Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Kağıttan Hayatlar: 12 Mart’ta Netflix’te (İnceleme)

Kağıttan Hayatlar: 12 Mart’ta Netflix’te (İnceleme)

Yazar: Zeynep Polat

Kağıttan Hayatlar: 12 Mart’ta Netflix’te (İnceleme)

12 Mart’ta Netflix üzerinden gösterime girecek Kağıttan Hayatlar filmi yayınlanan fragmanlarıyla ilgi toplamayı başardı. Ön gösterimiyle izleme imkânı bulduğum Kağıttan Hayatlar filmine dair kısa bir bilgilendirmeyle karşınızdayım.

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı yapımının yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor. Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü, Selen Öztürk ve çocuk oyuncu Emir Ali Doğrul eşlik ediyor Ulusoy’a. Daha önce Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi büyük kitlelere ulaşan yapımların yönetmenliğini üstlenmiş Ulkay’ın bu filmi de çokça konuşulacağa benziyor. Yapımın senaristi Ercan Mehmet Erdem, kaleme aldığı bir başka yapım olan Behzat Ç. dizisiyle büyük bir sükse yaratmıştı. Filmin adı için düşünülen bir başka isim “Mücadele Çıkmazı” imiş ve filmde bu deyime de rastlıyoruz.

Kağıttan Hayatlar, kağıt toplayıcılığı işiyle uğraşan Mehmet’in dramatik hayatını konu alıyor. Mahallenin kağıt toplama deposunu işleten Mehmet aynı zamanda sokak çocuklarının ağabeyi gibi. Aslında çokça gördüğümüz ancak gündelik hayatın telaşesiyle fark etmediğimiz kağıt toplayıcısı gençlerden yalnızca bir tanesi Mehmet. Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yaşam mücadelesini kaybetmeyen gencin en büyük destekçisi onu sokakta bulup büyüten Tahsin Baba’sı. Bir kağıt torbasında karşısına çıkan küçük çocuk Ali’yle beraber Mehmet’in hayatına farklı bir kapı açılır ve ayrılmaz bir ikili olurlar. Bir yandan zor durumda olan küçük çocuğu ailesine kavuşturmak için çabalarken bir yandan da sokakta geçen kötü çocukluğunun ardından kendi geçmişini sorgulamaya başlar.

İstanbul sokaklarında geçen filmi izledikten sonra İstanbul’a bir özlem oluştu içimde. Eski binalar, kalabalık sokaklar ve sokaklarda koşturan çocuklar; bir yandan insanın içini ısıtırken bir yandan karanlık hikâyelere ev sahipliği yapan koca şehir İstanbul… Başarılı çekimler eşliğinde güzel bir görsel şölene imza atmış yönetmen. 1 saat 37 dakika uzunluğunda bir drama filmi olan Kağıttan Hayatlar, önümüzdeki günlerde izleyicinin beğenisine sunulacak. Film yayınlandıktan sonra inceleme yazımda görüşmek üzere, şimdiden iyi seyirler dilerim.

Kağıttan Hayatlar: 12 Mart’ta Netflix’te (İnceleme)

Zeynep Polat’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...