Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Spinning Out: Buz Üstünde Psikolojik Bir Savaş (İnceleme)

Spinning Out: Buz Üstünde Psikolojik Bir Savaş (İnceleme)

Yazar: Eslem Saraçoğlu

Spinning Out: Buz Üstünde Psikolojik Bir Savaş (İnceleme)

Eskiden televizyonda yayınlanan olimpiyatlarda hayranlıkla izlediğimiz artistik buz pateni gösterilerini hatırlayan var mı? Buzun üstünde ışıldayan kıyafetler ve akıp giden bir dans. İşte sizi o günlere geri götürecek bir dizi Spinning Out.

Bir sürü iddialı yapımda yer alan Kaya Scodelario, Kat Baker ismiyle karşımıza çıkıyor. Hayatı artistik buz pateninden ibaret olan bir annenin kızıdır. Kat’in doğmasıyla beraber patene devam edemeyen annesi, yarım kalan hikayesini kızı ile devam ettirmeyi kafasına koymuş durumda. Kat ise annesi gibi buz patenine aşık ve yetenekli bir kız, bir sürü kupası bulunuyor ancak şampiyonluk için katıldığı bir yarışmada atlayış yaparken feci bir kaza geçiriyor ve hayatının tek anlamı olan buz pateni onun en büyük korkusu haline geliyor. Kaymaktan vazgeçmiyor ancak şampiyon olması için şart olan atlayışları yapmaya ne kadar denese de cesaret edemiyor.

Bu süreçte annesi Kat’in kardeşi Serena’yı kendi hayallerini devam ettirebilmek için yarıştırıyor. Serena kendisini sürekli ablasına yetişmeye çalışırken buluyor. Kat her ne kadar atlayış yapamasa da oldukça iyi bir patenci bu da iki kardeş arasında dayanışmadan çok rekabete dönüşüyor. İki kızını birbiri ile yarıştıran ve hiçbir zaman ne istediklerini sormayan bir anne… Daha kötüsü ise bipolar bozukluğa sahip olması. İlaçlarını kullanmadığında bir hiperaktif bir asosyal olabiliyor ve değişken ruh haliyle kendini kaybedebiliyor. İlaçları kullandığında ise olaylara kendini tam olarak veremiyor ve bırakma isteği duyuyor. Dizi boyunca bu gelgitlere şahit oluyoruz. Bipolar bozukluk genetik aktarım ile çocuklara geçebilen bir ruhsal bozukluk ve başrolümüzde de tıpkı annesi gibi bipolar bozukluk bulunuyor. Bu diziyi izlerken dışardan çok eğlenceli ve saf bir izlenim bırakan artistik buz pateni sporunun insanların hayatında bıraktığı psikolojik izlere tanıklık ediyoruz.

Kat tek başına kayarken eksik hareketleri ile yetersiz kaldığını anlıyor ve patene elveda deyip yaşadığı yeri terk etmeye karar veriyor. Ancak çocukluğundan beri hayatı patenin üstünde geçen birisi için bu kararı almak hiç kolay değildir. Bu sırada karşısına çıkan çift pateni fırsatı ile kendine olan güvenini geri kazanmaya çalışacak. Tek başına atlayamazken başka biriyle nasıl atlayabilirdi ki?

Dizide kayan herkes mükemmel bir performans sergiliyor, bazı oyuncular gerçekten artistik buz pateninde şampiyonlukları olan yarışmacılardan seçilmiş. Diğer oyuncuların ise güzel bir eğitimden geçtiği belli. İzlerken hiç bitmesin istiyorsunuz. Kostümler de çocukken izlediğimiz olimpiyatları aratmayacak kadar ışıl ışıl seçilmiş. Dizi maalesef ikinci sezon onayı almayarak bitti ancak sezon finali neredeyse final gibi çok yerinde bir kapanış yapmış. Eğer kar yağmayan bu kış günlerinde içinizi ısıtacak bir kış dizisi arıyorsanız Ontario’nun kış cenneti Blue Mountain Resort’te çekilen bu dizi tam size göre demektir!

Spinning Out: Buz Üstünde Psikolojik Bir Savaş (İnceleme)

Eslem Saraçoğlu’nun Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...