Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Nomadland Hakkında ve Çekim Süreciyle İlgili Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

Nomadland Hakkında ve Çekim Süreciyle İlgili Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

Yazar: Aylin Şahin

Nomadland Hakkında ve Çekim Süreciyle İlgili Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

Başrolünde Frances McDormand’ı gördüğümüz 2020 yapımı dram filmi Nomadland, hem sınırlı gösterimine rağmen 2020 yılının en çok izlenen filmlerinden biri oldu hem de prömiyerini yaptığı 77. Venedik Uluslararası Film Festivalinden en prestijli ödülü, Altın Aslan’ı kazandı.

Chloé Zhao’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu uyarlandığı kitabın yazarı Jessica Bruder, yönetmen Zhao ile birlikte yazdı. 60’lı yaşlarında Nevada kırsalında yaşayan bir kadının şehirdeki ekonomik çöküş sonrası eşyalarını kaybetmesini ve minibüsünü bir karavan haline getirip modern bir göçebe olarak yaşamaya başlamasını izlediğimiz yapım eleştirmenler tarafından Oscar’ın güçlü bir adayı olarak gösteriliyor.

İşte “Nomadland” filmiyle ilgili bilinmeyenler…

1. Frances McDormand, film çekimleri boyunca 7 farklı eyalette bulundu. Bir minibüste yaşama deneyimi 4 ila 5 ay sürdü. Sahneleri canlandırmaktan çok sürekli hareket halinde olduğu bir yaşam tarzını kendi hayatına entegre etmeye çalıştığını söylüyor.

2. Frances McDormand, film çekiminde kullanılan minibüsü kendi eşyalarıyla donattı. Çekimler sırasında içinde uyuduğu minibüse “Vanguard” şeklinde bir lakap bile taktı.

3. Zhao ve McDormand, McDormand’ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü aldığı ve Zhao’nun da aynı gecede kendi filmi için bulunduğu 2018 33. Independent Spirit Awards töreninin yapıldığı günden bir gün önce tanışmışlar ve proje daha taslak halindeyken projeye duydukları coşkuyu gizleyememişlerdi. Ödül töreninde Zhao, McDormand için “Olduğun kişiye teşekkür ederim.” sözlerini sarf ederken McDormand da “Çok yakın bir gelecekte birlikte çalışmayı umduğum tüm yeni arkadaşlarıma teşekkür ederim.” cümlesini kullanmasına bir sözleşmenin var olduğu bilgisini de ekleyerek gelecek projeyle ne kadar iyi bir sinerji yakaladığının sinyallerini 2 yıl önceden vermişti.

4. Zhao da çekimler sürecinde kullandığı minibüse hayatı boyunca manga hayranı olduğu için “Akira” ismini verdiğini söyledi.

5. McDormand çekimlerde birçok yerde gerçek çalışanlarla oynadı. Örneğin Quartzsite Yacht Club çekimlerinde cast olarak figüran oyuncular değil, yerel halktan insanlar seçildi. Proje, SAG yönergelerine uygun yapıldı ve oyuncu olmasalar da her görev alan kişiye ödemeleri yapıldı.

6. Zhao filmin doğal ve samimi yapısını birçok noktanın gerçek oluşuna, bir plan program olmadan hızlı ve spontane gelişmesine bağlıyor. Filmin bir kısmı anlık olarak Rubber Tramp Rendezvous olarak bilinen gerçek bir açık hava göçebe toplantısında çekildi.

7. Zhao, Nomadland’de ortaya koyduğu işi Terrence Mallick’in yönetmenlik anlayışına yakın bulduğunu söyledi. Mallick’in daha proje yapım aşamasındayken kendisini çok cesaretlendirdiğini de ekledi. Mallick, Zhao ve Zhao’nun eşi hala görüşen yakın arkadaşlar aynı zamanda.

8. Proje yapım aşamasındayken Disney Fox’u satın aldı ve yapımcılar adına bunun bir sorun olabileceği gündemdeydi. Fakat Nomadland yapımcıları için bu tam tersine iyi bir gelişme oldu.

9. Yapım ekibi çekimler sırasında büyük bir kasırga geleceğini öğrendiğinde bunu Zhao’ya söylediler ve Zhao o kasırgada o çekimi yapmaya gideceklerini söyledi, 5 dakika gibi bir süre içinde ekip de bu fikre onay verdi ve hiç kimsenin birbirini duyamadığı, ekibin zar zor ayakta durduğu o havada bile çekimlere ara verilmedi.

10. Ve son olarak filmin istatistiksel verileri de oldukça çarpıcı. Nomadland şimdiye kadar biri Altın Aslan, biri Toronto Uluslararası Film Festivalinin People’s Choice Ödülü olmak üzere birçok festivalde gösterime girip toplamda 28 ödüle layık görüldü. Eleştirmenlerin 2020’deki en iyi filmleri listelediği 120’den fazla listede ilk 10’a girdi ve bu listelerin neredeyse yarısında 1. veya 2. olarak sıralandı. Ayrıca Nomadland yayınlanır yayınlanmaz hızlıca Letterboxd’ın “Top 250 Narrative Films” listesine girdi.

Nomadland Hakkında ve Çekim Süreciyle İlgili Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...