Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri The Queen’s Gambit: Her Bölümü Film Tadında

The Queen’s Gambit: Her Bölümü Film Tadında

Yazar: Senanur Pehlivan

The Queen’s Gambit: Her Bölümü Film Tadında

Evet değerli filmseverler sonunda gerçekleşti, merkezine satrancı alan ve asla sıkmayan aksine bizi her maçında heyecanlandırmayı başaran iddialı bir yapım geldi.

Walter Tevis’in aynı isimli romanından uyarlanan The Queen’s Gambit,  Anya Talor-Joy’un bir satranç dahisini canlandırdığı yedi bölümden oluşan buram buram kalite kokan bir dizimiz.

Dizide Beth Harmon (Anya), dokuz yaşındayken annesinin bir trafik kazası sonucunda ölmesiyle yetimhaneye düşüyor. Sessiz, utangaç ama bir o kadarda zeki olan Beth bir gün sınavını erken bitirince öğretmeni tarafından sınıftaki tahta silgilerini temizlemek amacıyla kilere gönderiliyor. Kilerde yetimhanenin hademesi olan Mr. Shaibel’in önünde daha önce hiç görmediği bir oyun tahtasını ve taşlarını görüyor. İlgisini çeken tahtayı ve taşları daha ilk görüşünden aklından çıkaramayan Beth, her fırsat bulduğunda kilere o büyülü taşların yanına iniyor ve Mr. Shaibel’den bu oyunu ona öğretmesini istiyor. Başta bunu istemeyen Shaibel, kızın hevesinden ve taş hareketlerini sadece bir kere izleyerek öğrenmesinden etkilenerek Beth’e oyunu öğretmeye başlıyor. Küçük dahimiz bu oyunu o kadar çok benimsiyor ki her gece yatarken aklından satranç tahtasında oyun oynamaya başlıyor. Kısa sürede ustalaşan Beth, Mr. Shaibel’e karşı artık hep kazanıyor ve başarı adımlarını atmaya başlıyor.

Herkesin acaba sıkılır mıyız diye şüphe ettiği satranç sahneleri son derece başarılı. Öyle ki bir yandan karakterin hırsıyla yaptığı rekabetlerde kızın ve rakibinin yüz ifadelerini okumaya çalışırken heyecandan duramıyoruz. Bu sayede satrancı bilmeyenleri sıkmıyor hem de gösterdikleri pozisyonlarla satranç oyuncularının konumları doğru mu konumlandırmışlar diye analiz etmekten kendilerini alamıyor. Dizi bu işi o kadar çok ciddiye almış ki oyunlarda oluşan konumlar hatasız düzenlenmiş. Bunun sebebi muhtemelen eski dünya şampiyonu Kasparov’dan yardım almaları. İnsanlar aynı zamanda dizideki oyun konumlarına o kadar önem göstermiş ki Beth’in son maçının analizini yapıp Youtube’a koymuşlar.

Peki, Beth nasıl biridir? Sert duruşuna rağmen çok duygusal biri olan Beth’in insanlara gerçekten değer veren ve yalnız kalmaktan korkan bir yapısı var. Satranç konusunda her büyük usta gibi kazanmaya takıntılı ve kaybetmeye tahammülü yok. Bu hırslı ve özgüveni yüksek olan kızın yukarı doğru tırmanışını izlerken aynı zamanda da büyüyen bir kız çocuğunu izliyoruz. Büyüdükçe cesurlaşan Beth’in sağlam adımlarla yere basması bizi sevindiriyor. Zaman zaman tökezlediğindeyse yardımına koşan insanların olması onun sevilen bir karakter olduğunu gösteriyor.

Anya Taylor Joy soğuk ve donuk bakışlarıyla karakteri bir üst seviyeye çıkarıyor. Bu roldeki başarısıyla da kendisinin de sektörde değer kazanacağına eminim. Küçük Beth’i canlandıran oyuncumuzun da Anya’dan aşağı kalır yanı yok. Tüm sahnelerde yansıyan duyguları çok şiddetli bir şekilde hissediyoruz.

Başarıya ve satranç terimlerine doyacağınız buram buram hırs kokan bir yapım izlemek isterseniz buyrun Netflix’e.

The Queen’s Gambit: Her Bölümü Film Tadında

Senanur Pehlivan’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Yorumlar

Avatar
Mminee 26/10/2020 - 22:01

Karekterlerin gerçekçiliğiyle hikayenin kurgusuyla mini dizi severler için harika bir yapım olmuş. Netflix çıkarıyor bazen iyi diziler işte bu da onlardan bi tanesi. Bi yapım amaçlı çekmemişler bu sefer. Alkışlanır bu yapım.

Yanıtla
Avatar
Keu 26/10/2020 - 22:16

Yorum için teşekkürler. Hemen izledim ve beğendim. 👍

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...