, Ghostface’in bir film profesörünü öldürülmesiyle başlıyor. Seriyle özdeşleşmiş, telefonda tehdit etme sahnesini burada da görüyoruz. Daha sonra Ghostface maskesini takan Jason, bir başka Ghostface tarafından öldürülüyor ve bu yeni Ghostface’in hiç şakası yok gibi. Onun adına çekilen Stab filmleri umurunda bile değil. Bunu sadece intikam almak için yapıyor. Bu gerçekten ilginç çünkü yeni film daha önce denenmemiş bir hikaye anlatmaya çalışıyor. Woodsboro olayından sonra, kurtulan karakterlerin yaşadıkları travmayı Samantha dışında hepsi atlatmıştır. Ta ki Ghostface cinayetlerinin yeniden başlamasına kadar. Sam, Tara,  Chad ve Mindy (Çekirdek Dörtlü), Ghostface tarafından acımasızsa avlanmaya başlanır. Çekirdek Dörtlü’ye yardım için bu kez yanlarına orijinal seriden Gale Weathers ve Scream 4’ün fan favorisi Kirby Reed’de katılacaktır. Ghostface’in ortaya çıkışıyla herkes şüpheliye dönüşecektir.

Scream 6 seriyi Woodsboro’dan, New York’a taşıyor. Artık Ghostface gölgeler arasında saklanmaktansa, cinayetlerini açık alanlarda da işliyor. Filmin gerilim ve korku dozu iyice arttırılmış. Brett Jutkiewicz’in sinematografisi de hayal kırıklığına uğratmıyor. Set tasarımı ve kostümler de her zamanki gibi iyi görünüyor. Filmin eksikleri de yok değil. Üçüncü perdedeki kötü adamın ortaya çıkışı ve son savaş sahnesi biraz aceleye getirilmiş. Kimin hayatta kalacağını önceden tahmin edebiliyorsunuz. Bazı uzatılmış diyaloglarda yer yer sıkıcı olabiliyor. Yine de Scream 6, önceki filmine göre daha akıcı bir hikaye ve oturaklı karakterlerle öne çıkıyor. Seri karakter odaklı olay örgüsüne bağlı hikaye anlattığı için, bu film için bir artı puan olmuş.

Scream serisinin şahsımca bir başka özelliği, neredeyse kötü diyebileceğim bir filminin olmaması. Scream hala istikrarlı bir şekilde kalitesini koruyan ender korku serilerinden birisi. Klasikleşmiş ‘slasher’ filmlerinin aksine Scream serisinde ton önemli bir unsur gelmiş durumda. Olaylara Sherlock Holmes gözüyle bakarak her seferinde katilin kim olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve her seferinde de bu seri, izleyicisini ters köşe yapmayı başarıyor. Scream 6’yı da bu kadar taze ve canlı hissettiren bu tarz şeyler oluyor. Scream 6 serideki diğer filmlerin inşa ettiği bütün herşeyi kullanmaktan hiç çekinmiyor. Eski filmlere yapılan göndermeler, referanslar ve Ghostface’in intikam için tamamen baştan oluşturduğu eski serinin izlerini taşıyan kostümlerle ve eşyalarla dolu sinema salonu bunlara bir örnek.

Filmde eksikliği hissedilen en önemli isim Sidney Prescott’tan (Neve Campbell) başkası değil. Neve Campbell’ın seriye dönmemesinin en büyük sebebi, yapımcı stüdyodan yeterli bir mali teklif almamasıydı. Bu da Sidney’nin yokluğunda, eski karakterlerden Gale’ın daha ön plana çıkmasını sağlıyor. Oyunculuklar demişken Melissa Barrera’nın, Jenna Ortega ile olan kardeş dinamiğinin daha da güçlendiğini görüyoruz. Film oyuncu kadrosundan en iyi şekilde yararlanırken, Tyler Gillet ve Matt Bettinelli-Olpin gerilim dozunu doğru bir biçimde ayarlamış. Serinin belki de en unutulmaz sahneleri olarak hatırlanacak birçok kovalamaca sahnesi bulunuyor. Cadılar Bayramı’nda, New York metrosundaki gerilim dozu yüksek sahneden, ‘Arka Pencere’ göndermesi yapılan apartmandaki saldırıya kadar her sekansın set dizaynı başarılı bir şekilde kurulmuş ve yönetilmiş. Ghostface’in artık karanlıklarda saklanma gibi bir derdi yok. Bu yüzden her an, her yerde saldıracağının farkında olmamızı sağlıyor. Elbette seri her zamanki meta-yorumlarını ihmal etmiyor. Favori korku filmlerinizden, ‘fandom’lara (hayran grubu) kadar birçok gönderme mevcut. Scream 6 günümüz fandom’unu ve serilerini eleştirirken kendisi bunu yapmaktan kaçınıyor. Özellikle Mindy’nin bu konu hakkındaki monologu muhteşem olmuş.

Scream 6 serinin en kanlı ve gerilim dozu yüksek filmi olmuş. Film üzerine düşünmemizi isteyecek kadar zekice değil fakat şaşırtıcı sonuyla standartın üzerinde bir ‘slasher’ havası veriyor. Scream 6, Scream hayranlarının yıllarca yeniden izleyecekleri korkutucu ve eğlenceli bir yapım olmuş.

Scream serisi 2022 yılındaki yeniden doğuşuyla, popülerliğini arttırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Puan: 8 / 10

Scream VI: Bu Kez Katil Kim?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...