Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Heartstopper 2. Sezon: Gökkuşağının Silahşörleri

Heartstopper 2. Sezon: Gökkuşağının Silahşörleri

Yazar: Ceren Tunalı

Heartstopper 2. Sezon: Gökkuşağının Silahşörleri

RTÜK’ün son günlerdeki talihsiz kararlarından nasibini alan Heartstopper’ın yeni sezonu, sessiz sedasız bir şekilde 3 Ağustos’ta Netflix’te seyirci ile buluştu. Her ne kadar gelişi sessiz sedasız olsa da Türkiye gündemine yayına girdiği ilk gün top10’dan giriş yapmış bulunmakta. Aynı gökkuşağı altında farklı şeyler yaşayan ama ortak bir hikayeyi yazan karakterleriyle bizlere sevgi ve umudun her zaman var olduğunu ve olacağını hatırlatan bu dizi, uzun bir süre de gündemden düşmeyecek gibi…

Geçen sezon resmi olarak erkek arkadaş olarak bıraktığımız Charlie ve Nick, ilişkilerine kaldıkları yerden devam eder ancak Nick’in henüz açılmaması ikilinin hala gözden uzak yerlerde vakit geçirmesine sebep olur. Yakın arkadaşları hariç kimsenin bu durumu bilmemesi ilişkilerini oldukça yorucu hale getirir. Yeni bir ilişkiye başlamanın verdiği heyecanla sürekli birbirleriyle vakit geçirmek isteyen çiftimizin yoluna bir de okuldaki hazırlık kursları ve teslim edilmemiş ödevler çıkar ve işler iyice karmaşık hale gelir. Ailelerin de dahil olmasıyla Nick ve Charlie’nin görüşmesi artık imkansız hale gelmeye başlar. İkili bu zorluğun altından da kalkabilecek mi, Nick açılma sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaşacak, bu süreçte Nick’in her zaman yanında olan Charlie’nin herkesten sakladığı bir şey mi var?

İlişkilerinde yeni bir döneme giren Nick ve Charlie artık tam olarak sevgili olmuşlardır. Kendilerine kurdukları küçük ve tatlı dünyada her şey yolunda gitmektedir. Elle, Tao, Isaac, Tara ve Darcy’den oluşan arkadaş grupları her zaman yanlarındadır ve beraber daha çok vakit geçirmeye başlamışlardır. Her şey güzel gidiyormuş gibi gözükse de aslında her bir karakterimizin söylemediği bir takım şeyler vardır. Beraber olduklarındaki pembe dünyada bunları kimse dile getirmez. Nick açılma konusunda sıkıntılar yaşarken, Isaac aseksüel olduğunu keşfeder, Darcy’nin ise özgüvenli lezbiyenliğinin arkasında annesi ile yaşadığı sorunlar vardır. Bütün bunlar olurken, Elle ve Tao ise birbirlerine olan hislerine artık karşı koyamazlar ancak arkadaşlıklarını riske atma fikri ikisini de geri çekmektedir. Okulun düzenlediği Paris gezisi hepsi için bir kaçış gibi gözükse de bu seyahat sorunlarını çözmeye yetecek mi?

Yeni sezonuyla karakterlerin içsel süreçlerine daha çok yer veren Heartstopper, çeşitliliği ve sıcaklığıyla keşif dönemindeki birçok genç için oldukça kıymetli bir yapım olduğunu bir kez daha gösteriyor. Sezon boyunca Nick’in açılma süreciyle ilgili kaygılarına, korkularına şahit oluyoruz. Kendisini destekleyen bir çevresi olmasına rağmen aslında bu kararı vermenin, yıllardır kendisini başkası olarak tanıyan insanlara bunu açıklamanın o kadar da kolay olmadığını görüyoruz. Nick bunları yaşarken, Charlie her ne kadar yanında güçlü kalmaya çalışsa da kendi yaşadıkları ve geçmişi aslında hala canını yakmaya devam ediyor. İkisi de birbirine destek olmaya çalışırken kendilerini ihmal ediyor. Tara ve Darcy’nin örnek olarak gösterilen ilişkileri ise Tara’nın sebebini anlamadığı bir şekilde sarsılıyor. Elle ve Tao cephesinde de işler karışık, sadece arkadaşlar mı yoksa daha fazlası var mı? Peki bunu anlamak için ne yapmaları lazım? Romantizmin şehri Paris bile Isaac için bir anlam ifade etmiyorsa bu ne demek oluyor? Anlayacağınız işler kimse için yolunda gitmiyor. Ne şanslılar ki bunları tek başına yaşamak zorunda değiller. Sosyal desteğin ve oldukları gibi kabul edileceklerini bildikleri arkadaşlarının olması, bu yolda yalnız olmadıklarını tekrar tekrar hatırlatıyor.

Günümüzde artık LGBT+ görünürlüğünü arttırmak için birçok yapım yapılsa da belki de bunu en naif yapan Heartstopper. Ele aldığı yaş grubu, hikaye anlatım şekli ve samimiyetiyle bu genreda oldukça kıymetli bir yere sahip. Karakter çeşitliliği açısından da izleyicinin özdeşim kurmasına yardımcı olan yapım, aslında içerisinde gay ,lezbiyen, biseksüel, trans, panseksüel ve aseksüel bireyler bulunduran mini bir LGBT+ evreni sunuyor. Bu kavramlar hakkında ortak yargıları da ele alarak toplumdaki stigmaları ve aslında bunların doğrularını da izleyciye gösteriyor. Tüm bunları yaparken seyir zevkini de yüksek tutan Heartstopper, Netflix’in en iyi işlerinden biri olarak kendine yer buluyor. Yaptığı şeyi böyle yapmaya devam ederse, her sezonunda gündemde görmeye hazır olun derim.

Heartstopper 2. Sezon: Gökkuşağının Silahşörleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...