Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Beautiful Rebel: Tüm Varlığın Sensin

Beautiful Rebel: Tüm Varlığın Sensin

Yazar: Şeyda Taşkıner

Beautiful Rebel: Tüm Varlığın Sensin

Bu ay Netflix platformunun izleyicileri ile buluşan Beautiful Rebel, Gianna Nannini adlı İtalyan sanatçının kariyerinin başlangıcını ve inişli çıkışlı gidişatını konu edinen biyografik bir film. Filmde sanatçının kişisel hayatı beraberinde hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı yolda karşılaştığı zorluklar ve bunlarla nasıl başa çıkabildiği veya çoğu zaman başa çıkamadığı sahneleri izliyoruz çoğunlukla. Gianna’ya hayat veren Letizia Toni’nin de sanatçının gençlik yıllarındaki haline olan benzerliği oldukça dikkat çekici.

Küçük yaşlarda kendi ses yeteneğinin farkına varmış olan Gianna, bu hayalin peşinden gitmeyi ne kadar çok istese de ailesinin kendisini böyle bir kariyerin peşinde ilerlemesi konusunda desteklememesi, çocukken bir üyesi olduğu korodan kovulması ve küçük yaşta piyano hocası tarafından taciz edilmesi gibi daha en başlardan itibaren birçok engelle karşılaşıyor. Ancak bu filmin böyle adlandırılmış olmasının da bir sebebi var. Gianna gerçek bir asi! Kafasına koyduğu bir şeyi gerçekleştirmek istediğinde ne aile bireyleri ne de işverenleri başa çıkabiliyor onunla.

Babasının kızı Gianna’yı bir tenisçi olmaya teşvik etmeye çalıştıkça onun şarkı söyleme isteğinin önüne asla geçemiyor en başta. Gianna, ailesinin onun müzik yapma hayallerini destekleyip desteklemeyeceklerini onlara şantaj yapmaya kadar varan yollarla test ettikten sonra asla ciddiye alınmayacağını fark edince doğup büyüdüğü yer olan Siena’yı arkasına bakmadan terk ediyor ve Milan’da ufak tefek mekanlarda sahne alarak başlamış oluyor kariyer yolculuğuna.

Milan’da karşılaştığı kişilerden, özellikle onun çoktan ünlü olmuş biri gibi şarkı söylediğini hayranlıkla ifade eden komşuları ve daha sonra hayat boyu partneri olacağını gördüğümüz kuaför Carla sayesinde hayaline sımsıkı sarılıyor Gianna ve burada bir hayat kurmaya karar veriyor.

Her ne kadar sesinin ve bestecilik yeteneğinin farkında olsa ve şarkı söyleme tutkusuna bağlı kalsa da Gianna’nın ne tarz müzik yapması gerektiği konusunda kafasının biraz fazla karışık olduğunu görüyoruz. Bir rockstar olma yolunda en büyük engelleri de en fazla bu durumun yarattığını söyleyebilirim kendi çıkarımım olarak. Ne yapıp edip büyük bir plak şirketi olan Ricordi ile anlaşma imzalamayı başarsa da albümleri İtalya’da pek fazla satmıyor asi kızın ve küçük sahnelerde şarkı söylemeye devam ediyor, ta ki daha büyük ilgi ve sevgiyle karşılaşacağı Almanya’daki hayatına başlayana kadar. İtalya’dakinden çok daha ünlü ve değer gören bir sanatçı olmayı başarsa da dönemin hızla değişen trendlerinin ve kendi kararsızlığının kurbanı olunca yükseldiği kadar hızlı bir düşüş yaşamaya başlıyor Gianna. Bu durum da beraberinde bağımlılık ve diğer mental rahatsızlıkları su yüzüne çıkarıyor.

Gianna’nın müzik kariyerinin yokuşlu ilerleyişinden sonra filmde en sık işlenen bir diğer konu Gianna’nın yaşadığı mental zorluklar. Kendini ilk olarak paranoya ve birtakım sanrı belirtileriyle gösteren hastalığının, yani psikoz tanısını alması ve bununla başa çıkma şekli. Kendi kendisine sürekli tekrarladığı ”Asla ödün verme. Tek varlığın sensin” kilit cümleleri ve kız arkadaşı Carla’nın, daha sonrasında ailesinin de desteğiyle bu zorluğa da kafa  tutmayı başarıyor asi rockstar. Belki de hayatında karşılaştığı bu en büyük engeli de aşabildiğini görünce artık zirveyi de görüp müzik piyasasından adından sağlam şekilde bahsettirmeyi başarıyor.

Filmle, dolayısıyla da Gianna Nannini’nin hayatıyla ilgili en ilginç gelen şey, ”doğum” temasına ve yeniden dogma olgusuna olan takıntısı. İlk bestelediği ve müzik şirketleriyle anlaşma imzalarken üzerinde direttiği şarkının isminin ”Kendini Kürtaj Ederken Öldü” olması epey alışılmışın dışında ve çoğu sahnede geçmişe, geçmişi düşünmeye takıntılı olduğuna şahit olduğumuz Gianna, mental hastalığının en yoğun kendini gösterdiği sahnelerden birinde annesinin eteklerine kapanarak onu yeniden doğurması için yalvarıyor. Filmin sonlarına doğru cenaze sahnesini izlediğimiz babasının da kızına son sözleri, ”Sen benim en büyük başyapıtımsın” olduğu için, doğum temasının Gianna için bir yaratma, bir kariyer inşa etme gibi olguların yerini tuttuğunu düşünüyorum ve onunla vedalaşmadan önce babasından bu şekilde onaylayıcı sözleri duymasının kendisi adına sevindirirken, duygulandırıcı da olduğunu düşünüyorum.

Finalde en hoş detaylardan biri olarak, oyuncu olan değil de gerçek Gianna Nannini’nin konser görüntülerinden olan bir montaj ile kapatıyoruz filmi. Genel olarak bir biyografi filminden beklenebilecek çoğu şeyi seyirciye ulaştırmayı başarsa da, Beautiful Rebel takip etmesi biraz yorucu filmdi ve bunun en büyük sebebinin editing unsurunun oldukça başarısız olmasından kaynaklandığını düşünüyorum üzülerek. Daha sonra izlerken kendi adıma pek fazla keyif almama sebebim, Nannini’yi filmin öncesinde tanımamam da olabilir. İzlediğim diğer biopiclerde böyle bir durumla karşılaşmamıştım çünkü öncesinde az çok tanıyıp bildiğim sanatçıları izlemiştim, o yüzden de bana, kendilerine daha empati ve sempati kurulabilir ”karakter”ler gibi gelmişlerdi. Ancak bu filmde Gianna’nın bir karakter olarak, daha çok olumsuz işlendiğini düşünüyorum. Sürekli hırsla çırpınırken kendisinin neden gerçekten başarıya ulaşması gerektiğini ben kendime sorup durdum mesela, gerçekten varsaydığı kadar özel miydi? Şarkılarını dinleyince cevabını alabildiğim bir soru olsa da filmde bunun vurgusunun çok da başarılı yapıldığını söyleyemeyeceğim. Takdiri sizlere bırakmak isterim, film öncesinde tanıyan veya tanımayan kişiler bu ”karakter”le tanıştıktan sonra Gianna hakkında ne düşünür, öğrenmeyi isterim ve bu yüzden de izleyen kişilerin yorumlarını iletmesini rica ediyorum. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle!

Beautiful Rebel: Tüm Varlığın Sensin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...