Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Körkütük: Alkolü ve Hayatı Kucaklamak (Filmekimi Özel)

Körkütük: Alkolü ve Hayatı Kucaklamak (Filmekimi Özel)

Yazar: Merve Özbek

Körkütük: Alkolü ve Hayatı Kucaklamak (Filmekimi Özel)

Oscar adayı The Hunt’ı birlikte yaptıktan sekiz yıl sonra Mads Mikkelsen ve yazar-yönetmen Thomas Vinterberg, orta yaş krizi ve alkol bağımlılığının trajikomik bir portresi olan Körkütük (Another Round) filmi için yeniden bir araya geldi. Mikkelsen, sıkıcı işini ve içi boşalmış evliliğini bütün gün gizlice sarhoş kalarak canlandırmayı ümit eden bir lise tarih öğretmenine hayat veriyor.

50’li yaşlarında öğretmen Martin (Mikkelsen) ve meslektaşları Tommy (Vinterberg Thomas Bo Larsen), Peter (Lars Ranthe) ve Nikolaj (Magnus Millang) için hayat tüm heyecanını kaybetmiş görünüyor. Bu eski içki arkadaşları saygın işleri, dışa dönük mutlu aileleri ve güzel kıyı banliyölerindeki rahat evleri ile ‘Danimarka Rüyası’nın bir versiyonunu yaşıyor gibi görünüyor. Ancak dördü de içten içe hayatlarından tatmin değil, özellikle de giderek eşinden uzaklaşan ve öğrencileri tarafından başarısız görülen Martin.

Sessiz bir çaresizlikle yaşamından kaçmak isteyen Martin, üç arkadaşıyla birlikte Nikolaj’ın kırkıncı doğum günü yemeğinde tekrar içmeye başlar. Grup, orta yaştaki ortak hayal kırıklıklarını itiraf ettikten sonra, Norveçli psikolog Finn Skarderud’un çoğu insanın kan dolaşımında eksik alkol oranı ile doğduğunu, bunun için sürekli belli miktarda içilmesi gerektiği teorisini tartışırlar. Bu teoriden esinlenerek cüretkar bir gizli planı kabul eden bu dört arkadaş, tüm gün işte ve evde hafif sarhoş kalmak, etkileri izlemek ve kaydetmek için bir anlaşma yapıyor.

Mads Mikkelsen ‘Another Round’da Alkol ve Yaşamı Kucaklamak Üzerine: “Bu Ahlaki Bir Hikâye Değil”

Başlangıçta, bu sürekli sarhoş kalma teorisinin olumlu bir etkisi olur. Öğrencilerine karşı artık daha neşeli ve cesur olan dört öğretmen, öğrencilerini her zamankinden daha fazla güven vermeyi, bir tür Sarhoş Şairler Derneği gibi yansıyan görkemin tadını çıkarmayı başarıyor. Özellikle Martin değişime uğramış görünüyor, geçici olarak uyuyan evliliğini yeniden canlandırıyor.

Tüm bu sarhoşluğun sonrasında tabii ki çok yüksek bir bedeli var. Aşırılık yolu bu dört arkadaşın acı deneyimlerine yol açar; bozulmuş evliliklere, harap olmuş kariyerlere, sarmal bağımlılıklara ve daha kötüsüne götürür.

Vinterberg ve filmin ortak yazarı Tobias Lindholm, başlangıçta Another Round’u alkolün bir “kutlaması” olarak tasarlamış. Kaçınılmaz olarak, yazma sürecinde, hem özgürleştirici hem de yıkıcı bir güç olarak tasvir edilen aşırılıkla daha incelikli bir resme ulaştılar. Bu muhtemelen daha dramatik olarak gerekli ve gerçekçi bir karar olsa da, aynı zamanda daha güvenli, daha az yaratıcı bir seçenek gibi geliyor. Vinterberg’in de arkadaşı, Lars Von Trier gibi daha cesur bir yönetmen, alkolün bu kadar erken uyarıcı ahlak kurallarına teslim olmak yerine her şeyi daha iyi hale getirdiği yönündeki yıkıcı önermeyi daha fazla keşfetmekten zevk alabilirdi.

Öyle olsa bile, Another Round, iyi arkadaşların eşliğinde neşeyle sarhoş olmanın anarşik coşkusunu yakalamayı başarıyor. Bu ruhla, Vinterberg ve görüntü yönetmeni Sturla Brandth Grovlen, parlak yaz renkleri, bulanık mercek parlaması ve dönen el kamerasıyla dolduruyor. Sarhoş dünya liderlerinin ekran yazılarının ve arşiv montajlarının şakacı kullanımı, bu saygısız tonu pekiştiriyor. Filmin en karanlık olay örgüsü bile, sözsüz çekimlerin kısa bir montajında şık bir şekilde aktarılıyor.

Another Round nihayetinde sarhoşluk ve bağımlılık hakkında söylenecek çok az yeni şeyler söylese de arkadaşlığa, aileye ve içki hedonizmine ilgi çekici bir övgü. Bu arada, filmde sıkça duyduğumuz teorinin sahibi Skarderud, daha sonra bu tartışmalı iddiaları reddetti ve söylediklerinin bağlamının dışına çıkarıldıklarında ısrar etti. Vinterberg basın notlarında filmi “hayata bir övgü” ve “tüm endişeli sağduyuyu ortadan kaldıran mantıksız bilgeliğin geri alınması” olarak tanımlıyor. Film de seyirciye bunu hissettirmeyi başarıyor, bir kamu spotundan daha çok hayatı kutlama filmi olan Another Round, 2020’nin en eğlenceli filmlerinden.

Körkütük: Alkolü ve Hayatı Kucaklamak (Filmekimi Özel)

Merve Özbek’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
oğuzhan 21/10/2020 - 15:32

Çok akıcı ve anlaşılır, tebrik ederim.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...