Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Yaratılan: Bilinene Farklı Bir Bakış (Ön İnceleme)

Yaratılan: Bilinene Farklı Bir Bakış (Ön İnceleme)

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Yaratılan: Bilinene Farklı Bir Bakış (Ön İnceleme)

Babam ve Oğlum, Dedemin İnsanları ve Issız Adam gibi başarılı filmlerin arkasındaki isim Çağan Irmak, yeni dizisi Yaratılan ile Netflix’te karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 20 Ekim’de izleyebileceğimiz dizi için düzenlenen basın gösteriminde ilk 3 bölümü izledik ve bayıldık.

Osmanlı Dönemi’nde geçen Frankenstein hikayesi olarak kurgulanan yapım kadrosu ile de dikkat çekiyor. Sevilen oyuncular Taner Ölmez’in hırslı, zeki, biraz karanlık bir tıbbiyeliyi canlandırdığı yapımda akıl hocası Erkan Kolçak Köstendil’in hayat verdiği İhsan ile hastalıklara çare aramak için bir yolculuğa çıkmaları ve bilim için ne kadar ileri gidebilecekleri bize gösteriliyor. Bu iki ismin yanı sıra ortalama 40 dakikalık 8 bölümden oluşacak dizide Engin Benli, Şifanur Gül, Bülent Şakrak, Sema Çeyrekbaşı, Devrim Yakut, Şehsuvar Aktaş, Durul Bazan, Macit Koper, Ekremcan Arslandağ, Ümmü Putgül ve Şennur Nogaylar da bulunuyor.

Dizi daha açılır açılmaz bizi görsel kalitesi ile etkilemeyi başarıyor. İlk andan itibaren de bizi hikayenin içine sokuyor. Ziya, doktor babasının izinden yürümeyi daha çocukken kafasına koymuş bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor ve ilk bölüm tamamen Ziya’nın motivasyonunu bize anlatmak için bir giriş niteliği taşıyor. Ziya babasına hayranlık duysa da kalıplaşmış kurallardan ve hekimlik için oluşturulmuş dogmalardan nefret ediyor. Daha farklı çözümler ve tedaviler bulunabileceğini savunan genç hekim adayımız bu konuda babası ile de sık sık çatışmalara giriyor. Her kurtaramadığı can için sorumluluk üstlenen, bu çatışmalar ve hekimlik konusundaki hırsı ile aile evi Bursa’dan ayrılan ve babasının okulunda doktor olmak için İstanbul’a gelen Ziya küçüklükten beri okumak için can attığı ve yeni tedaviler öğrenmeyi umduğu Kitab-ı Kıyam’ın peşine düşüyor.

Bu doğrultuda ilerleyen yapım Ziya’nın babasının da arkadaşı İhsan ile tanışan Ziya kendi hırsını bir başkasında gördüğü için mesleğine daha sıkı tutunuyor ve kendi kendini kamçılamaya başlıyor. İhsan, Avrupa’da eğitim görmüş ve orada gördüğü yenilikleri ülkesine taşımaya çalıştıkça geri kalmış bir toplumun boğuculuğu içinde kendini marjinalleştirmiş başarılı bir doktor. Ziya’nın da akıl hocası olurken Ziya gün geçtikçe İhsan’ın sırları olduğunu keşfediyor ve bu sırrı öğrenmek hastalıklara çare olabilmek için İhsan’ı da ahlaki sınırları aşmak için zorlamaya başlıyor. Sınırı o kadar zorluyorki tam bu anda insan doğasına ve sosyal ahlaka ters bir karar verip vermemek arasında kalan Ziya’nın vereceği karar bizi merak ettirse de bölüm sona eriyor. Hikaye dozunu katman katman artırırken bizi anlam karmaşası içine sokmaktan kaçınıyor ve gelişen hikayeyi sindire sindire anlaya anlaya takip ediyoruz.

Yapıma gelecek olursak dizinin bir Frankenstein uyarlaması olduğunu biliyoruz. Çok fazla uyarlanan Mary Shelley’in bu epik eseri son zamanlarda bir korku öğesinden çok komedi öğesi olarak ele alınıyordu. Çağan Irmak efsaneyi hem Osmanlı’ya ve bizim kültürümüze çok iyi uyarlarken hem de korku öğesi olması özelliğini geri kazandırmış. Bunun yanında da kendisinden bir arka plan hikayesi katarak karakterleri ve motivasyonlarını anlamamızı ve bize karakterlerin tanıdık gelmesini sağlamış gibi gözüküyor.

Kostümler döneme çok iyi uyarlansa da biraz bohem bir hava bilerek tercih edilmiş ve bence gayet iyi oturmuş. Bu sayede bohem havanın getirdiği mistisizm, hikayenin korku ve gerilim olmasına olanak sağlıyor.

Bizi olayın içine sokan ve bir yandan da ürküten müzikler tercih edilirken farklı kamera açıları ve seçilen ışık kaynakları ile gergin hava destekleniyor. Fon müzikleri olarak gergin bir tema kullanırken Ziya’nın özelinde karakter gelişimi de yine değişken müziklerle bize anlatılıyor.

Bu ön izlemeyi toparlayacak olursak, Yaratılan hem orijinal kaynağın hissini korumaya çalışan bunu da bence gayet iyi yansıtan ama aynı zamanda bizden öğeler taşıyarak bizden olduğunu belli eden yaratıcı ve cesur bir hikaye. Oyunculuk, görsel kalite ve yaratılan mekanlar açısından sizi etkileyecek yapımda hikayenin yavaş ilerlemesi merak unsuru ile kapatılıyor ve hikaye katman katman ilerliyor. Özellikle ilk 3 bölümün ardından Ziya’nın hırsının başına neler getireceğini izlemek bizim için ana motivasyon olacaktır.

Yaratılan: Bilinene Farklı Bir Bakış (Ön İnceleme)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...