Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Hush: Sessizlik Ölümcül Olabilir

Hush: Sessizlik Ölümcül Olabilir

Yazar: Beliz Oktay

Hush: Sessizlik Ölümcül Olabilir

Son zamanlarda oldukça popülarite kazanan “The Haunting of Hill House”, “Midnight Mass” ve “Doctor Sleep” gibi çeşitli korku/gerilim dizi ve filmlerinin yönetmenliğini üstlenen Mike Flanagan, 2016 yılında karşımıza Hush ile çıkmıştır. Hush’ın yönetmenliğini yapmasının yanı sıra, baş protagonisti (Maddie) canlandıran Kate Siegel ile birlikte filmin senaryosunu kaleme almıştır. Slasher alt türünü modern ve farklı bir bakış açısıyla izleyiciye sunmuştur.

Maddie adlı 30’lu yaşlarındaki, sağır ana karakter ormanlık bir alanda bulunan evinde kedisi ile birlikte yalnız başına yaşamaktadır. Bir gece kimliği belirsiz bir katil (John Gallagher Jr.) Maddie’yi yeni avı olarak belirler. Bütün olasılıklar Maddie’ye karşıdır. Benzer diğer yapımlara göre protagonist ve antagonist çok daha erken bir zamanda karşı karşıya gelir. Katil Maddie’nin engelini fark ettiği anda Maddie’yle oynamaya başlar. Sorular seyircinin kafasında birikmeye başlar ve film ilk 30 dakikasında seyirciye gidişatla ilgili yeterince ipucu verir. kompakt anlatımı sayesinde seyirci olarak Maddie’nin hikayesini kısa bir sürede benimseriz ve Maddie’ye sempati duymaya başlarız.

Senaryo minimal bir mekanda işlemektedir ancak Mike Flanagan bu filmde takdir edilecek bir işleyiş yakaladığı için, bana göre Hush, sıradanlaşmış haneye tecavüz filmlerinden kendini ayrı tutabilmeyi başarmıştır. Protagonist Maddie’nin konuşma ve işitme engeli de senaryoya zenginlik katmıştır. Filmin temposu ve genel koreografisi seyircinin dikkatini son anlara kadar kendisinde tutabilmektedir. İlk başlarda içinde bulunduğu durumdan ötürü panik ve korku içerisinde hareket eden Maddie’nin, hikaye ilerledikçe hayatta kalma içgüdüsünün devreye girip daha cesur ve zeki bir biçimde hareket edişiyle karakter gelişimi mantıklı ve bütünlüğü bozulmadan ilerlemiş, seyirciyi bunaltan, klasik “aciz kurban” tiplemesinden uzaklaşılmıştır. Filmde dikkat dağıtabilecek herhangi bir kurgusal öğe bulunmaması da bu film için bana göre büyük bir artı olmuş, Seyirci kafasında soru işaretleri bulunmadan, doğal bir biçimde kendini akışa bırakabilmiştir. İzlerken, “katil kim?” veya “katil neden kurban olarak bu kadını seçti?” gibi sorularla boğulmak yerine protagoniste karşı büyük bir empati besleyerek hikaye boyunca seyirciyi taşımayı başarmıştır.

Filmin seyirciyi kendine bu kadar hızlı bağlayabilmesinin bir diğer sebebi de Kate Siegel’ın oyunculuğu olmuştur. oldukça az sesli replik olmasına rağmen Kate Siegel performansıyla seyircinin dikkatini her zaman filmde tutabilmeyi başarmıştır.
Her korku- gerilim filminde olduğu gibi bu yapımda da sesin doğru kullanımı en önemli noktalardan biridir ve Mike Flanagan ana karakterin sağır ve dilsiz olmasını bu açıdan güzel bir avantaja çevirmiştir. Filmde yer yer bize Maddie’nin dünyayı nasıl algıladığını olabildiğince gerçekçi bir biçimde göstererek seyirciyi daha da gerebilmeyi başarmıştır.

Çoğu slasher filme baktığımızda gerçekleşme ihtimalleri çok daha uzak hikayelerle karşılaşırız. Ancak Hush, diğerlerine göre çok daha ihtimaller dahilinde olan bir senaryoyu olabildiğince yalın ve minimum miktarda klişeyle sunduğu için çok daha etkili bir yapım olabilmiştir. Kanlı ve vahşi sahneler aynı kıstastaki diğer çoğu filme göre abartılmadan kullanıldığı için filmin etkileyiciliğini ve gerçekçiliğinin arttıran bir diğer unsur olmuş.

İnsanı “Eğer sağır ve dilsizken böyle bir durumda neler yapardım?” gerilimine sokup ve asla çıkarmayan bu kedi fare oyunu genel anlamda bakıldığında tempoyu hep olması gerektiği kıvamda tutabildi. Tabii ki bu kedi-fare oyunu dolayısıyla belli bir yerden sonra hikaye tahmin edilebilir bir hal almaya başlamasına rağmen, Hush benim sonuna kadar sıkılmadan keyif alarak izlediğim bir yapım oldu.

Hush: Sessizlik Ölümcül Olabilir

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 Yorumlar

Avatar
Akartürk 18/01/2023 - 18:24

Merak uyandırıcı bir anlatım, teşekkürler. Kaleminize sağlık

Yanıtla
Avatar
Şirin Akkoç 19/01/2023 - 10:20

Harikasınız Kakeminize sağlık

Yanıtla
Avatar
Şirin Akkoç 19/01/2023 - 10:20

Harikasınız Kakeminize sağlık

Yanıtla
Avatar
Hulya ozsut 19/01/2023 - 11:04

Çok ilgi çekici ve guzel kaleme alınmış bir kritik.Tesekkur ederim.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...