Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Fear Street Part 3: 1666: Ebediyen Peşinde Olacağım

Fear Street Part 3: 1666: Ebediyen Peşinde Olacağım

Yazar: Nisa Nur Gönültaş

Fear Street Part 3: 1666: Ebediyen Peşinde Olacağım

16 Temmuz 2021 tarihi ile Netflix, Korku Sokağı üçlemesinin son kısmını yayınlamış oldu. Laneti bozmak için iskelet ile eli birleştirmeye giden Deena umduğundan çok farklı bir şey ile karşılaşır. Eli birleştirince birden bire kendini Sarah’nın yerinde bulur biz de filmin ortasına kadar 1666’da olan olayları Sarah’nın yerine geçmiş Deena’nın yüzüyle izliyoruz.

Ve işin aslını öğreniyoruz Deena sayesinde. Aslında cadının Sarah olmadığını, asıl kötünün Nick ve ailesi olduğunu. Halk cahilliği yüzünden hem Sarah’nın sonunu hem de kendi sonlarını getirir aslında. Bu son filmde bir korku filminden çok duygusal bir film izledik. Birbirini seven iki genç kızın iftiraya uğrayıp sırf farklı oldukları için birbirlerinden ayırlmaları, şeytana bulaştıklarını düşünmeleri, cadı olduklarını düşünmeleri. Geçmişi izlerken bize çok büyük bir ters köşe yaptılar. Açıkçası ben Sarah, Solomon’ın evine gidene kadar Solomon’un asıl kötü olacağını düşünmemiştim.

Filmde iki genç kızın birbirlerine kavuşamadan ayrılmaları, Sarah’nın suçsuz yere asılması, bunca yıl boş yere ölen insanlar, hayatları bir türlü yoluna girmeyen Shadysidelılar son bölümde yüzümüze tokat gibi yapışıyor. Sonra düşününce ne kadar boş bir heves uğruna olduğunu görüyoruz.

Geç de olsa sonunda lanetin temelini öğrenen gençlerin yeni hedefi Nick oluyor. Nick’i öldürmek için yaptıkları planı izlemekse gerçekten heyecan vericiydi. O kadar hüzünlü sahneden sonra bir anda tempo hızla artıyor. Ve nefesimizi tutarak izlediğimiz kaçış-kovalayış sahneleri başlıyor.

Sonunda çok badireler atlatsa da Nick’i öldürmeyi başaran gençler sayesinde lanet Shadyside’ın üzerinden kalkıyor. E haliyle Sunnyside’daki onları koruyan büyü de kalkıyor yani her şey normale dönüyor, doğal haline. Üç tane Shadysidelıların acı çektiği filmi izledikten sonra sonda mutlu olduklarını görmek gerçekten mutlu ediyor, sanki bir anda üstlerindeki kasvet kalkıyor.

Üç film arasından favorimin bu olduğunu söyleyebilirim. Korku kategorisi altında bu filmi değerlendirirsek kesinlikle korku diyemeyiz; zorlarsak belki gerilim ya da aksiyon ama üçlemeye uyum sağlayan bir film olmuş. Filmin akışı genel olarak diğer filmlere benziyor zaten, sadece sıralaması biraz farklı ve diğerlerine göre baya uzun. Bence üçe ayırmalarının sebebi çevirdikleri kitaptan, olay örgüsünden kopmadan ilerlemek. Çoğu kitaptan çevrilen filmde karşımıza çıkan bir durum bu iki saate sığdırılsın diye pek çok kısmın kesilmesi. Kitabını henüz okumadım fakat okursam eğer senaryodan çok ayrı ya da eklenmemiş kısımlar okuyacağımı sanmıyorum. Öyle olsa bile 6 saatlik 3 parttan oluşan bir film serisi yapıp insanları sıkmadan izletmek hiç kolay bir iş olmamalı; bu yüzden başarılı olduklarını düşünüyorum. Konusu bazılarına saçma gelebilir ama sıkıcıydı yorumunu çok görmedim ve göreceğimi de düşünmüyorum çünkü akıcı ve hızlı akan bir filmdi, saçma duraklamalar gereksiz sahneler yoktu. Üç filmin teması da birbirinden tamamen farklı olmasına rağmen birbirlerine sağladıkları uyum şaşırtıcı derecede başarılıydı.

Fear Street Part 3: 1666: Ebediyen Peşinde Olacağım

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...