Anasayfa HaberlerFilm Haberleri MUBİ’nin Eylül Seçkisi Belli Oldu

MUBİ’nin Eylül Seçkisi Belli Oldu

Yazar: Oğuzhan Güre

MUBİ’nin Eylül Seçkisi Belli Oldu

Oscar ödüllü Japon yönetmen Ryusuke Hamaguchi imzalı Çarkıfelek, Joy Division belgeseliyle tanınan İngiliz yönetmen Grant Gee’nin Orhan Pamuk ile birlikte hayata geçirdiği Hatıraların Masumiyeti, Orhan Oğuz’un unutulmaz Beyoğlu hikayesi Dönersen Islık Çal ve Ümit Ünal filmlerinden oluşan heyecan verici bir seçki eylül ayında MUBI‘de.

9

Yönetmen: Ümit Ünal, 2002

Usta kalemiyle sinemamızda 80’lerden bu yana derin iz bırakan Ümit Ünal’ın ilk yönetmenlik denemesi olan 9, farklı anlatıcıların dilinden, Kurosawa klasiği Raşomon’u hatırlatan parçalı bir anlatı kuruyor. Fikret Kuşkan, Ali Poyrazoğlu, Serra Yılmaz, Cezmi Baskın gibi isimlerden oluşan usta oyuncu kadrosuyla 2000’lerin gizli hazinelerinden biri olan 9, MUBI’de eylül ayında gerçekleşecek Ümit Ünal özel gösteriminin de ilk filmi olacak.

ÇARKIFELEK / GÛZEN TO SÔZÔ

Yönetmen: Ryusuke Hamaguchi, 2021

Drive My Car ile Oscar kazanan ve tüm dünyada büyük ses getiren Japon yönetmen Ryusuke Hamaguchi’nin imzasını taşıyan ÇARKIFELEK, her birinde bir kadın karakterin merkezde olduğu üç hikayeden oluşuyor. 2021’de Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan film, insani bağların, arzunun, mahremiyetin, romantik ilişkilere has oyunların incelikli bir resmini çiziyor.

MASUMİYET / INNOCENCE

Yönetmen: Lucile Hadžihalilović, 2004

Frank Wedekind’in öyküsünden senaryolaştırılan ve 24. İstanbul Film Festivali’nden FIPRESCI ödülüyle dönen MASUMİYET, Lucile Hadžihalilović’in ilk uzun metraj filmi. Gotik bir peri masalını andıran film, mitolojik bir ormanın derinliklerindeki yatılı okulda ergenlik dönemini yaşayan genç kızlarla dolu sürreal bir hikayeye sahip.

DÖNERSEN ISLIK ÇAL

Yönetmen: Orhan Oğuz, 1992

Orhan Oğuz’un Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Menderes Samancılar ve Derya Alabora gibi isimleri bir araya getirdiği bu unutulmaz öykü, Beyoğlu’nun arka sokaklarında toplumdan dışlanmış bir grup özgün karakterin portresini çiziyor. 90’lı yıllardan bu yana etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen, sinemamızın gizli cevherlerinden biri.

HATIRALARIN MASUMİYETİ / INNOCENCE OF MEMORIES

Yönetmen: Grant Gee, 2015

Masumiyet Müzesi’nin evrenini sinemaya taşıyan filmin metni İngiliz sinemacı Grant Gee ve Orhan Pamuk tarafından kaleme alındı. Nobel ödüllü romancı Orhan Pamuk’un ve İstanbul’un melankolik bir portresini çıkaran film, Masumiyet Müzesi’ne ilham veren aşk hikayesini de arka planda işliyor.

PENCEREDEKİ KADIN / LA FEMME D’À CÔTÉ

Yönetmen: François Truffaut, 1981

Siyah beyaz başyapıtlarına alışık olduğumuz Truffaut’nun az sayıdaki renkli filmlerinden biri olan PENCEREDEKİ KADIN, “Tristan ve İsolde” destanına modern bir yorum getiriyor. Gérard Depardieu ve Fanny Ardant’ın başrollerde olduğu film, tutkulu bir aşk yaşamış iki eski sevgilinin kapı komşusu olunca tüm hayatlarının derinden sarsılışını anlatıyor.

KAYNAK / THE FOUNTAIN

Yönetmen: Darren Aronofsky, 2006

Bir Rüya İçin Ağıt ve Siyah Kuğu gibi filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky’nin yapım aşamasından başlayarak büyük sansasyon yaratan filmi, izleyiciyi epik bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Hugh Jackman ve Rachel Weisz’ın başrollerini paylaştıkları filmde karakterler zamanı bükerek ölümsüzlüğün ve sonsuz aşkın peşinde metafizik bir arayışa çıkıyorlar.

MESAFELER

Yönetmen: Efe Subaşı, 2021

Efe Subaşı’nın kısa filmi MESAFELER, 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Öğrenci Filmleri – En İyi Kurmaca Film Ödülü’ne layık görüldü. Önyargılara ve şehir yaşamına dair hakiki bir kesit sunan film, duvarlara spreyle yazı yazan üç gencin bir gece yarısı polis aracına denk gelmesiyle başlayan, tüm karakterlerde iz bırakacak bir araba yolculuğunu konu ediniyor.

MUBİ’nin Eylül Seçkisi Belli Oldu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...