Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Akıntı: Her Şey Hakkında Bir Şeyler (İKSV Özel)

Akıntı: Her Şey Hakkında Bir Şeyler (İKSV Özel)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Akıntı: Her Şey Hakkında Bir Şeyler (İKSV Özel)

Bu sene 40.’sı düzenlenen İKSV Ulusal Kısa Film Yarışması filmleri gösterime açıldı. 1. Sezon’da bizi bekleyen 7 adet kısa film bulunuyor.  Sırasıyla Suçlular, Oğlago, Cengiz, Sürgünde Bir Yıl, Cemile, Mozaik ve Akıntı filmlerini inceleyeceğim.

Geldik sezonun sonuna, bu yazımda inceleyeceğim Akıntı ile kısa serimin sonuna gelmiş olacağız. Olağanüstü Bir Adam, Hinterlant, Tapınak Şövalyeleri gibi kısa filmlerde adı geçen Arda Ekşigil’in son projesi olan Akıntı, Jale adındaki bir sokak satıcının hayatına odaklanıyor. Oyuncu kadrosunda pek Türktan, Ali Seçkiner, Mustafa Uzunyılmaz, Hüseyin Sevimli, Ulaş Akarsu, Şirin Taşpınar, Yenak Özkarslıoğlu, Günsu Sarı gibi isimler yer alıyor.

Sarıyer sahilinde Aşk-ı Memnu yalısına nazır çekirdek çiten bir kadın ve Jale’nin siyah beyaz görüntüsü açılışta bizi karşılıyor. Cemile kısa filminden sonra sesin ne kadar önemli bir değişken olduğunu bir kez daha anladım, film ses açısından gayet güzel başladı. Görüntüde ise 32:9 kullanılmış bu tarz ekran kullanımlarını uzun metrajda çok sevmesem de kısada ekranın darlığı merak uyandırıyor, daha fazla görmeye alıştığımız için göremediğimiz yerlerde ne olduğunu bilmek istiyoruz, süre uzun olmadığı için de bu merak duygusu tadında bırakılmış oluyor.

Konuya gelecek olursak diğer altı filmin aksine bu filmde verilmek istenen net bir mesaj göremedim hatta konunun tam olarak ne anlatmak istediğini de tam olarak anladığımı söyleyemem. Hayatı dümdüz akışında devam eden bir sokak satıcısının gündelik hayatına konuk olduk. Absürt karakterler geldi, gitti. Çokça sigara yakıldı. Ama kayda değer bir olay yaşanmadı bence.

Bazı filmlerin siyah beyaz olması gerekir bu filmde sanki öyle bir filmdi. Renkli olsaydı çok daha anlamsız görünebilirdi. Bu şekilde görüntüler daha sinematik durmuş, keşke renkli halini görseydim dediğim bir an olmadı açıkçası. Aynı şekilde 32:9 kullanılması da bu filme değer katmış diye düşünüyorum. 16:9 renkli olsaydı hiç beğenmeyebilirdim. Risk alıp bu iki özelliği uygulamak ön görülü bir davranış olmuş.

Akıntı: Her Şey Hakkında Bir Şeyler (İKSV Özel)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...