Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri My Favourite Cake: Çatışması Güçlü

My Favourite Cake: Çatışması Güçlü

Yazar: Elif Betül Yaşar

My Favourite Cake: Çatışması Güçlü

27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin ikinci gününde izlediğim My Favourite Cake; festivalde izleme imkânı bulduğum filmler arasında en sevdiğim oldu. Film prömiyerini 74. Berlin Uluslararası Film Festivali’ndeyaptı. İran, Fransa, İsveç ve Almanya ortak yapımı film Altın Ayı, FIPRESCI ödülleri ve Ekümenik Jüri ödülleri olmak üzere üç kategoride adaylık gösterilmişti. Altın Ayı hariç iki kategoride ödül kazanan film, 2022 yılında Eurimages Ortak Yapım Geliştirme Ödülü’nü de aldı.

Film hakkında söyleyebileceğim en öz cümle: ‘’ Çatışması Güçlü’’ olurdu. İlk yarısında bu kadar güldürüp aniden bu kadar hüzünlendiren başka bir film izlememiştim. Filmin bitişinde arkama dönüp salona baktığımda gördüğüm surat ifadeleri hala aklımdan çıkmıyor. Herkes aynı duyguları yaşadı ve filmi içselleştirdi diye düşünüyorum.

70 yaşında Tahran’da yalnız yaşayan dul bir kadının içsel arzularını konu ediniyor film. Arkadaşlarıyla bir öğleden sonra oturup çay içtiği bir gün, yalnız yaşamını kırmasına ve arzularının tekrar canlanmasına yol açarak Faramarz ile tanışıyor ve bir akşam yaşamındaki düğüm çözülerek tekrar düğümleniyor.

Filmin sinematografisinden biraz bahsedeyim öncelikle. Bolca sarı ışık kullanımı hakimdi, gece çekimlerinde ambiyans kuvvetliydi ve karakterlerin iç yorgunluğu çok net yüzlerine yansımıştı. Özellikle de Lili Farhadpour ve Esmaeel Mehrabi’nın. Bu oyuncular hâlihazırda zaten 60-80 yaşlarındalar. Bu yönden de etkileyici. Ana karakterler yine İran’da yaşasalardı ama bir gençlik arzusunu görseydik bu kadar etkilemezdi. Hakların kısıtlandığı İran’da kendilerini yine de canlı tutup arzularını yaşamak isteyen iki insanı görüyoruz. Bu insanlar da filmde 70 yaşındalar.

 

İşin acayip kısmı filmi üretmeye karar veren  Maryam Moqadam ve Behtash Sanaeeha’nın çekim esnasında İran’da yaşadıkları. Öncelikle filmin post prodüksiyonu için Fransa’ya gittiklerinde pasaportlarına el konuluyor. Sonrasında İran’da güvenlik güçleri eve baskın düzenliyorlar ve film materyallerine el koyuyorlar. Bunu öğrendiğimden beridir daha fazla düşünüyorum İran’ı ve İran’da yaşanan olayları… Filmi izlerken hep ya biri görürse ya ahlak bekçileri gelip de eve baskın düzenlerse ne olacak diye tüyler diken diken izlenen filmin meğerse çekim esnasında yaşanması İran’ı ve kısıtlamaların varlığını net bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu yönlerden de 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nde gösterildiğine epey mutlu olduğum bir film oldu. Kadın haklarının kısıtlandığı bir ülkede kadın olarak yaşamak ve göğüs germek tüm zorluklara. Lili Farhadpour o kadar iyi oynuyor ki mücadelesini yaşıyoruz.

İlk göğüs geriş parkta yaşanıyor. Ahlak bekçileri, birkaç kızı toplamış durumda. Sebep saçlarının bir kısmının görünüyor oluşu. Bu esnada parktan geçen Mahin ahlak bekçileriyle çatışmaya başlıyor. Mahin’i almıyorlar evet, oradaki genç bir kızı kanatlarıyla sarmalıyor. Ama bence o esnada Mahin kendi içindeki arzularıyla çatışıyor bir yandan kız sevgilisiyle buluşup gözler önünden kaybolurken. İkinci çatışma lokantada yaşananlar oluyor. Çoğunlukla erkeklerin yemek yediği lokantada tek başına oturuyor Mahin ve kulak kabartıyor yan masanın diyaloglarına. O anda gözüne kestiriyor Faramarz’ı. Nerede çalıştığına kadar öğreniyor ve karanlık havada Faramarz’ı bekliyor. İran’da karanlık bir gecede eve geçiyorlar. Ana çatışma da eve geçtikten sonra başlıyor ya zaten. Onlar dans ederken eğleniyoruz ve unutuyoruz İran’da olduklarını ta ki komşu kapıyı çalana kadar… Mahin yine bir mücadele veriyor. Mücadeleleri hiç bitmiyor zaten filmin başından sonuna kadar.

Filmin sonu bitmiş gibi de hissettirmiyor bir yandan. İleride olabilecek durumları tahmin etmeye çalışıyorum. İran’da bir kadın, İran’da bir kadının evinde bir adam. İran’da bir kadının evinde bir adam ve bahçesinde derin bir oyukluk… Film bitiyor ama izleyici için halen bitmemiş durumda. Siz Mahin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız? Peki bu yaşananları görseydiniz? Böylelikle bazı etik soruları da kafada oluşturuyor. Sonuç olarak; film zihinlerimizde de son sahnede olduğu gibi derin bir oyuk oluşturuyor.

My Favourite Cake: Çatışması Güçlü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...