Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Last Of Us 1. Bölüm: İlk Bakış

The Last Of Us 1. Bölüm: İlk Bakış

Yazar: Enis Derdimentoğlu

The Last Of Us 1. Bölüm: İlk Bakış

Oyun dünyasında yıllar geçse de oyun mekaniklerinin yanında hikâyesi ile de unutulmaz olan çok az sayıda oyun vardır. Call Of Duty Modern Warfare, Uncharted Serisi, Read Dead Redemption serisi bunlara verilecek en iyi örneklerden bazılarıdır. Bütün bu iyi oyunların yanında duygusal hikayesi, hayatta kalma ve aksiyon sekansları ile bizi bizden alan bir oyun daha vardı: The Last Of Us. Duygusal başlangıcı ve hayatta kalma dürtüsünün ağır bastığı yol boyunca gelişen bir baba-kız ilişkisi gördüğümüz bu oyun serisi bütün sevenlerinin de isteği üzerine HBO tarafından senaryolaştırıldı ve Blu TV’de bugün bizlerle buluştu.

Zaten halihazırda senaryolaştırılmaya çok uygun olan hikâye, ufak eklemeler ve boşlukların doldurulması ile kaliteli bir yapım olacağının sinyallerini ilk bölümü ile bize verdi. Yapımın başrollerinden Joel Miller’ı sevilen aktör Pedro Pascal canlandırırken hırçın kızımız Ellie’yi Bella Ramsey canlandırıyor. Joel’in kardeşi Tommy’ye Gabriel Luna ve Joel’in kızına  Nico Parker hayat veriyor.

Yapım hiç beklenmeyen bir şekilde 1968’de başlıyor ve bize canlıları parazit gibi kullanıp zombileştiren bir mantar türünün evrilmesi ile insanlara bulaşma ihtimali üzerine konuşulan bir televizyon programı görüyoruz. Bu aslında önemli bir sekans çünkü oyundan da bilinen şekilde bu evrende zombiler, sporlarla ve mantarlarla bulaşıyor ve yayılıyor.

Bu sekans’ın ardından oyun ile benzer bir açılış ekranı ve o muhteşem müziği yeniden duyuyoruz ki bu bana çok iyi geldi. Yapımda yazarlardan ve yapımcılardan biri her iki oyunun da mimarı olan Neil Druckman. Bu yüzden dizinin oyuna çok büyük ölçüde sadık kalacağı tahmin edilebilir bir şeydi. 1. oyuna dayanan hikâye birebir ilerliyor. Hatta bazı boşlukları da bizim için dolduruyor. Oyunun oynamayan biri için bir spoiler uyarısı vermem gerekiyor. 2003’te başlayan hikâyede oyunda olmayan ‘Joel o gece neden evde değildi? Sarah nasıl bir kız?’ gibi eksik bilgiler çok tatlı bir şekilde tamamlanmış. Saat detayı da es geçilmezken bunun arka planı da bizim için hazırlanmış. Sarah ve Joel’in hatta Tommy’nin ilişkileri bize oyundan daha çok gösterilmiş bu da bize tamamlanmış hissettiriyor.

Pedro Pascal, bizim umursamaz ve korkusuz Joel’imizi içine çok iyi sindirmiş olsa gerek ki çok iyi yansıtıyor.

İlk bölüm özelinde bakacak olursak gerilim ve korku temaları kısım kısım öne çıksa da duygusal hikâyeden vazgeçilmiş olunması beni sevindiren bir diğer etkenlerden biri. Yapım canlı bir renk paletine sahip ve akıcı bir tonda ilerliyor. Oyunu iyi yansıttığının en büyük kanıtlarından biri de duygusal ve can alıcı sahnelerin oyundan daha vurucu gösterilmesi ve bize duygunun daha iyi geçmesinin sağlanması. Zombilerin görünüşü gerçekçi ve korkutucu. Hatta oyundan daha agresif ve vahşi gözüktüklerini söyleyebilirim

Size spoiler veremeyeceğim elim olayın ardından 20 sene geçiyor ve 2023’te virüsün daha da yayıldığı günümüz ABD’sini görüyoruz. Bunun sonucunda oluşan kaos ve acımasız ortam  da oyundan daha geniş bir ölçüde sergileniyor. Burada da şehirleri kontrol eden Fedra Askeri Kuvvetleri, karne ile alışveriş yapabilme ve Fedra’ya karşı olan isyan hareketi Ateş Böcekleri de bize çok net bir şekilde yavaş ve akıcı bir tonda gösteriliyor. Ellie’nin korunasına sebep olan özelliğinin çok üstünde durulmasa da ufak nüanslarla ipucu verilmiş durumda. Ellie çok daha hırçın ve agresif temsil edilmiş ama Ellie’nin karakter gelişimine katkı sağlayacak bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim.

Toparlayacak olursak dizi oyuna neredeyse birebir sadık kaldığı için sevenlerini mutlu ederken hiç bilmeyenler için ise farklı bir zombi temalı yapım olacağını belirteyim. Burada zombileri öldürürken yapılan şovlar ya da havalı hareketler göremeyeceksiniz. Bu insanlığı kurtarmak ve bir aile olabilmek için verilen bir hayatta kalma savaşının hikayesi.

The Last Of Us 1. Bölüm: İlk Bakış

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...