Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Good Doctor’da Duygu Yüklü Bölüm (4×2)

The Good Doctor’da Duygu Yüklü Bölüm (4×2)

Yazar: Tansu Kardaş

The Good Doctor’da Duygu Yüklü Bölüm (4×2)

The Good Doctor, pandemiyi anlattıkları 2. bölümünde ilk bölümden farklı olarak bu sefer duygulara odaklanmış. İlk bölümde Covid’in doktorlar tarafından nasıl karşılandığını, kendi hayatlarına etkilerini, hastalığın belirsizliğine tıbbi açıdan nasıl cevap verdiklerini izledik. Bu bölümde ise Covid hastalarının, ailelerinin, onlarla ilgilenen doktorların hissettiklerini göstermişler daha çok.

Bölümü Shaun ve Lea’nin pandemi şartlarında ilişkilerini yürütmek için buldukları çözümle açıyoruz. 3 yıldır aslında Shaun’un aşk hayatı merak konusu olsa da nedense bu sezon en ilgimi çekmeyen kısım onlar. Hatta sıkılıyorum bile diyebilirim. Sanırım Lea’yı yıllardır tanıdığımız için ve Shaun’un kendi sorunlarını hep aynı şekilde -birilerine sorarak- çözdüğü için sahneler farklı gelmiyor. Shaun’un gelişiminden şikayetçi değilim, bir ilişkisinin olması, daha sakin ve anlayışlı bir şekilde problemlerini çözmesi güzel fakat artık diziyi izleten sebeplerden biri değil.

Yaşça daha olgun ama ilerleyiş olarak olgun olmayan Dr. Glassman-Debbie ilişkisine geçmemiz gerekirse; bu hafta onlar da çözdüler sorunlarını. Dr. Glassman ilişkiler konusunda tam olarak Shaun’un ilk sezonlardaki hali gibi. Neler olduğunu anlamıyor, ne yapacağını bilemiyor, başkasından tavsiye alıyor ve o tavsiyeleri anlamasa da uyguluyor. Günün sonunda asıl mesajı anlayıp olması gerektiği gibi davranıyor. Dr. Glassman’ın tavırları bazen ekran karşısında sabrımı zorlasa da bu çifti izlemek daha ilgi çekici geliyor şu an. Tabi eğer ilerleyen bölümlerde Dr. Glassman yine evde kalırsa benzer sorunlarını izlemek istiyor muyum? İşte bundan pek emin değilim.

Sezona yayılacağını düşündüğüm bir diğer konu da Melendez’in ölümü ve Claire’in yasıydı. Bu konuyu nasıl işleyeceklerini merak ediyordum çünkü Claire’i bir kez yas tutarken (ya da yas tutmamak için çabalarken) izledik. Bu sefer bu konuda daha başarılı ilerledi. Bölüm boyunca üzüntüsünü hissetmemek için Melendez ile birlikte ölen bir hastanın yanında taşıdığı künyenin sahibini bulmaya çalıştılar. En sonunda bulup künyeyi teslim ettiğinde ölen hastanın hikayesiyle birlikte kendi hikayesini de bitirdi aslında. Daha doğrusu Melendez ile yarım kalan hikayesini o şekilde bırakıp kendi hayatının hikayesine devam etmesi gerektiğini anladı. Burada Melendez’in yardımı da büyük tabi, her zamanki gibi. Ben sezon boyunca hayat koçu gibi Melendez’in Claire ile konuşacağını düşünüyordum ilk bölümü izleyince.

Ayrıca hayranların da Melendez’in ani ölümünü kabul etmek istememesi yüzünden bu şekilde biraz daha bizlere gösterileceğini tahmin ediyordum ama “Önünde muhteşem bir hikaye var.” cümlesinden sonra Melendez’i son kez görmüş olmamız kuvvetle muhtemel. Aralarındaki diyalogları izlemek her ne kadar keyifli olsa da bunun Claire’in hayallerinde gerçekleşmesini izlemek o kadar da keyifli olmayabilirdi. Ölmüş bir karakterin tam anlamıyla ölmesi bana daha doğru bir tercih gibi geliyor.

Benim The Good Doctor’da izlemeyi en sevdiğim kısım hastane sahneleri. Hastalarla diyaloglarını, tedavi planlamalarını, yaptıkları uygulamaları, aralarındaki dinamikleri izlemek müthiş keyifli. 1. bölümü de bu yüzden sevmiştim: konu pandemide doktor olmaktı. Bu bölüm tıbbi konular daha azdı. İçinde yaşadığımız pandemi zamanlarında da bize biraz olsun umut verebilecek hastalar yaratmışlardı. Bir tarafta bir anne bebeğine kavuşurken, bir tarafta da çok iyi gidişatı olmayan bir adam eşine kavuştu. Ama gerçekleri de yansıttılar ve malesef Covid-19 yüzünden ölen bir sağlık çalışanı da izledik.

Bu 2 bölümün sağlık çalışanlarına saygı amacıyla yapıldığını düşünürsek bu çok beklenen bir olaydı. Ben sadece kim olacağını merak ediyordum. Henüz 2 bölüm önce dizinin ana karakterlerinden birini aniden öldürünce daha fazla büyük adım atmak istememişler ve daha az tanıdığımız birini kullanmışlar. Yine de içinde bulundukları -bulunduğumuz- dünyadan dolayı, Reznick ve Lim ile anlattıkları anıların da yardımıyla beni en etkileyen sahnelerden biri oldu bu bölümde. Özellikle Covid’in hastalara yaşattığı yalnızlığı gösterdikleri sahnelerden sonra Hemşire Petringa’yı yalnız bırakmayan meslektaşları bizi de duygulandırdı.

The Good Doctor, Frontline adı altında pandemiyi 2 bölümde bitirdi. Bölümün sonlarında hepsinin mutlu görünmesi, hastaların ve doktorların maske takmaması nedeniyle ben ilerleyen bölümlerin pandeminin bittiği bir dünyada geçeceğini düşünüyorum. İsteğim tam olarak bu yönde değildi ama Covid’in de hikayeyi kısıtlayabileceği bir gerçek. Sezonun gidişatı aslında bir sonraki bölümde tam anlamıyla anlaşılacak gibi duruyor.

The Good Doctor’da Duygu Yüklü Bölüm (4×2)

Tansu Kardaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...