Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Unorthodox: Mini Dizi İncelemesi

Unorthodox: Mini Dizi İncelemesi

Yazar: Batuhan Kılınç

Unorthodox: Mini Dizi İncelemesi

Yaratıcılığını Anna Winger ve Alexa Karolinskinin yaptığı bu 2020 yapımı dizi, bu yıl beni çok etkileyen yapımlardan biri oldu. Unorthodox, yüksek ihtimalle hakkında çok şey bilmediğiniz Yahudi kültürünün içine şok etkisi yaratarak sokuyor. Bunu yaparken de o toplumda doğmuş büyümüş genç bir kadının varoluş hikayesini bizlere aktarıyor. Bu hikayeye takdir dolu gözlerle bakarken, flasback sahneleri ile takdir dolu o gözleri yaşa boğacak bir dizi.

Baskıcı bir toplumda ve bu topluma ters görüşleriyle karşımıza çıkan Esty, cemaatten kaçmaktadır. Dizi standart akışta bu karakterin kaçış hikayesini bizlere gösterirken, yukarıda bahsettiğim flasback sahneleri ile de Esty’i kaçmaya iten sebepleri işliyor ve bununla birlikte cemaatin yapısı ve kuralları hakkında bilgi veriyor.

Sahnelerin tasarımı ve oyuncu kostümleri cemaat ruhunun yansıtımını oldukça artırıyor. Soykırımdan kurtulmuş Yahudilerin, yitip giden canlarını çok doğurarak telafi etme fikri ve yıllar sonra atalarının hayatlarını kaybettiği Berlin’de hayat kurmaya çalışmaları da fazlasıyla ironik. Kadınsan şarkı söyleyemezsin çünkü yasak, çalışamazsın çünkü en önemli işin ailen, ailen için yapacağın en iyi şey doğurmak. Evlendikten bir yıla kadar Esty’nin endişesinden dolayı ilişkiye giremeyince kayınvalidesi Esty’ye tavsiyelerle geliyor “Yatakta ve her yerde kocana kendisini kral gibi hissettirmelisin”. Esty de cevap olarak “Onun kral olduğu yerde ben de kraliçe miyim?”.

Oldukça trajik gerçek bir hikaye, bu hikayenin sayfalarına mürekkeple işlendiği mükemmel bir kitap ve kitaptan yola çıkarak hazırlanmış, neredeyse tamamı başarılı oyunculuklarla desteklenmiş çok başarılı bir dizi Unorthodox. Dizi aslında New York’un bir bölgesinde cemaat mensubu Esty’nin yaşadıklarını anlatmasına rağmen dünyada baskıya maruz kalan her kadının çektiklerine tercüman oluyor. Ben bu yazıyı yazdığım gün ülkemde bir kadın bir süre eve kapatıldıktan sonra yakılarak öldürüldü. Tek temennim siz okuyucuların bu yazıyı okuduğu gün, bir kadının daha öldürülmemesi.

Son olarak size keyifli seyirler demek istiyorum ama ne kadar keyifle izlenebilir ki? Güzel dizi ama keyifle olmasa da mutlaka izleyin.

Unorthodox: Mini Dizi İncelemesi

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...