Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Bridgerton 3. Sezon 1. Kısım: Absürd Dönem Draması Geri Döndü

Bridgerton 3. Sezon 1. Kısım: Absürd Dönem Draması Geri Döndü

Yazar: Ezgi Uslu

Bridgerton 3. Sezon 1. Kısım: Absürd Dönem Draması Geri Döndü

İkinci sezonunun büyük başarısı sayesinde Birleşik Krallık’ın en çok izlenen Netflix dizisi olma unvanını elde eden Bridgerton, iki sene aranın ardından üçüncü sezonu ile geri döndü. Netflix’in 2024 takvimindeki diğer diziler gibi kısımlar halinde yayınlanan absürd dönem dizimizin ilk dört bölümünü gelin beraber değerlendirelim!

İlk olarak, üçüncü sezonun karakterlerinin neden Penelope ve Colin olduğunu konuşalım. Anthony ve Kate’in sezonunun başarısı sayesinde üçüncü ve dördüncü sezonun onaylarını hızlı bir şekilde alan Bridgerton, ikinci sezonun bitiminde sıradaki hikayenin kime ait olacağını açıklamamıştı. Bu durum elbette ki spekülasyonlara yol açtı çünkü kitap serisinin hayranları başta olmak üzere, çoğu kişi sıradaki hikayenin Benedict Bridgerton’a ait olacağını düşünüyordu. Ancak Penelope Featherington’ı canlandıran Nicola Coughlan, üçüncü sezonun Penelope ve Colin’e odaklanacağını birden duyurunca bu durum öyle negatif bir etki yarattı ki Coughlan tekrar açıklama yaparak bu seçimin kendi ellerinde olmadığını söylemek zorunda kaldı.

Bu kadar negatif bir başlangıcın ardından ise tahmin edildiği gibi dizinin yapımı Shondaland, sezon tanıtımları için diğer iki sezondan çok daha fazla para harcadılar. Peki, bu kadar karmaşanın yaratılmasının sebebi karakterlerin açık bir şekilde kayrılması mıydı yoksa basit bir pazarlama taktiği miydi? Bu sezonun ilk dört bölümünü izlediğimizde ikinci seçeneğin çok daha ağır bastığını görebiliriz.

Baktığımız zaman üçüncü sezonun diğer iki sezondan pek de farklı bir yanı yok. Sadece başlangıç sahnesinden dizinin nasıl bir dinamiğe sahip olacağını anlayabiliyorsunuz. Ana hikaye ile alakası olmayan sıkıcı yan karakterler ekran süresini doldururken, ana karakterlerin gelişimi öyle hızlı oldu bittiye geliyor ki bu hikaye ne ara bu noktaya geldi diyorsunuz. İşin komik tarafı, geçtiğimiz iki sezon boyunca ana karakterlerin ekran süresinden çalan Featheringtonların da aynı muameleyi görerek ekran süresinin azalması. Kim tahmin ederdi ki yapımın favorisi olarak görülen Penelope’nin ekran süresinin Cressida ve Mondrich gibi karakterler tarafından azalacağını?

Dizinin alışık olduğumuz bu negatif tarafını yok sayarsak ana çiftimizin uyumundan bahsedebiliriz. Penelope ve Colin’in arasındaki uyumun diğer sezonun çiftlerinden aşağı kalır bir yanı yok. Her ne kadar Luke Newton diğer Bridgerton erkekleri gibi iyi bir performans sergilemiş olmasa da Nicola Coughlan komedideki başarısını konuşturuyor. Dizideki performansı ile dikkat çeken bir diğer isim ise Francesca’yı canlandıran Hannah Dodd. Bu sezonun yan karakterleri arasında tek ilgi çekici hikayeye sahip olan Francesca, tatlı ve bir o kadar da bağ kurabileceğimiz bir hikayeye sahip.

Peki Shondaland’in Penelope ve Colin’in hikayesini öne çekmesinin sebebi ne olabilir? İzlediğimiz kadarıyla karakterlere yönelik bir ayrıcalık tanıma söz konusu değil. Hatta baktığımız zaman, hikayelerinin çok hızlı bir şekilde işlendiğini fark edebiliyoruz. Aslında cevabı önceki paragraflarda saklı. Bu sezonun diğer iki sezondan farklı hiçbir yanı yok, bu da tekrarlanan hikayenin gittikçe sıkıcı bir hale dönüşmesi ile sonuçlanıyor.

Aslında mantıklı yaklaştığımız zaman Penelope ve Colin’in üçüncü sezon için en uygun çift olduğunu görebiliyoruz. Üçüncü ve dördüncü sezon onaylarını alan Bridgerton, dördüncü sezonu riske atmak istemiyor gibi gözüküyor. Çünkü, kitap serisini okuyanların bileceği üzere geriye kalan Bridgerton karakterlerinin hikayeleri alışık olduğumuz İngiliz sosyetesi etrafında geçmiyor. Benedict, Eloise ve Francesca’nın üçü de farklı mekanlar göreceğimiz ve farklı sınıflardan karakterlerle tanışacağımız hikayelere sahip. Bu da tekrarlanan diziyi çok daha ilgi çekici kılıyor.

Genel olarak bakıldığında, Bridgerton üçüncü sezonun diğer sezonlardan pek de farklı olduğunu söyleyemeyiz. Risk almadan, radikal bir değişiklik yapmadan, Bridgerton’ın zaten var olan kitlesine oynayan bir sezon olmuş. 13 Haziran 2024’te yayınlanacak ikinci kısımdan sonra çok daha detaylı bir analiz yapabiliriz!

Bridgerton 3. Sezon 1. Kısım: Absürd Dönem Draması Geri Döndü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...