Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Uncharted: Kısa Bir Macera Molası

Uncharted: Kısa Bir Macera Molası

Yazar: Fatmanur Tuna

Uncharted: Kısa Bir Macera Molası

Son zamanlarda sinema sektöründe adını çok sık duyduğumuz yeni Örümcek Adamı’mız Tom Holland’ın başrolünde olduğu Uncharted, sinemalarda 11 Şubat 2022 tarihi itibariyle vizyona girdi. Tom Holland bir hazine avcısı olan Nathan Drake’i canlandırıyor. Nathan’ın mentoru Victor Sullivan rolünü ise Mark Wahlberg üstleniyor. Filmdeki kötü adamımızı Antonio Banderas canlandırırken, hazine avcılarımızın rakipleri Sophia Ali ve Tati Gabrielle yer almaktadır.

Filmin yönetmenliğini Ruben Fleischer üstlenmektedir. Uncharted aslında bir PlayStation oyunu olarak karşımıza çıkmakta ve en çok satılan video oyunlarından biri olarak kayıtlara geçmektedir. Devam oyunları ile de oyun severlerin oldukça ilgisini çeken macera-aksiyon oyunu olduğunu söylemek mümkün.

Filmimizin konusuna gelecek olursak, Nathan’ın abisiyle birlikte en büyük hayali 500 yıl önce Ferdinand Magellan’ın kaybettiği serveti bulmak. Ancak Nathan’ın abisi kayboluyor ve maalesef abi-kardeş bu hayallerini birlikte gerçekleştiremiyorlar. Yıllarını hazine avcılığına adamış Victor Sullivan büyük bir iş için Nathan’ı kendisine yardım etmesi için işe alır. İpuçlarını toplayabilmek için de bir soygun planı düzenlerler. Ancak kötü adamımız Moncada, hazine avcılarımıza rahat vermeyecektir. Kendi aralarında da güven sorunu yaşayan Nate ve Sully, birbirleri arasında da çıkmaza girerler ve bu durum işleri daha da karıştırır. İpuçlarını ve diğer sorunları çözebilirlerse 5 milyar dolarlık hazineye sahip olacaklardır. Fakat hazineyi bulmak dışında Nate için önemli bir başka mesele daha vardır o da hazineyi bulabilirse kayıp abisini de bulabileceğine inanıyor olması…

Oyunu oynamadığım için çok fazla detayına hakim değilim ancak filmin genel işleyişine bakacak olursak karakterlerin derinine inmeden olayların sıra sıra gerçekleştiği temponun düşmediği tam bir klasik aksiyon filmi. Oyunu oynayıp merakla bekleyenlerin beklentilerini düşürmesini tavsiye ederim. Çünkü dediğim gibi filmi izlerken karakterler hakkında çok fazla bilgi sahibi olamıyoruz bu yüzden de seyirci ile karakterler arasında bir bağ kurmak zorlaşıyor. Bana aksiyon-macera olsun gerisi çok önemli değil diye düşünüyorsanız o zaman izlerken zevk alacağınızı ve tatmin olarak sinema salonundan ayrılacağınızı düşünüyorum.

Filmde en sevdiğim sahnelerden biri de bulunan gemilerin yani hazinelerin kötü karakterlerimiz tarafından helikopterler ile taşınırken Nate ve Sully’nin bir helikopteri ele geçirerek birbirlerini kovaladığı sahneler oldu. Daha önce bu tarz helikopter ile gemi taşırken birbirini yakalama sahnesine tanık olmadığım için bana oldukça keyifli bir sahne geldi. Tom Holland içinde bulunduğu filmlere renk katan sevdiğim bir oyuncu ancak Örümcek Adam film serisinden sonra çok bilinen bir oyunun filminde  başrol olması ne kadar doğru bilemiyorum. Uncharted’ın oyuncu kadrosu açıklandığında oyuncularla ilgili genel olarak olumsuz yorumlar yapılmıştı. Bu durum da ister istemez bir önyargı oluşturabiliyor. Zaten Örümcek Adam gibi güzel bir film serisi devam ederken başka bir seri film potansiyeli olan filmin başrolünde olmaya gerek var mıydı Tom Holland?

Uncharted oyununun devam oyunları olduğu için filmin de seri olacağını düşünüyorum zaten bir aksilik çıkmazsa filmin son sahnesinde de ikinci filmin geleceğinin haberi verildi. Eğer devam filmi ya da filmleri gelirse daha iyi ve karakterlerin daha derinine inen güzel bir seri olacağını düşünüyorum. Özellikle Nate ve abisi arasındaki ilişkiyi oldukça merak ediyorum. Hazine arama-bulma sevdaları nereden geliyor, iki kardeş daha önce böyle maceralara atıldı mı, bulunmayan tarihi yapıtların içinde olduğu konulara değinilirse keyifli olacağına eminim.

Her türlü aksiyon-macera filmini izlemekten keyif alıyorsanız Uncharted filmini izlemenizi tavsiye ederim. Maalesef son zamanlarda izlemeye değer çok fazla film vizyona girmediği için keyifli bir hafta sonu geçirmek isterseniz ve sinemaya gitmeyi özlediyseniz Uncharted’ı izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerim efendim!

Uncharted: Kısa Bir Macera Molası

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...