Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Lift: Klişelerden Kaçamamış Bir Aksiyon Filmi

Lift: Klişelerden Kaçamamış Bir Aksiyon Filmi

Yazar: Gülcan Zerey

Lift: Klişelerden Kaçamamış Bir Aksiyon Filmi

12 Ocak 2024 tarihiyle Netflix platformunda yayına giren filmimizin ismi Lift – Türkçe adıyla Uçuk Bir İş-. 1 saat 46 dakikalık bu yapım bizlere hiç yabancı olmadığımız bir konu üzerinden aktarılmış. Oyuncuların tanıdık olması filme olan ilgiyi arttırabilir cinsten. Başrollerinde La Casa de Papel dizisinden tanıdığımız Úrsula Corberó, Avatar filmleriyle kendisine aşina olduğumuz Sam Worthington, pek çok yapım ile karşımıza çıkan Kevin Hart ve küçük bir rol olsa da Peaky Blinders adlı diziden kendisini tanıdığımız Paul Anderson gibi birçok önemli isim bu yapımda toplanmış diyebilirim.

Filmin konusuna gelecek olursak pek de ilginç değil. Filmin konusu bana daha çok Hırsızlar Ordusu adlı yapımı andırdı. Yani çok bir ilginçliği yok diyebilirim. Bu yapımın konusuna gelecek olursak; Cyrus Whitaker (Kevin Hart), liderliğindeki soygun çetesi 12.000 m yükseklikteki bir yolcu uçağından yarım milyon dolar değerindeki altını çalmak için bir plan yaparlar. İnterpol ile iş birliği yapan Cyrus altınları çalmak için ekibiyle beraber Londra’dan Zürih’e uzanan bu soygunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışır. Bu sırada planda olmayan bazı detaylar da devreye girecektir.

Konusu kısaca böyle diyebilirim. Filmi izlerken belirli kısımlar hoşuma gitti ama bu kadar bilindik bir konunun etrafında bu kadar bilindik bir kadronun olması beni şaşırttı. Filmdeki aksiyon güzeldi diyebilirim. Bunun dışında pek şaşıracağım bir olay örgüsü ile karşılaşmadım. Filmde insan ilişkilerine yer verilmişti daha çok. Cyrus ve Abby arasındaki ilişki, ekip arkadaşlarının aileleriyle olan ilişkilerine- bunun sebebi de yaptıkları işten kaynaklanıyordu- ve bunu yansıtma şekillerine çokça yer verilmişti. Filmde yer alan ilişkiler ve diyaloglar biraz abartıya kaçsa da filmi izlenebilir kılmıştı.

Dikkatimi çeken bir diğer şey ise teknolojiydi. Yapımda yansıtılan teknoloji evlerden tutun da uçaklara kadar gelişmenin ne denli büyük olabileceğini gözler önüne seriyor. Gerçi bu tarz filmlerde bu şekilde bir teknolojinin olması gerektiğini belirtmeden geçemeyiz. Eğer bu kadar büyük bir soygun yapılıyorsa o kadar büyük ve gelişmiş araçlar kullanmamız gerekir değil mi. Değineceğim bir diğer konu ise oyunculuklarıyla bu kadar gündeme gelmiş kişilerin bu yapımda oyunculuklarını neden iyi kullanamadıkları- bu sahnelerden birine örnek vermem gerekirse Abby’in Cyrus’un evine gittiği ve orada geçen mutfak sahnesini verebilirim-. Bence yapımdaki pek çok oyuncu yer yer de olsa çok fazla göze batan hamleyle kameraya şunu söylemişler: Evet bu bir film.

Filmde kullanılan görsel efektler, renkler ve temalar iyi kullanılmış olsa da abartıya kaçmaktan kurtulamamış. Şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Filmin ilk sahnesinde Venedik şehrini ve festivalin olduğu zamanı yansıtmaları güzel bir görüntü ortaya koymuş. Bunun yansıra bazı sahneler ne kadar iyi çekilmeye ya da seyirciye verilmeye çalışılsa da bazı yerlerinde abartı fazlaca kullanılmış. Özellikle görsel efektler kullanıldığı belli olan şekillerde karşımıza çıkıyor. Ama müziklerin kullanıldığı yerleri ve bu parçaların verildiği sahneleri iyi kullanmışlar. Müzikler hiç yabancı olmadığımız tarzda eğlenceli ve bir aksiyon filmi için kullanılacak tarzda müzikler olmuş. Bu sayede film izlenilebilir olmayı başarıyor diyebilirim.

Aksiyon, hız ve biraz macera sevenlere önerebileceğim, boş zamanlarınızda izleyebileceğiniz bir yapım. En azından aksiyon seviyesinin keyif vereceğini söyleyebilirim. Yönetmen koltuğunda kendisini Hızlı ve Öfkeli 8 ve Siyah Giyen Adamlar gibi pek çok aksiyon kategorisi altındaki filmleri yönetmiş olan F. Gary Gray’i görüyoruz. Filmin konusu diğer filmlerle pek bir fark barındırmadığı için klişe kategorisine giriyor- açıkçası konu benzeri fazla yapım olduğundan çok da bir şey yazmak gelmedi içimden- . Filmin bende yarattığı duyguları ve verdiği izlenimi kendi açımdan sizlere anlatmaya çalıştım. Bu sebeple filmi izleyip izlememek ve izledikten sonra beğenip beğenmemek size kalmış. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Lift: Klişelerden Kaçamamış Bir Aksiyon Filmi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...