Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Equinox Dizi İncelemesi: Neden?

Equinox Dizi İncelemesi: Neden?

Yazar: Ahsen Aktaş

Equinox Dizi İncelemesi: Neden?

Başrollerinde Astrid rolüyle Danica Curcic, Dennis rolüyle Lars Brygmann, Ida rolüyle Karoline Hamm ve Lene rolüyle Hanne Hedelund bulunduğu 2020 yılı Danimarka yapımı doğaüstü gerilim türündeki Netlix dizisi; podcast olan Equinox 1985’in uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

99 senesinde aralarında ablasının da bulunduğu kaybolan 21 öğrencinin 20 sene sonra peşine düşen Astrid’in maceralarının hiçbir yere bağlanmayışını izliyoruz 6 bölüm boyunca.

Radyo programı yapan Astrid bir gece ablasının arkadaşlarından birinin programına bağlanmasıyla kendini 20 sene sonra tekrar olayların içinde buluyor. Evli ve boşanmış ve bir kızı olan Astrid’in çocukluk travmasına sebep olan bu olayın içine bu kadar kolay atlaması insanın merak yüzünden neler yapabileceğinin güzel bir örneği.

Olay örgüsüne biraz değinerek kendi bakış açımdan dizinin nerelerde yanlış yaptığını nerelerde doğru yaptığını anlatmak istiyorum. Doğru yaptığı şeylerden başlamak daha kolay olacağı için hadi başlayalım. Finale kadar sabırlı olan izleyiciyi gizemiyle elinde tutmayı başarıyor. Tarikatlar, dinler ve ritüelleri konularını seven insanlar için ilgi çekici aynı zamanda da. Donuk bakışlar, seviyeli ilişkiler ve renk kartelasıyla Avrupa havasını yaşatıyor. Bunların haricinde kalan her şey kötü.

Öncelikle elbette şüpheli bir telefon konuşmasından sonra olayı araştırmak istersin bu konuda Astrid ile hemfikrim fakat 6 bölüm boyunca sen bize ne yaşattın? Ida’yı bulma, başına neler geldi öğrenme isteği hepimizde vardı. Finalde güzel şeyler olacak Ida ve diğer sınıf arkadaşları dönecek diye beklerken Ida ile el ele tutuşup Tavşan Adam’a gitmek neden? Yaşanmış her şey seni ondan uzak tutması gerekirken -buna küçük yaşta yaşadığı rüyalar da dahil- NEDEN?! Deli gibi her şeyi araştırıp, sinir krizleri yaşamana değdi mi o final Astrid? Astrid’i karşıma alıp sorduğum sorular bu kadar biraz da diğer karakterleri konuşalım.

Doğaüstü olayların baş kötüsü olan erkek karakterlerin dizilere lise öğretmeni olarak dahil olması saçmalığını artık bir kenara bırakabilir miyiz lütfen? Sıkıcı, tahmin edilebilir, ayrıca iğrenç. Bence kötü karakter dediğimiz “villain”lar eğer izleyici onlarla empati kurabilirse başarılı yazılmış oluyor. Yoktan yere terör estirip insanlara kötülük yapan, altı doldurulmamış villainlar sonradan unutacağımız bir başka detay oluyor. (Başarılı villainlara örnek olarak: Loki, Joker, Walter White) Eski bir büyü kitabında yer alması, insanların ona tapması ona adaklar adaması haricinde villain olarak adlandırılmasına bir sebep yokken Tavşan Adam’ın villain olarak seçilmesi saçma. Karşımıza çıktığı lise öğretmeni Henrik ile de empati kuramıyoruz bu sebeple ne Tavşan Adam ne de Henrik villain sınıfına girmedi, giremedi. Sonuç olarak kötü adamsız kötü adam avlamaya çıktık Astrid ile birlikte.

Anneleri olan Lene’nin bakışlarındaki rahatsız edicilik ise başından beri insanı karakterden uzak tutan bir şey. Kuralcı, sıkıcı ve güven vermeyen davranışları başından beri işin içinde olduğu konusunda daha bariz olamazdı her şey. Dennis ise ikisi için de babalık görevini yapan tatlı biri fakat Astrid’i küçükken dinlese belki daha iyi olabilirdi her şey. Astrid’in evlatlık olması, Dennis’in Ida’nın babası olmaması; kardeşler arasında kan bağının bulunmaması fakat kan bağları varmış gibi Ostara rolünün Ida’dan Astrid’e geçmesi… baş ağrıları, ağrı kesiciler ve sonunda huzurlu bir uyku.

Yer yer ses getirmiş birçok yapımdan(Dark, Midsommar, Stranger Things) esinlenen fakat onların kalitesine hiçbir şekilde ulaşamayan bu dizi bize ne anlatmak istedi, dizi çekilirken ne amaçlandı gibi sorulara yanıt bulamadan finaliyle “Nasıl yani?!” dedirten ortalamanın aşağısında bulunan bir başka hızlı tüketim için yapılmış Netflix dizisi olmanın önüne geçemiyor. En dandik lise dizilerinde bile bulunan “Zorbalık kötüdür!” alt metni gibi basit bir anlam dahi içermeyen bu yapımı zaman kaybı olarak nitelendiriyorum bu sebeple. IMDB puanı olan 6,1’i ise kesinlikle hak etmiş fazlası da kesinlikle göz çıkarırdı.

Equinox Dizi İncelemesi: Neden?

Ahsen Aktaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...