Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Ekim Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Ekim Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Yazar: Tunahan İbiş

Ekim Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Herkese merhaba! Ekim ayında çıkacak film ve dizilerden yaptığımız seçki ile karşınızdayız. Bu ay, eylülde başlayan ödül sezonunu heyecan verici yapımlarla sürdürmesinin yanı sıra Filmekimi ve Altın Portakal’ı da müjdelediği için ayrıca bir öneme sahip. Ekimin bu sebeple vizyondan ziyade festival takvimi ile dikkat çektiğini belirtmek gerek. Zira, bu ay sinemalarda oynayacak filmlerden neredeyse tek kayda değer olanın Killers of the Flower Moon olduğunu söylesek yanlış olmaz. Ancak yine de dijital platformlarda birtakım değerli işler boy gösterecek. Gelin hep beraber onlara göz atalım. Şimdiden herkese iyi seyirler ve iyi okumalar dileriz!

Loki (2. Sezon)

Yayın Tarihi: 5 Ekim
Platform: Disney+

Marvel’ın çok sevilen dizisi Loki, 2 senenin ardından bu ay yeni sezonuyla geri dönüyor.  Alternatif bir zaman çizgisinde evrenler arası tehditleri durdurmaya çalışan ünlü İskandinav tanrısını bu kez Kang ile sıkı bir mücadeleye girerken göreceğiz. Marvel, yeni fazda Thanos’un yerini almasını istediği Kang için Ant-Man and the Wasp: Quantumania filminde pek de iyi bir tanıtım yapamamıştı. Loki’nin bu açıdan daha dişe dokunur bir senaryoyla geleceğini umuyoruz.

Fair Play

Yayın Tarihi: 6 Ekim
Platform: Netflix

Bu sene başında Sundance Film Festivali’nde gösterilen ve seyirciden büyük bir övgü alan Fair Play, ekimde bizimle buluşacak bir diğer yapım. Çalıştıkları şirketteki beklenmedik bir terfi sebebiyle ilişkileri tehlikeye giren bir çifti izleyeceğimiz film, dediklerine göre 90’lardaki erotik gerilimleri hatırlatan bir rejiye sahip. Ayrıca filmin yönetmen Chloe Domont’un ilk uzun metrajı olduğunu söylemekte fayda var. Ne yalan söyleyelim, biz heyecanlandık.

Passages

Yayın Tarihi: 6 Ekim
Platform: Mubi

Passages, aynı Fair Play gibi bu sene Sundance Film Festivali’nde büyük ses getirmiş yapımlardan biri. Biseksüel bir aşk üçgeni etrafında gelişen film, her anıyla izlemesi sinir bozucu ancak özenle yazılmış bir toksik portre sunuyor. Franz Rogowski, Adèle Exarchopoulos ve Ben Whishaw’un harika performansları ile taçlanan Passages’ı Mubi’ye geldiğinde bizce sakın kaçırmayın.

Passages’ın 42. İstanbul Film Festivali’nden aktarılan izlenimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

The Fall of the House of Usher

Yayın Tarihi: 12 Ekim
Platform: Netflix

The Haunting of Hill House ile büyük başarı elde eden Mike Flanagan’ın yeni işi The Fall of the House of Usher, ekim ayında Netflix’te yayınlanacak. Bir malikanede geçen ve Edgar Allan Poe’dan esinlenmeler taşıyan dizi, esrarengiz bir ölüm etrafında gelişen olayları konu ediniyor. Yurt dışı basınından gelen yorumlar, diziyi Flanagan’ın ustalık eseri olarak ilan etti bile. Bizce en iyisi bekleyip görmek.

Killers of the Flower Moon

Vizyon Tarihi: 20 Ekim

Martin Scorsese’nin neredeyse 200 milyon dolarlık dev projesi Killers of the Flower Moon, bu ay nihayet seyirciyle vizyonda buluşacak. Ülkemizde “Dolunay Katilleri” şeklinde çevrilen aynı adlı kitaptan uyarlanan film, 1920’lerde petrol sahibi Osage yerlilerine karşı işlenen faili meçhul cinayetleri anlatıyor. Birkaç ay önce Cannes’da yapılan prömiyerdeki yorumlar, Scorsese’nin 3,5 saatlik sürede müthiş bir epik anlatı kurduğu yönünde. Heyecanla bekliyoruz.

Pain Hustlers

Yayın Tarihi: 27 Ekim
Platform: Netflix

Son 15 senede Harry Potter serisi için yaptığı yönetmenliklerden hatırlayabileceğiniz David Yates, bu sene orta bütçeli bir gerçek hikaye uyarlaması olan Pain Hustlers’a imza attı. Film, Emily Blunt’ın canlandırdığı Liza’nın bir ilaç şirketinde işe başlaması ve kendini büyük bir komplo içinde bulmasını anlatıyor. Yardımcı rollerde Chris Evans ve Andy Garcia’yı seyredeceğimiz Pain Hustler’ın ilk yorumları pek de iç açıcı değil açıkçası. Fakat yönetmenin bunca yıldır hapsolduğu kurgusal evrenin dışına çıkınca neye imza atmış olabileceğini merak etmeden de edemiyor insan.

Atatürk 1881 – 1919

Yayın Tarihi: 29 Ekim
Kanal: Fox TV

Bahsetmeye gerek yok, yaklaşık bir iki aydır gündemi ele geçiren Disney+ skandalını hepiniz biliyorsunuz. Halkla iletişimin böylesine göz ardı edildiği, şirketin tepesinden gelen tek bir emir ile olur olmadık kararların alındığı bu olayın gerçek yüzü hâlâ aydınlatılmış değil. Tüm bu tartışmaların göbeğindeki Atatürk dizisi, iki parçaya ayrılmış halinin ilk bölümüyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Fox TV ekranlarında olacak. Her gelen yayın kararı ve tanıtım fragmanı ile beklentimizi biraz daha düşürdüğümüz bu yapımı ardındaki olaylı süreci göz ardı ederek izlemek neredeyse imkânsız. Zaten aksi için uğraşmanın da pek bir anlamı yok. Bu proje, Türk halkı için yapılmış pespaye bir pazarlama ürününden ibaret olduğunu çoktan kanıtladı diye düşünüyorum.

Bu Ay Çıkacak Diğer Film ve Diziler:

Lupin (3. Sezon)

Yayın Tarihi: 5 Ekim

Platform: Netflix

The Exorcist: Believer

Vizyon Tarihi: 6 Ekim

Totally Killer

Yayın Tarihi: 6 Ekim

Platform: Prime Video

Dumb Money

Vizyon Tarihi: 13 Ekim

Retribution

Vizyon Tarihi: 13 Ekim

The Burial

Yayın Tarihi: 13 Ekim

Platform: Prime Video

Saw X

Vizyon Tarihi: 20 Ekim

Elite (7. Sezon)

Yayın Tarihi: 20 Ekim

Platform: Netflix

Upload (3. Sezon)

Yayın Tarihi: 20 Ekim

Platform: Prime Video

Gelecek ayki film ve dizi takviminde tekrar görüşmek üzere!

Ekim Ayında Hangi Yapımlar Geliyor?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...