Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Do Not Disturb: Ayzek ile Yeni Bir Sayfa

Do Not Disturb: Ayzek ile Yeni Bir Sayfa

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Do Not Disturb: Ayzek ile Yeni Bir Sayfa

GORA, AROG, Yahşi Batı gibi filmlerle bizi ekrana kilitleyen Cem Yılmaz 2019’da farklı bir film hatta filmler ile karşımıza çıkmıştı. Karakomik Filmler. Yılmaz 4 kısa hikayesinin yer aldığı bu iki film ile izleyiciyi ikiye bölmüştü: Bir kesim Cem Yılmaz eskisi kadar komik değil derken bir kesim bu tarz değişikliğini ve kısmen karanlık temayı sevmişti. Bu 4 hikayenin biri olan 2 Arada filmi ile arabalı vapurda kantinde çalışan ve ilgimizi çeken hafif kafadan çatlak bir karakter vardı: Metin nam-ı diğer Ayzek. Sürekli bir iç çatışma yaşayan ve şahsına münhasır bir karaktere sahip Ayzek kendi solo filmine 2023’te Do Not Disturb ile kavuştu. 1 saat 54 dakikalık film kadrosu ile yine göz dolduruyor. Ayzek rolünde Cem Yılmaz ana karakterimiz olarak karşımıza çıkarken, Burcu Özberk Alkolik Eczacı Saniye’ye, Celal Kadri Kınoğlu yaratım sancılarını kaldıramayan Bahtiyar’a, Ahsen Eroğlu yetenekli çamaşırcı Suhal’e, Bülent Şakrak gizemli ve tehlikeli Davut’a Nilperi Şahinkaya ise yeni nesil internet motivasyoncusu Peri’ye hayat veriyor.

Film Ayzek’in gemiden ayrılması ve pandemi döneminde hepimizin başına geldiği gibi eve kapanması ile başlıyor. 2 yıl evde kalan ve o dönem bütün sosyal mecralarda karşımıza çıkan kişisel gelişim uzmanlarına takılan ve kendini böyle geliştirdiğine inanan Ayzek, gemide yaşadığı gergin günlerin sonrasında aslında kendine yeni bir kişilik inşa etmeye çalışıyor. Bu inşaa girişimi ile başlayan film Ayzek’in günlük hayatını bize gösteriyor. Bu kısımda Ayzek daha derinden işlenmeye başlıyor ve aslında toplumda bir kesimi temsil ettiği bize hissettiriliyor. Tam bu esnada 1 hafta denenme şartı ile bir otele gece resepsiyonisti (Ayzek’in tabiri ile Gece Müdürü) olarak işe başlayan Ayzek, çamaşırcılık yapan ve annesinin kendine gelin adayı olarak gördüğü genç öğrenci Suhal ve düşkün bir edebiyatçı olan Bahtiyar ile tanışıyor. Kendini sürekli anlatma ve yaşadıklarını dramatize etme çabası ile Ayzek’in karakterinin derinliklerine iniyoruz. Ayzek iyi ve naif bir karaktere sahip olsa da pek çok açıdan kompleksli, kendini yetersiz ve değersiz hisseden, hayallerini gerçekleştiremese de bu hayalleri kafasında yaşayan ve inanan biri. Bu özellikleri ilk filmden çok burada daha fazla öne çıkıyor. Ve aslında Ayzek kişisel gelişim videolarını sürekli izleyerek bu düşüncelerinden uzaklaşmak için kurduğu yeni karakterle ve açtığı yeni sayfayla hayatına devam etmek istiyor.

İlk karşıladığı müşteri Covid-19 sebebiyle hapisten çıktığını söyleyen ve şüpheli davranan Davut olurken, hikayeye Eczacı Saniye de bir noktada dahil oluyor. Film aslında bu karakterlerin birbiriyle ve Ayzek versiyon 2 ile etkileşimleri etrafında kendiliğinden oluşmaya başlıyor. Her karakter kendi öne çıkan özellikleri ile öne çıkmaya başlarken Ayzek bir yandan oluşturduğu yapay karakteri korumaya çalışırken bir yandan da birbirinden absürt olaylarla beraber ilk deneme gününde yeni işinden kovulmamaya ve hem durumları hem de insanları yönetmeye çalışıyor. Ayzek’in kendince bu kadar farklı insanı yönetmeye çalışarak ilk geceyi çıkarmaya çalışması aynı zamanda da karışık zihnini bir arada tutmaya çalışması yapımın temel akış dinamiği. Filmin üçte biri karakterleri ve motivasyonlarını bize tanıtarak geçiyor. İkinci üçte birlik kısımda hem karakterlere alışıyoruz hem de hikayeyi taşıyacak olaylar peşi sıra gerçekleşmeye başlıyor. Karakterlerin bu olaylara verdiği tepkilerle beraber karakter gelişimleri başlıyor ve son kısım olan çözülme başlıyor. Ayzek’in kişisel gelişim kitapları ve videoları ile ince ince 2 yılda oluşturduğu karakteri çökmeye başlıyor. Ayzek kontrolü kaybettikçe işler sarpa sarıyor ve gecenin sonunda kendi gibi hareket etmeye başlayan Ayzek, Saniye’nin ilk başlarda şakayla karışık söylediği “Gecenin Kahramanı” unvanına gerçekten kavuşuyor.

Bol bol diyalog ve bu diyaloglar üzerinden verilen mesajlarla dolu bir yapım olan Do Not Disturb de biraz da karakterleri inceleyecek olursak her karakter sanki toplumun belli kesimlerini ve bu kesimlerin gelişen olaylara yaklaşımını temsil ediyormuş gibi bir tema var diyebiliriz. Suhal olaylara daha mantıklı ve durağan yaklaşırken, Davut daha keskin ve net yargılar içinde. Bahtiyar hayatı bir edebiyat romanı gibi toz pembe yaşama taraftarı iken gerçeklik yüzüne vurdukça çuvallayan ve Ayzek’in gazlamaları ile toparlayan bir adam. Ayzek ise toplumun arada kalmış ve aslında major olaylarla birlikte bir yöne sürüklenen kesimini temsil ediyor. Net bir tavır ortaya koyamayarak hep arada kalıyor. Hatta filmde pek çok kez “Herkesin de bir fikri var” lafını çok duymamız bence bunun biraz göstergesi.

Filmin basit bir akışı var. Günlük olağan olaylar ironik, komik ve biraz da dramatik bir biçimde ele alınıyor. Bize günlük hayatımızdan tanıdık gelen pek çok, jest, mimik, tepki ve söz olduğu için olaya kapılıp gülümseyerek izliyoruz hatta aralarda da kısa bir kahkaha patlatıyoruz. Biraz düşündüğünüz zaman herkesin çevresinde bir Ayzek, bir Saniye, bir Davut, bir Bahtiyar ve bir Suhal vardır.

Kostümlere ve mekanlara gelecek olursak film tek bir mekanda geçmese de belli başlı 3 mekan var: Ana hikayenin geçtiği otel, sokak ve eczane ana mekanlarımız. Hem mekan hem de kostümler gerçeğin biraz abartılı sembolik temsili. Ayzek’in üniforması, Suhal’in çamaşırcı üstü, Bahtiyar’ın düşkün edebiyatçı gömleği ve Davut’un fazla özensiz ama işlevsel kıyafetleri karakterlerin ve rollerinin temsiliyetini yansıtıyor.  Müzik olarak da Türkçe Pop bol bol kullanılsa da genelde fon müzikleri anın gerginliğini ve duygusunu yansıtmak için daha çok tercih edilmiş ve yerinde kullanılması ile dikkat çekiyor.

Toparlayacak olursak Do Not Disturb ve ana karakterimiz Ayzek bir komedi hikayesi ya da onun ana unsurundan çok bir durumu, dönemi ya da kişileri ince bir alaycılık ve mizahla yeren mesaj taşıma kaygısı olan bir eleştiri hikayesi. O kadar günlük olaylar ele alınıyor ki Ayzek bir dizi olarak bile ele alınır, her günü benzer olaylarla bezenir ve bir bölümü doldurabilir. Basit ve akıcı hikaye bazı anlarda durağanlaşsa da akıcılığı ve size tanıdık gelmesi ile izlenebilir bir seviyede olacaktır.

Do Not Disturb: Ayzek ile Yeni Bir Sayfa

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...