Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Birbirinden İlginç Konulu 7 Film!

Birbirinden İlginç Konulu 7 Film!

Yazar: Mediha Karasungur

Birbirinden İlginç Konulu 7 Film!

  • After Hours – Martin Scorsese, 1985

Scorsese imzalı, 1985 yapımı bu filmde, Griffin Dunne’un başrolde olduğu Paul Hackett karakterinin bir gece boyunca başından geçen absürt olaylara şahitlik ediyoruz. Tek amacı bir kafede tanıştığı Marcy ile (Rosanna Arquette) buluşup vakit geçirmekken işler gidebileceği kadar ters gidiyor ve gece bitmek bilmiyor. Gece boyunca Paul’un tanıştığı her insan, ona ayrı bir maceranın kapılarını aralıyor.

Film 1986 yılında, iki tanesi En İyi Yönetmen ödülü olmak üzere toplamda tam üç ödül kazanmıştır.

  • What Dreams May Come – Vincent Ward, 1998

Büyük bir trajediyle başlayan What Dreams May Come, öldükten sonra cennete giden bir adamın, intihar ettiği için cehenneme giden eşini araması üzerine kurulmuş. Başrollerini Robin Williams ve Annabella Sciorra’nın paylaştığı Vincent Ward filmi, cennetten cehenneme yapılan bir yolculuğu ve aşkın gücünü anlatıyor. Richard Matheson’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde cennet ve cehennemin resmedilişi oldukça ilginç.

What Dreams May Come, 1999 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını ve Satellite En İyi Görsel Efekt ödülünü kazanmıştır.

  • Pleasantville – Gary Ross, 1998

Garry Ross’un yönetmenliğinde çekilen Pleasantville filmi, David (Tobey Maguire) ve kız kardeşi Jennifer’ın (Reese Witherspoon) o dönem çok popüler olan bir sitcom dizisine hapsolmalarını ve orada yaşadıkları olayları anlatıyor. Siyah beyaz olan bu dizide, insanların yaşamlarını ve hayatı sorgulamalarıyla birlikte olaylar renkleniyor ve iki kardeş bu maceraları esnasında birçok şey öğreniyor. William H. Macy ve Paul Walker gibi ünlü oyunculara da yer veren bu filmi izlerken, siz de bir şeyleri sorgulamaya başlayacaksınız, ya da önceden beri sorguladığınız şeyleri daha çok düşüneceksiniz.

Film 1999 yılında Satellite Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo ödülünü kazanmıştır.

  • Wristcutters: A Love Story – Goran Dukic, 2006

Kötü bir ayrılığın ardından intihar ederek sadece intihar eden insanların gittiği bir dünyaya giden Zia, (Patrick Fugit) eski sevgilisi Desiree’nin de (Leslie Bibb) intihar ettiğini öğrenir ve bu kasvetli dünyada onu bulmayı kafasına koyar. Onun bu macerasına ortak olan bir otostopçu ve bir şarkıcıyla beraber yola koyulurlar ve sonunda çok ilginç şeylerle karşılaşırlar.

Dukic bu filmle birlikte Seattle Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

  • Dogtooth – Yorgos Lanthimos, 2009

Çocuklarını dış dünyadan izole bir şekilde yetiştiren bir ailenin hayatını anlatan Dogtooth filmi, Lanthimos’un konusu en ilginç filmlerinden yalnızca biri. Evlerinin bir adım dahi dışına çıkmayarak büyümüş bu çocuklar, bir kediyi dünyanın en tehlikeli hayvanı sanabilecek durumdalar ve köpek dişleri düştüğü zaman, evi terk edebileceklerini sanıyorlar. Filmin her karesinde, her olayında ayrı bir ilginçlik var. . Oyunculukların kalitesi ve konunun ilginçliği ile su gibi akıp giden bu film, aynı zamanda birçok ödülün de sahibi.

  • The One I Love – Charlie McDowell, 2014

Evlilik hayatları problemli olan Sophie (Elisabeth Moss) ve Ethan (Mark Duplass) terapistlerinin yönlendirmesiyle sakin bir yere, tatil yapmaya karar verirler. Bu tatilde birbirlerine vakit ayırmayı ve sonunda problemlerini çözmeyi umut eden çift, gittikleri yerde partnerlerinin fiziksel olarak birebir, karakter olaraksa çok daha iyi versiyonlarıyla karşılaşınca, hayatları alt üst olur.

  • The Lobster – Yorgos Lanthimos, 2015

Yakın gelecekten bir distopya olan The Lobster filminde, bekar insanlar kendilerine bir eş bulmaları için bir otele yerleştiriliyorlar. Bir eş bulmak, onunla bağ kurmak ve başarılı bir ilişki yaşamak için kısa süreleri olan bu insanlar kendilerine bir eş bulamazlarsa veya iyi bir ilişki kuramazlarsa kendilerinin karar vereceği bir hayvana dönüştürülüyorlar. Bunun yanı sıra, bu düzene karşı çıkan, ve bekar kalmak isteyen bir grup insan da, kendi içlerinde bulunan kişilerin ilişkileri olmasına şiddetle karşı çıkıyor. Bu sıkışmışlıkta hayatta kalmaya çalışan David’in (Colin Farrel) başına gelenler oldukça şaşırtıcı. Film 2015 yılında tam tamına beş ödül kazanmıştır.

Birbirinden İlginç Konulu 7 Film!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...