Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Inside Out: Duyguların Çatışması

Inside Out: Duyguların Çatışması

Yazar: Fatmanur Tuna

Inside Out: Duyguların Çatışması

Inside Out ya da Türkçe ismiyle Ters Yüz, yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı, senaristliğini Michael Arndt’ın üstlendiği, Disney ve Pixar’ın ortak yapımı olan bir animasyon filmidir. 2015 yılTers Yüz ında vizyona giren film, sadece çocuklara hitap eden bir film olmakla kalmıyor her yetişkinin kendinden, çocukluğundan bulabileceği konular da içermektedir.

Filmimizin konusu küçük Riley’nin etrafında, aslında zihninin içinde dönmektedir. Riley’nin babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla küçük Riley için hayat baştan aşağı değişir. San Francisco’daki hayatına alışmaya çalışırken Riley içinde hangi duyguları yaşamaktadır? Riley daha çocuk olduğu için hissettiği duygular çok temel hislerden ibaret. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur. Riley’nin yaşadığı her şeye pozitif bakmasını sağlamak için duygu komutası Neşe üzerinden sağlanır. Korku, Riley’nin güvenliğini sağlamak için onu tehlikelerden koruyacak durumlardan kaçınmasını sağlar. Tiksinti, tahmin edebileceğiniz üzere her çocuğun yemek istemeyeceği ve kötü kokan her türlü konuda Riley’i yöneten duygumuz. Öfke ise bildiğimiz öfke, Riley’nin istediği şeylerin olmadığı durumlarda her insanda olduğu gibi ortaya çıkan sinirimiz. Son olan duygumuz ise Üzüntü, Neşe’nin tam tersi olan bu duygumuz depresif ve sürekli ağlamaklı halleriyle ortalığı biraz karıştıracaktır.

Duygularımız sadece hissettiklerimizden ibaret değildir. Aynı zamanda karakterimizin oluşmasının da önemli bir parçasıdır. Riley’nin karakterini oluşturan bu çekirdek anılar filmimizin temel konusu aslında. Hokey adası, arkadaşlık adası, maskaralık adası ve aile adası Riley’nin karakterini oluşturan en önemli anılar, yani çekirdek anılar. Bu anıların herhangi birine zarar gelmesi adaların yıkılmasına Riley’nin boşluğa düşmesine neden olacaktır. Filmde Neşe, Riley’nin gün boyunca mutlu olmasını sağlamaktadır. Gün sonundaki anılara baktığında çoğunluğun mutlu olması Neşe’nin görevini iyi yaptığını, Riley’nin mutlu bir şekilde uyuyacağını gösterir. Her gün sonundaki anılar kalıcı depoya yani hafızamıza gönderilir. Süreç böyle işlerken Riley’nin yeni okulunun ilk gününde sınıftaki arkadaşlarına ve öğretmenine kendini anlatması anında Üzüntü, hokey ile ilgili olan çekirdek anıya dokunur ve anı birden Riley’nin mutlulukla hatırlayacağı anıdan üzüntülü bir anıya dönüşür. Bu da hokey adasının ışığının sönmesine, Riley’nin hokey oynama yeteneğinin yok olmasına neden olur. Okuldaki ilk gününün kötü geçmesi ardından diğer tüm çekirdek anılarına zarar gelecektir. Yaşanan aksilik nedeniyle çekirdek anılarla birlikte Neşe ve Üzüntü kendilerini birden anı deposunda bulurlar. Komuta merkezinde Neşe’nin ve çekirdek anıların olmaması ise Riley için durumların daha da zorlaşmasına neden olacaktır.

Pixar yine animasyon filmi başlığı altında insan ruhunu kavrayıp basit cümlelerle hayatımıza ayna tutmuş. Yaşanan olaylarla yapılan göndermeler izleyen herkese hitap edebilecek türden göndermelerdi. Mesela Riley’nin hayali arkadaşı Bing Bong, çocukken Riley için ne kadar önemli olsa da büyüdükçe unutulması ve hafızasından yok olması her çocuğun zamanla unuttuğu oyuncaklarını ve arkadaşlarını hatırlatmıyor mu sizce de? Bunun dışında beynin komuta merkezinin başındaki duyguların büyüdükçe değişmesini fark etmişsinizdir umarım. Riley’nin duygularını Neşe yönetirken, annesinin Üzüntü, babasının ise Öfke yönetiyor. Büyüdükçe ve yaşadığımız olaylar yüzünden bizi yöneten duygularımız da zamanla değişiyor.

Ters Yüz’ün dikkat çekmek istediği bir diğer nokta bence en önemli konu ise duygularımızı bastırmamızın bize iyi gelmeyeceği. Filmin başından itibaren Neşe’nin tek derdinin Riley’nin sürekli mutlu olması, üzülmemesi, güzel şeyler düşünmesi ve pozitif olması, Riley’nin duygularını bastırmasına neden oldu. Bu da öfke kontrolünü kaybetmesine hatta evden kaçmasına kadar ilerledi. Üzüntü, Neşe kadar çok temel bir duygu. Sadece mutsuzluktan üzülmeyiz, üzüldüğümüz zaman bir daha mutlu olamayacağız gibi bir durum da yok. Neşe’nin bunları anlaması zaman alsa da en sonunda Riley’e yaşadıklarından dolayı üzülmesine izin vermesi her şeyi düzeltir ve yeni çekirdek anılarla yola koyar. Ters Yüz, kendimle bütünleştirdiğim çok ama çok iyi bir animasyon. Umarım siz de izlemek için bir şans verirsiniz ve kendinizden biraz bile olsa bir parça bulursunuz. Hangi dost oyun sever? Bing Bong, Bing Bong 😊 İyi seyirler!

Inside Out: Duyguların Çatışması

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...