Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Mozaik: Neydi Birliği Bir Yapan? (İKSV Özel)

Mozaik: Neydi Birliği Bir Yapan? (İKSV Özel)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Mozaik: Neydi Birliği Bir Yapan (İKSV Özel)

Bu sene 40.’sı düzenlenen İKSV Ulusal Kısa Film Yarışması filmleri gösterime açıldı. 1. Sezon’da bizi bekleyen 7 adet kısa film bulunuyor.  Sırasıyla Suçlular, Oğlago, Cengiz, Sürgünde Bir Yıl, Cemile, Mozaik ve Akıntı filmlerini inceleyeceğim.

Bu yazımda inceleyeceğim Mozaik, #21 XOXO’dan tanıyor olabileceğiniz İmge Özbilge ve Sine Özbilge’nin yönettiği Belçika yapımı bir animasyon. Konusunda ise bizi Müslüman bir müzisyen, Kürt bir öğrenci ve Hıristiyan bir küçük kız bekliyor olacak.

Her çeşit insanın yer aldığı gerçekten mozaik denebilecek bir Orta Doğu kenti çizilmiş. Adeta 3 boyutlu minyatür gibi ince ince işlenmiş her kare. Müzik dükkanındaki kavanozun içinde uçuşan notalar, renk renk baharatlar, pazar yerleri, sokakta satılan taze meyve suları, armut marka telefonlar bütün ayrıntıları durdurarak incelemek istedim, her bir köşede ayrı sürpriz beni bekliyordu. Çok fazla imgeye başvurulmuş. İbadethanede piyano çalan karakterlerin parmaklarına bayıldım. İçkideki buzun havaya uçarak tavladaki zara dönüşmesi de çok güzel sahneydi.

Aslında temelde sanatın birleştiriciliği vurgulanmaya çalışılmış. Kim olduğun, nereden olduğun, neye inandığın değil de o an ne duymak istediğin seni insanlarla bir yapan şey oluyor. Müzik çalabilmek için kiliseye giden Müslüman müzisyende aslında neyin önemli olduğunu bizlere gösterir nitelikte olmuş. Şehri talan edecek sanat düşmanı bir kara bulut görüyoruz, dakikalar ilerledikçe yıkım canavarına dönüşüyor. İlk sanatın sönüşünü görüyoruz daha sonra da sanatsızlıkla her şeyin sönüşünü…

Bu şekilde bazı yaşanan olayları ve kurumları temsil niteliğinde bir canavarın gelip şehirleri talan edişi daha önce de animasyonlarda karşıma çıkan bir konuydu. Diğerlerine nazaran sadece yıkımı değil birleştiriciliği de göstermeleri bu kısayı diğerlerinden ayıran özellik olmuş.

Görsellik benim çok hoşuma gitti, farklı konularda yine bu tarz şehir çizimleri görmek isterim. Hatta tamamen şehirlerin böyle animasyonlara çevrilmesi hoş olabilir. Nitekim sonda karşımıza çıkan Brüksel tasvirleri de bende bu fikri canlandırdı diyebilirim. Güzel işlerin devamını diliyorum.

Mozaik: Neydi Birliği Bir Yapan (İKSV Özel)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...