Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri M3GAN: Korksak Mı Yoksa Kahkaha Mı Atsak?

M3GAN: Korksak Mı Yoksa Kahkaha Mı Atsak?

Yazar: Beliz Oktay

M3GAN: Korksak Mı Yoksa Kahkaha Mı Atsak?

Korku filmi denildiğinde akla gelen Blumhouse yapım şirketinin imzasıyla çıkan, yönetmenliğini Gerard Johnstone’un üstlendiği, James Wan ve Akela Cooper tarafından kaleme alınan M3gan, 7 Aralık 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde ilk gösterimini gerçekleştirdi ve ülkemizde de 13 Ocak 2023 tarihinde beyaz perdede seyircilerle buluştu. Karantina sonrası, önceki yıllarla kıyaslandığında, yavan geçen gişe sineması filmlerinin üstündeki ölü toprağını atmasına yardım eden filmlerden biri de M3gan oldu. İlk gösterimiyle birlikte dünya çapındaki çoğu eleştirmenden geçer not alan film, korku türünün gölgesinden çıkmadan seyirciye keyifli ve komik anlat yaşattı.

Anne ve babasını kayak tatiline gittikleri sırada bir trafik kazasında kaybeden Cady (Violet Mcgraw), annesinin kız kardeşi olan Gemma (Allison Williams) ile kalmaya gider. Gemma ünlü bir oyuncak şirketinde çalışan bir mühendistir. Annelik iç güdülerinden yoksun, bütün hayatını kariyerine adamış, ufak tefek takıntıları olan Gemma’nın dengesi, Cady’nin gelişiyle birlikte bozulur. Cady ile olan ilişkisinde bocalayan Gemma, yeğeninden aldığı ilhamla M3gan adını verdiği yapay zekaya sahip robot oyuncağı tasarlar. Başlarda M3gan tam da Gemma’nın istediği gibi davranmaktadır ancak kısa süre içerisinde kontrolden çıkmaya başlar. Cady’yi fiziksel ya da duygusal olarak yaralayan her şeyi bir tehdit unsuru olarak gören M3gan komşunun köpeğinden başlayarak birçok ölüme sebep olur. Hem şahane bir profesyonel başarı olarak gördüğü hem de ebeveyn olmanın getirdiği sorumluluklardan kaçınmak isteyen Gemma, başlarda M3gan’ın problematik davranışlarının farkında olmaz ancak kısa bir sürede olaylar diğer tarafa bakamayacağı kadar kötüleşmeye başlar.

Korku ve komedi türleri akla gelince günümüz izleyicisinin aklında genellikle parodi filmler canlanmaktadır ancak Chucky ve Terminator’ın birleşimi gibi ola M3gan, korku ve gerilim unsurlarını komedi unsurlarıyla ezmeden, bir arada ahenkle sunabilmeyi başarmıştır.

Filmde temel korku unsuru olarak “tekinsiz vadi” (uncanny valley) hipotezini görmek mümkündür. Tekinsiz vadi hipotezine göre insanlar, insana neredeyse tıpatıp benzeyen ama insan olmayan obje ve canlılara karşı bir tiksinme ya da korku hisseder. Palyaço korkusunun nedeninde de tekinsiz vadi hipotezi yatmaktadır. M3gan’da ise neredeye tıpa tıp insana benzeyen bir android kullanılarak tekinsiz vadi hipotezi uygulanmıştır.

Az kişiden oluşan bir kadroya sahip olan film, sadece birkaç karakteri merkeze alarak işlemektedir. Bu karakterde muntazam bir karakter gelişimi görünmese de, Gemma ve Cady karakterlerine senaryo formulüne uygun biçimde ilerleyen bir karakter gelişimi gözlemlemek mümkündür. Allison Williams, ilk başlarda izleyicinin sevebileceği bir karakterden çok uzak olan Gemma’yı başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Violet Mcgraw ise bazı sahnelerde fazla abartılı bir oyunculuk gösterip karakteri inandırıcılıktan uzaklaştırsa da genel olarak kırılgan Cady’nin ruhunu iyi aktarabilmiştir.

M3gan’a, genel açıdan baktığımızda, tek bir yanlış hamleyle bütün filmi bir klişeler silsilesi haline çevirebilecek, insanlığa düşman olan androidler ya da katil oyuncak bebek gibi korku ögelerinin kullanılması çoğu kişi gibi bende de soru işaretleri oluşturmuştu. Ancak film, çevik ve son dakika hamleleriyle klişelikten sıyrılmayı başarmış. Her ne kadar komedi anları çok sık gibi görünse de, korkutucu ve vahşet içeren sahnelerin keskinliği bu durumu güzel bir biçimde dengelemiş. M3gan’ın akılsız bir ölüm makinesi gibi davranan bir oyuncak bebek yerine belli misyonları olan ve bu misyonları kendi sentetik hayatının merkezine yerleştiren, herhangi bir büyüyle değil de aşırı ilerlemiş teknolojinin ve insan hırsının bir mutantı olarak karşımıza çıkması, hafızalarımızda yer edinen lanetli oyuncak imgesinin yanında kendine yeni bir yer edinmeyi başarmıştır. Klasik bir korku filmi arayışında değilseniz ve film türlerinin çerçevelerinin birbirleriyle yumuşak bir biçimde kesiştiği bir film izlemek istiyorsanız M3gan bütün bu beklentilerinizi karşılayabilecek bir yapım.

M3GAN: Korksak Mı Yoksa Kahkaha Mı Atsak?

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 Yorumlar

Avatar
Nural KARABULUT 18/01/2023 - 19:04

Teşekkür ederim yorumlarınız secim yapmamda çok etkili oluyor.

Yanıtla
Avatar
ATİFET LEVENT 18/01/2023 - 19:15

Öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Beni ikilemden kurtardınız. Sizin belli konuda vurgularınız ve yorumlarınız benim seçim yapmamda aydınlatıcı oldu. Diğer yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Yanıtla
Avatar
Şirin Akkoç 19/01/2023 - 10:26

Seçim yapmamda yardımcı olduğunuz aydınlatıcı bilgijeriniz için teşekkür ederim, kaleminize sağlık

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...