Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri The Prince: Erotik Hapishane Dramı (İKSV Özel)

The Prince: Erotik Hapishane Dramı (İKSV Özel)

Yazar: Batuhan Kılınç

The Prince: Erotik Hapishane Dramı (İKSV Özel)

Mario Cruz’un romanından uyarlanan, Şili-Arjantin-Belçika ortak yapımı olan ve yönetmen Sebastián Muñoz’un ilk filmi The Prince’i İKSV Şubat Seçkisi ile izledim. Film beni ekran başında tutmayı başarsa da aklımda yer edinmeyi ne yazık ki başaramadı. Beni cezbeden en büyük yanı ise yönetmen Sebastián Muñoz’un ilk uzun metraj filmi için cesur bir senaryoyu, cesur görüntülerle ortaya koyması.

Film aslında temelde bir hapishane dramı. Bu filmi diğer hapishane dramlarından ayıran en büyük yanı çok yoğun cinsellik içermesi. Filmde karakterlerin verdiği her kararın, yaptıkları her hareketin sebebi cinsellik. Her karakter cinsel hayatını kendine göre yaşıyor. Aygır yalnızlığın döngüsünden kurtulmak için tecavüz ediyor, Arjantinli güç göstermek için tecavüz ediyor ve çoğu kişi de hapishane yaşamında hayatta kalabilmek, birilerinin yanında yer edinmek için tecavüze uğruyor. Bir de Jaime’nin koğuşundaki üst ranzada yatan çift var ki onlar sadece birbirileriyle ilgileniyorlar. Hapishanede ama hapishanenin güç-tutku-seks üçgeninin dışında, sadece üçgenin seks ayağında bir hayat sürüyorlar. Seksin bir tecavüze ve sertliğe döndüğü sahneleri izlerken açıkçası rahatsızlık duydum.

Filmde müzik az kullanılmış ancak kullanıldığı yerler doğru seçilmiş. Müziğin azlığı ve mahkumların neredeyse tek eğlencesi olması da hapishane yaşamına yapılan bir vurgu olabilir. Alfredo Castro’nun, Al Pacino havasındaki oyunculuğuna hayran kaldım. Ekran başından kalkmamamın en büyük sebebidir kendisi. Ayrıca Arjantinli karakterini canlandıran oyuncu da çok güzel bir performans ortaya koymuş. Yönetmen, sinematografi ve prodüksiyon anlamında güzel iş çıkarmış. Hapishane ortamı ve ruhu görüntüye ve sese son derece iyi işlenmiş.

Film temelde klişelerle dolu ve tahmin edilebileceği şekilde insanın korktuğu kişiye dönüşmesi ile sonlanıyor. Cesur sahneleri filmden çıkardığımızda aslında oldukça sıradan ve yavan bir hikayesi var. En büyük sıkıntısı ise verdiği bir mesaj yok. Hapishaneler mi eleştiriliyor? Hayır. Şili Devleti mi eleştiriliyor? Hayır. Bir derdi olmayan filmi kim izlemek ister ki?

The Prince: Erotik Hapishane Dramı (İKSV Özel)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...