Anasayfa Listeler Eylül Ayında Çıkacak Film ve Diziler!

Eylül Ayında Çıkacak Film ve Diziler!

Yazar: Tunahan İbiş

Eylül Ayında Çıkacak Film ve Diziler!

Herkese merhaba! Eylül ayında çıkacak film ve dizilerden yaptığımız seçki ile karşınızdayız. Birkaç dikkat çeken gişe filmi hariç ağustos ayı oldukça kurak bir vizyon takvimine sahipti. Ancak eylül, sonbaharda başlayan ödül sezonu nedeniyle ünlü yönetmenlerin (Wes Anderson, Nuri Bilge Ceylan, Pablo Larraín…) bizleri çokça beklenen filmleri ile buluşturuyor. Dizi dünyasında ise The Boys spin-off projesi Gen V, Netflix’in gözdelerinden Kulüp, absürt büyüme öyküsü Sex Education gibi işlere rastlamak mümkün. İyi seyirler ve iyi okumalar dileriz.

Talk to Me

Vizyon Tarihi: 1 Eylül

A24, bu sene Past Lives ve Talk to Me ile bir süre sinema gündeminin merkezinde kalmayı başardı. Ocak ayında Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve o zamandan beri de sürekli kulağımıza çalınan Talk to Me, mumyalanmış bir el aracılığıyla ruhlarla iletişim kurabileceklerini fark eden bir grup genci konu ediniyor. Hiç beklenmedik yerlere gittiği ve izleyenleri dehşete düşürdüğünü duyduğumuz film, It Follows ve Hereditary gibi modern korku klasiklerinin yanına adını yazdırmaya oldukça kararlı.

Scrapper

Vizyon Tarihi: 1 Eylül

Yine bu yılın başında Sundance’te açılan ve ayrıca Büyük Jüri Ödülü’nü kucaklayan Scrapper, yönetmen Charlotte Regan’ın ilk uzun metrajı. Buna rağmen öyle olgun bir dile sahip ve yeri geldiğinde sınırlarının dışına kolaylıkla çıkabilen bir film ki, sahiden de aldığı övgüleri anlamamak mümkün değil. Uzun yıllar sonra tekrar görüşmeye başlayan bir baba ve kızı anlatan film, bazen senaryosundaki kolaycılığıyla göz devirtebiliyor ama bence yine de yetenekli rejisi sebebiyle görülmeli.

Scrapper’ın 42. İstanbul Film Festivali’nden aktarılan izlenimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Safe Place

Vizyon Tarihi: 15 Eylül

Geçen sene Shanghai, Saraybosna ve Locarno gibi görece daha az popüler festivallerde yarışıp sessizce takdir toplayan Safe Place; son yılların en sahici dramalarından biri. Yönetmen Juraj Lerotić, oğullardan birinin intihara teşebbüs etmesiyle başlayan bir aile içi krizi konu alıyor. Aynı zamanda baş rolü de üstlenen yönetmenin bu hikâyede aradığı şey bir kurtuluş imkânı değil. Aksine geçmişte kendi kardeşinin de geçirdiği benzer bir durumu anlamak istiyor yalnızca. Bence Safe Place’in açığa çıkardığı tarifsiz hüznü hissedebilmek için filmi sessiz ve karanlık bir sinema ortamında deneyim etmek şart.

El Conde

Yayın Tarihi: 15 Eylül
Platform: Netflix

Eylül ayının başında Venedik Film Festivali’nde gösterildikten birkaç hafta sonra Netflix’e gelecek olan El Conde, Pablo Larraín’in son dönemde yaptığı ve geleneksel senaryo anlayışına karşıtlığıyla bilinen anti-biyografilerinden biri. Yönetmen, bu kez Jackie ve Spencer’da gözlemlemeye çalıştığı küçük dönemlerin mütevazılığından sıyrılıp fantastik sularda yüzüyor. El Conde’de Şili diktatörü Pinochet’yi ölmeye karar vermiş yaşlı bir vampir olarak izleyeceğiz. Eminiz Larraín, yine bu muzip temsilden kapsayıcı bir portre çıkarmayı başaracaktır.

Kulüp – 2. Sezon

Yayın Tarihi: 15 Eylül
Platform: Netflix

2021 sonunda başlayan Kulüp, Netflix’in birçok yerli projesinin aksine -yaratıcıları Seren Yüce ve Zeynep Günay Tan’ın da etkisiyle- oldukça eli yüzü düzgün bir dizi olarak akıllarda yer etmişti. 1950’lerin İstanbul’undaki Yahudi bir anne ve kızı odağına alan dizinin ikinci sezonu nihayet bu ay yayınlanacak. Halil Babür ve Serra Arıtürk’ün de katılmasıyla kadrosunu genişleten Kulüp için yayınlanan fragmanlardan bütçesinin de bir hayli arttığı görülüyor. Umarız yine aynı kaliteyi sürdürmeye devam eder.

The Continental: From the World of John Wick

Yayın Tarihi: 22 Eylül
Platform: Prime Video

80 ve 90’lardan kalma eski usul aksiyon stilini diriltmek gibi küçük (!) bir vaat ile başlamış John Wick serisi, aynı evrende geçen başka projelere de yeşil ışık yakılmasını sağladı. Bu yapımlardan Ana de Armas’ın başrolünde olduğu 2024’te çıkacak Ballerina’dan önce The Continental bu ay Prime Video’da yayınlanacak. Dizi, John Wick filmlerinde sık sık karşımıza çıkan ve yalnızca suikastçıların ziyaret ettiği Continental otelinin geçmişine odaklanıyor. Birer hafta ara ile yayınlanacak üç bölümden oluşan bu mini diziyi evreni sevenlere müjdelemiş olalım.

The Wonderful Story of Henry Sugar

Yayın Tarihi: 27 Eylül
Platform: Netflix

2023, Wes Anderson için oldukça üretken bir yıl oldu. Haziran ayında Cannes’ın Ana Yarışma seçkisinde Altın Palmiye için yarışan Asteroid City filmi ve şimdi de Venedik’te gösterilecek yıldız kadrolu kısa filmi The Wonderful Story of Henry Sugar. Anderson’ın aynı zamanda bir dijital platform için yaptığı ilk iş olan film, kumarda hile yapmak için mistik güçlere sahip bir guru ile tanışan zengin bir adamı merkezine alacak. Benedict Cumberbatch’ten Ben Kingsley’ye, Dev Patel’den Ralph Fiennes’a kadar uzanan şahane kadro ise Anderson’ın parlak isim takıntısını aynen sürdürüyor.

Do Not Disturb

Yayın Tarihi: 29 Eylül
Platform: Netflix

Birçok hayranı Cem Yılmaz’dan Erşan Kuneri’nin 2. Sezonu hakkında bir haber beklerken ünlü komedyen, Netflix’te yayınlanacak yeni filmini duyurdu. Do Not Disturb, Karakomik Filmler’in ilkinde gördüğümüz Ayzek karakterinin pandemi sırasında bir otel nöbetine bizleri davet ediyor. Kadroda ise Ahsen Eroğlu, Nilperi Şahinkaya, Özge Özberk ve Bülent Şakrak gibi ünlü isimler var. Henüz hakkında çok şey açıklanmayan proje hakkında önümüzdeki haftalarda yeni detaylar gelmesini bekliyoruz.

Gen V

Yayın Tarihi: 29 Eylül
Platform: Prime Video

Biliyorsunuz ki The Boys’un 4. Sezonu, çekimleri bitmiş olmasına rağmen Prime Video’nun aldığı karar ile Hollywood’taki grev bitene kadar yayınlanmayacak. Ancak yine de aynı evrende geçen başka bir proje yakın zamanda bizimle buluşuyor. Süper güçlere sahip ilk jenerasyonun okul tecrübelerini seyredeceğimiz Gen V, aynı The Boys gibi birbirinden çılgın ve vahşi buluşlarla bezeli satirik bir yapım olacağa benziyor. Zaten aksi de beklenemezdi.

Kuru Otlar Üstüne

Vizyon Tarihi: 29 Eylül

Nuri Bilge Ceylan, Ahlat Ağacı’ndan beş yıl sonra Kuru Otlar Üstüne ile geri döndü. Merve Dizdar’ın Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alarak Türkiye’de bir ilke imza attığı film, elbette büyük bir heyecan dalgasını da beraberinde getirdi. Ancak yine de bir NBC klasiği olarak film hakkında net bir hikâye tanımına sahip değiliz. Anadolu’nun bir köyünde atanmayı bekleyen bir öğretmen ve iki meslektaşını merkezine alacak filmi bir romantik komedi olarak da gören var, bir psikolojik gerilim olarak okuyan da. En iyisi bekleyip görmek.

Bu Ay Çıkacak Diğer Film ve Diziler:

The Equalizer 3

Vizyon Tarihi: 1 Eylül

Disenchantment – 5. Sezon

Yayın Tarihi: 1 Eylül
Platform: Netflix

The Wheel of Time – 2. Sezon

Yayın Tarihi: 1 Eylül
Platform: Prime Video

I Am Groot – 2. Sezon

Yayın Tarihi: 6 Eylül
Platform: Disney+

The Eternal Daughter

Vizyon Tarihi: 8 Eylül

The Nun II

Vizyon Tarihi: 8 Eylül

Kar ve Ayı

Vizyon Tarihi: 8 Eylül

Sympathy for the Devil

Vizyon Tarihi: 8 Eylül

A Haunting in Venice

Vizyon Tarihi: 15 Eylül

Rotting in the Sun

Yayın Tarihi: 15 Eylül
Platform: Mubi

Sex Education – 4. Sezon

Yayın Tarihi: 21 Eylül
Platform: Netflix

Expend4bles

Vizyon Tarihi: 22 Eylül

Spy Kids: Armageddon

Yayın Tarihi: 22 Eylül
Platform: Netflix

Cassandro

Yayın Tarihi: 22 Eylül
Platform: Prime Video

The Creator

Vizyon Tarihi: 29 Eylül

Gelecek ayki film ve dizi takviminde tekrar görüşmek üzere!

Eylül Ayında Çıkacak Film ve Diziler!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...