Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri His House: Bu Ev Bizim!

His House: Bu Ev Bizim!

Yazar: Senanur Pehlivan

His House: Bu Ev Bizim!

Başrollerinde The End of the F***ing World’den tanıdığımız Wunmi Mosaku ve Sope Dirisu nun, yan roldeyse Doctor Who’nun 11. doktoru Matt Smith’in olduğu Sudanlı mülteci bir çiftin İngiltere’de kendi evlerine çıkma haklarını aldıktan sonra başlarına gelen paranormal olayları anlatan Netflix yapımı korku filmi.

Film ilk sahnesinde bize, maalesef deniz yolunu kullanmak zorunda kalan çoğu mültecinin başına gelmiş olan kaçarken bindikleri botun batmasını ve Rial ile Bol’un kız çocuklarını denizde kaybetmelerini gösteriyor. Sonrasında İngiltere’ye gelmeyi başaran çiftimiz bir senedir kamplarda yaşamak zorunda kalmış. Çiftimiz sonunda bir eve çıkmaya hak kazanmaktadır. Tabi bu hakkın ellerinden geri alınması da pamuk ipliğine bağlı olduğundan çok dikkatli olmaları, rapor yazdıracak bir davranışta bulunmamaları gerekmektedir. Bu kararı duyduklarında sevinçlerinden ağızları kulaklarına varan çiftimize normal İngiliz vatandaşlarının evinden bile büyük bir ev tahsis edilir. (ki bence bu evin bir sorunun olduğunun kanıtıdır). İlk kaldıkları geceden itibaren duvarlardan çocuk sesleri duymaya başlayan çiftimizin işi gün geçtikçe zorlaşacaktır. Bu büyülü yaratıkla baş etmeye çalışmaktan başka çareleri olmayan çiftimizi bu süreçte fikir ayrılıkları, akıl oyunları ve çeşitli acılar beklemektedir.

Başlarda filmdeki korku ögesiyle korkuturken devamında da gerçek hayatta mültecilerin başlarına gelebilmesi olası olan detaylarla bizi dehşete düşüren filmimiz psikolojik gerilim türüne daha uygun. Mültecilik gibi bir sorunu anlatmak için seçilen bu paranormal konsept fikir açısından oldukça dikkat çekici olsa da filmimiz korku türü bakımından yetersiz, karışık ve eğlendirmeyen birkaç detaya sahip.

Süresinin kısa oluşu ve temposunun yüksek olması sayesinde sıkmayan yapımın kesinlikle şans verilmesi gereken ve izleyende etki bırakacak kadar güçlü fikirleri var. Çekimlerde açılar, ışıklar ve sahne konseptlerinin başarılı olduğu filmde görüntü yönetmeni işini iyi yapmış. Müzikler de korku filmi temasına uygun olarak hafiften bizi rahatsız etmeyi başarıyor. Olay örgüsünü bir tık daha başarılı bir şekilde sonlandırabilselerdi muhtemelen adından daha çok söz ettirebilirlerdi. Yine de ortada başarılı bir iş var. İzlemeden geçmeyin derim.

His House: Bu Ev Bizim!

Senanur Pehlivan’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...