Anasayfa Listeler Nisan Ayında Neler İzleyeceğiz?

Nisan Ayında Neler İzleyeceğiz?

Yazar: Tunahan İbiş

Nisan Ayında Neler İzleyeceğiz?

Herkese merhaba! Nisan ayında çıkacak film ve dizilerden oluşturduğumuz seçki ile karşınızdayız. Ödül sezonunun bitmesiyle beraber bahar sezonunu tam anlamıyla açmış bulunuyoruz. Kung Fu Panda 4 ve Godzilla x Kong: The New Empire gibi beklenen devam filmleri ile Challengers, Monkey Man ve The Fall Guy benzeri önemli gişe filmlerinin dengelendiği bir aydayız. Dizi dünyasında ise sezonun iddialı işlerinden Fallout, Ripley ve The Sympathizer; platformlarda yerini alıyor olacak. Şimdiden herkese iyi seyirler ve iyi okumalar dileriz!

 

Vizyonda

Bu Ay Sinemalarda Gösterime Girecek Filmler

 

Kung Fu Panda 4
5 Nisan

Üçüncü filmden 8 yıl sonra gelen Kung Fu Panda 4, artık tapınağın lideri olan Po için nostaljik bir yüzleşme sunuyor. Karakterin yeni bir Ejder Savaşçısı eğitme yolunda önceki filmlerdeki düşmanlar ile tekrar karşılaşmasını izleyeceğiz. Orijinal kadrodan Jack Black, Dustin Hoffman, Bryan Cranston ve Ian McShane gibi isimler ise rollerini tekrar canlandırıyor.

Monkey Man
5 Nisan

Öncesinde bir Netflix projesi olarak tasarlanan ancak ünlü yönetmen Jordan Peele’ın yapımcılığını üstlenmesiyle beraber bir sinema filmi haline gelen Monkey Man, SXSW’daki prömiyerinden sonra hız kesmeden vizyonda olacak. Dev Patel’in hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği film, Hindistan’da intikam arayışındaki bir direnişçiyi konu ediniyor.

Mucize Aynalar
5 Nisan

Aziz Nesin’in altı farklı öyküsünden uyarlanan Mucize Aynalar, yerli sinemada pek rastlamadığımız yüksek bütçeli bir fantastik film örneği. Hayalleri gerçeğe dönüştüren bir ayna etrafında şekillenen film, üzerine uzun aylar çalışıldığını duyduğumuz ve İstanbul’u neon ışıklarla donatan görsel efektleriyle dikkat çekiyor.

Godzilla x Kong: The New Empire
5 Nisan

Godzilla vs. Kong’un (2021) devam filmi olarak duyurulan The New Empire, bu kez iş birliği içindeki ünlü iki canavarı başka tehditlere karşı savaşırken takip ediyor. Adam Wingard’ın yönettiği filme dair aksiyon sahnelerinin büyüklüğü hakkında bazı duyumlar aldık; ancak onun dışında özellikle insanları odağa alan drama tarafından ne bekleyeceğimiz şüpheli.

The First Omen
12 Nisan

1976 tarihli klasik The Omen’in öncesinde geçen The First Omen, gerçekleşen ilk kehaneti odağına alacak. Film, kiliseye hizmet etmesi için Roma’ya gönderilen Amerikalı bir kadının orada yaşadığı açıklanamaz birtakım olayları anlatıyor.

Vincent Must Die
12 Nisan

Geçtiğimiz yılki Cannes’ın dikkat çekici filmlerinden biri olan Vincent Must Die, adeta 80’lerden fırlama absürt bir aksiyon filmi izlenimi yaratıyor. Özellikle John Carpenter’dan esinlenmeler taşıyan yapımda durduk yere etrafındaki insanlar tarafından öldürülmeye çalışan bir adamı seyredeceğiz.

Abigail
19 Nisan

Son dönemde Scream filmlerindeki yönetmenlikleri ile sükse yakalamış Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett, fazlasıyla kanlı ve tanımlaması güç bir korku filmiyle geri dönüyorlar. Ünlü bir yeraltı figürünün balerin kızını kaçıran bir grup suçluyu seyredeceğimiz filmde Dan Stevens, Giancarlo Esposito, Matthew Goode ve Melissa Barrera gibi önemli oyuncular yer alıyor.

Civil War
19 Nisan

Son yıllarda senaristliğinin yanı sıra yönetmenliği ile de adından söz ettiren Alex Garland, tam da seçim yılında olan ABD’yi Civil War’da distopik bir alternatif gelecek üzerinden taşa tutuyor. Bir grup gazetecinin iç savaş esnasında başkente ulaşma mücadelesini seyredeceğimiz film hakkında SXSW’daki prömiyerden gelen yorumlar ise son derece olumlu.

Robot Dreams
19 Nisan

2023 Yılında Cannes’da açılışını yapıp Oscar’da En İyi Animasyon dalında aday gösterilmeye kadar giden bir yolculuğa sahip Robot Dreams, biraz gecikmeli olsa da bu ay nihayet bizde de vizyona giriyor. Film, yalnızlığını gidermek için bir robot sipariş eden bir köpeği ve sonrasında onunla kurduğu arkadaşlığı konu ediniyor.

The Fall Guy
26 Nisan

En son Bullet Train (2022) filmini izlediğimiz David Leitch, yönettiği yıldız kadrolu aksiyon filmlerine The Fall Guy ile yeni bir eklemede bulunuyor. Ünlü bir oyuncuyu bulmaya çalışan bir dublörü anlatan film, ilk duyumlarımıza göre sinemaya ve arkasındaki işçiliğe bir aşk mektubu yazarken aynı zamanda Ryan Gosling ve Emily Blunt’ın komedi yetenekleri ile seviye atlıyor.

Boy Kills World
26 Nisan

Sam Raimi’nin yapımcılığını üstlendiği ilginç işlerden bir yenisi, Bill Skarsgård’ın başrolünü üstlendiği aksiyon filmi Boy Kills World. Film, ailesinin ölümünden sonra uzun yıllar intikam almak için eğitilen bir çocuğu anlatıyor.

Immaculate
26 Nisan

Sydney Sweeney’nin haftalardır sosyal medyayı kasıp kavuran, yayınlanan her görseli ile daha da merak konusu haline gelen filmi Immaculate; meraklıları için nihayet bu ay vizyonda olacak. Film, İtalya’ya davet edilen bir rahibenin çalıştığı manastırda korkutucu sırlar ile cebelleşmesini konu ediniyor.

Challengers
26 Nisan

Luca Guadagnino’nun Bones and All’dan (2022) beri yolunu gözlediğimiz yeni filmi Challengers, geçen seneki grev sebebiyle yaşadığı yedi aylık ertelemeyle bu ay sinemalarda olacak. Yaşadığı sakatlık sonrası koçluğa başlayan tenisçi Tashi’nin (Zendaya) kendini bir aşk üçgeninde bulmasını seyredeceğiz.

Cadı
26 Nisan

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı romanından uyarlanan Cadı, bu ay Mucize Aynalar ile yerli sinemamızda pek görmediğimiz prodüksiyonda bir başka edebiyat uyarlaması olarak dikkat çekiyor. Film, zorla evlendirildiği Naşit Nefi Efendi ve yaşadığı köşk hakkındaki cadı söylentilerini araştıran Fikriye karakterini mercek altına alıyor.

 

Dijital Platformlar

Bu Ay Dijital Platformlarda Yayınlanacak Film ve Diziler

 

Ripley
4 Nisan, Netflix Türkiye

Patricia Highsmith’in çokça kez beyazperdeye uyarlanan romanı The Talented Mr. Ripley, bu kez The Irishman’in (2019) senaristi Steven Zaillian tarafından bir psikolojik gerilim olarak hayal ediliyor. Siyah-beyaz sinematografisi ve başrolündeki Andrew Scott ile dikkat çeken bu mini dizi, New Yorklu bir dolandırıcının büyük bir komploya aracı olması için işe alınmasını anlatıyor.

Scoop
5 Nisan, Netflix Türkiye

Son dönemde patlak veren Epstein Adası skandalının iç yüzü hakkında The Crown’ı yönetmiş Philip Martin’den bir film geliyor. Netflix’te yayınlanacak olan Scoop, BBC’nin Prens Andrew ile yakın arkadaşı Jeffrey Epstein hakkında yaptığı etki yaratan röportajına hazırlanma sürecini anlatacak.

Parasyte: The Grey
5 Nisan, Netflix Türkiye

Train to Busan (2016) ile gönüllerde taht kurmuş olan Yeon Sang-ho, son birkaç yıldır devam ettirdiği Netflix projelerinden bir yenisi ile geri dönüyor. Parasyte: The Grey, parazitlerin etrafı sardığı ve insanları hedef aldığı bir dünyada hayatta kalmaya çalışan direnişçileri konu edinecek.

Yannick
5 Nisan, Mubi Türkiye

Geçtiğimiz sene Locarno Film Festivali’nden En İyi Avrupa Filmi ödülü ile ayrılan Yannick, bu ay itibarıyla Mubi’de izlenebilir olacak. Absürt bir konuya sahip olan filmde beğenmediği bir tiyatro oyununu sahneye çıkıp değiştirmeye karar veren bir seyirci anlatılıyor.

Prens (2. Sezon)
9 Nisan, BluTV

Giray Altınok’un başrolünü üstlendiği komedi dizisi Prens, 2023’te yayınlanan ilk sezonu ile büyük bir beğeni toplamıştı. Hayali bir Orta çağ krallığının çalkantılı siyasi dinamiklerini inceleyen dizi, bu ay ikinci sezonu ile geri dönüyor.

Kuş Uçuşu (3. Sezon)
11 Nisan, Netflix Türkiye

Yeri dijital dizilerden bir başka yolu gözlenen dizi, üçüncü sezonuyla bu ay gelecek olan Kuş Uçuşu. Bir haber kanalının muhabirleri arasındaki rekabeti anlatan dizi, bu sezonu ile final yapıp sevenlerine veda edecek.

Fallout
12 Nisan, Prime Video

Ünlü video oyunu serisi Fallout’un Prime Video tarafından yapılan uyarlaması, bu sezonun en beklenen işlerinden biri olarak adını tepeye yazdırdı. Dizi, nükleer bir katliam sonrası sığınaklarda yaşamak durumunda kalan ve mutantlar ile haydutlardan korunmak için mücadele veren insanları anlatıyor.

Perfect Days
12 Nisan, Mubi Türkiye

Geçtiğimiz yılın en beğenilen filmlerinden biri haline gelen ve başrolü Koji Yakusho’ya Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran Perfect Days, bu ay Mubi ekranlarında olacak. Wim Wenders imzalı film, bir tuvalet temizlikçisinin gündelik yaşamına ve bu monotonluk içinde bulduğu değerli anlara göz atıyor.

Perfect Days hakkında 22. Filmekimi’nden aktardığım izlenimlerimi okumak için tıklayın.

The Sympathizer
15 Nisan, BluTV

En son Decision to Leave (2022) ile bizleri saplantılı bir dedektifin zihnine konuk etmiş olan Park Chan-wook, HBO için yaptığı ve Viet Thanh Nguyen’in aynı adlı romanından uyarladığı The Sympathizer ile geri dönüyor. Özellikle Robert Downey Jr.’ın kılıktan kılığa girdiği halleri ile dikkat çeken dizi, Vietnam Savaşı’nın son günlerinde yarı Vietnamlı komünist bir casusun verdiği mücadeleleri anlatıyor.

Rebel Moon – Part Two: The Scargiver
19 Nisan, Netflix Türkiye

Geçtiğimiz aralık ayında yayınlanan ilk bölümü ile karışık tepkiler almış olan Zack Snyder imzalı Rebel Moon, bu ay The Scargiver isimli ikinci filmi ile Netflix’te olacak. Film, Kora ve hayatta kalan savaşçıların yeni evlerini korurken verdikleri zorlu direnişi konu ediniyor.

Rebel Moon’un ilk filmi hakkında Oğuzhan Güre’nin incelemesini okumak için tıklayın.

Cam Perde
19 Nisan, Mubi Türkiye

Geçen sene prömiyerini yaptığı İstanbul Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülü ile dönen Cam Perde, yerli festivallerdeki yolculuğunun ardından bu ay Mubi’de yayınlanıyor. Boşanma sonrasında yeni hayatına alışmaya çalışan Nesrin’in yaklaşık bir haftasına konuk olduğumuz filmi bekleyenlerine müjdelemiş olalım.

Cam Perde hakkında Oğuzhan Güre’nin 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nden aktardığı izlenimlerini okumak için tıklayın.

High & Low – John Galliano
26 Nisan, Mubi Türkiye

Ünlü moda tasarımcısı John Galliano’nun kariyerine içeriden bir bakış atan High & Low – John Galliano, nisan ayında Mubi kataloğuna eklenecek filmlerden bir başkası. Filmin yönetmen koltuğunda ise The Last King of Scotland (2006) ve State of Play (2009) gibi işlerinden tanıdığımız Kevin Macdonald var.

 

Özel Gösterimler

Bu Ay Sinemalarda Yapılacak Özel Gösterimler

 

Manchester by the Sea
3 Nisan

Geçtiğimiz haftalarda Zeki Demirkubuz tarafından “sinema tarihinin en iyi filmi” olarak ilan edilen Manchester by the Sea (2016), bu sebeple midir bilinmez ama Başka Sinema tarafından “Özel Gösterim” başlığı altında bu ay seçili sinemalarda olacak.

Vincent Must Die
10 Nisan

Herkesin Vincent adında bir adamı öldürmeye çalıştığı absürt konusuyla dikkat çeken Vincent Must Die, 12 Nisan’daki vizyon tarihi öncesi 10 Nisan’da Başka Sinema’nın “Ön Gösterim” etiketi ile seçili sinemalarda gösterilecek.

Robot Dreams
17 Nisan

Bir köpek ile robotun uzun döneme yayılan dostluğunu anlatan Robot Dreams, 19 Nisan’da vizyona girmeden önce 17 Nisan’da Başka Sinema’nın “Ön Gösterim” seçkisi altında seyirci ile buluşacak.

43. İstanbul Film Festivali
17-28 Nisan

Yılın en beklenen sinema etkinliklerinden biri olan İstanbul Film Festivali’nin 43.’sü, bu yıl 17-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İki yakada toplam altı farklı salonda yapılacak festival; Cannes, Sundance, Berlin ve Venedik gibi önemli festivallerin seçkilerinden beslenen zengin programı ile göz kamaştırıyor.

43. İstanbul Film Festivali’nin seçkisine ve gösterim çizelgesine festivalin resmî internet sitesi üzerinden ulaşmak için tıklayın.

The Killing of a Sacred Deer
24 Nisan

Son zamanlarda Poor Things (2023) ile büyük bir popülerlik elde eden Yorgos Lanthimos’un filmleri, geçtiğimiz ayki Dogtooth’tan (2009) sonra The Killing of a Sacred Deer ile “Özel Gösterim” seçkisi altında gösterilmeye devam ediyor.

Başka Sinema tarafından yapılan özel gösterimlerin seans, tarih ve mekân bilgilerine dağıtımcının internet adresi üzerinden ulaşmak için tıklayın.

Gelecek ayki film ve dizi takvimi ile tekrar görüşmek üzere!

Nisan Ayında Neler İzleyeceğiz?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...