Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri That ‘90s Show: Yeniden Hello Wisconsin!

That ‘90s Show: Yeniden Hello Wisconsin!

Yazar: Fatmanur Tuna

That ‘90s Show: Yeniden Hello Wisconsin!

Bir zamanların en çok izlenen sitcomlarından biri olan That ‘70s Show dizisinin spin off’u That ‘90s Show, 19 Ocak 2023 tarihinde Netflix’te yayına girdi. Dizinin yönetmenliğini Gain Mancuso ve Laura Prepon üstleniyor. Oyuncu kadrosunda That ‘70s Show’dan tanıdığımız Kurtwood Smith (Red Forman) ve Debra Jo Rupp (Kitty Forman) yer alırken onlara Callie Haverda (Leia Forman), Ashley Aufderheide (Gwen), Mace Coronel (Jay Kelso), Reyn Doi (Ozzie), Maxwell Acee (Nate) ve Sam Morelos (Nikki) eşlik ediyor.

Dizi, Eric, eşi Donna ve kızları Leia’nın 4 Temmuz’u kutlamak için Kitty ve Red’in yanına gelmesiyle başlıyor. Eric ve Donna’yı That ‘70s Show’dan tanıyoruz. Eric, Kitty ve Red’in oğlu iken Donna ise onların komşusuydu. Şimdi ise bu hikayenin başrolünü onların kızı Leia üstleniyor. Dedesi ve babaannesine geldiği gün içinde komşularının kızı Gwen, ağabeyi Nate ve diğer arkadaşları Jay, Ozzie ve Nikki ile tanışan Leia, babasıyla kampa gitmekten vazgeçer ve yaz tatilini Wisconsin’da geçirmeye karar verir. Forman’ların meşhur bodrumu bu sefer yeni tanıyacağımız bu altı arkadaşa tekrar açılıyor.

Red hala bildiğimiz gibi huysuz, aksi ama bir o kadar da eğlenceli iken Kitty ise dizinin en tatlı ve herkesin favorisi olan o karakter olmaya devam ediyor. Red ve Kitty arasındaki o dinamik aradan yıllar geçmesine rağmen hala aynı bu yüzden iki oyuncunun birbirleri ile olan uyumları sayesinde de diziyi izlemekten kendinizi alamıyorsunuz. Leia’yı en başta çalışkan ve ne yapacağını her zaman bilen biri olarak tanıyoruz. Yeni edindiği arkadaşları sayesinde sınırlarının çok dışına çıkarak dizi sonunda daha eğlenceli ve rahat bir karaktere dönüşüyor. Mesela ilk kez ailesine yalan söyleyerek partiye gidiyor, ilk ilişki deneyimini yaşıyor ilk aşk acısını yaşıyor. Bu yönden de 10 bölüm boyunca Leia’nın karakter gelişimini izlemek beni oldukça eğlendirdi. Gwen ve Nate üvey kardeşler, tahmin edersiniz ki genel olarak birbirleri ile çok iyi anlaştıkları söylenemez. Gwen kendine has bir tarzı olan, eğlenceli bir karakter iken Nate ise genel olarak sevgilisi Nikki ile takılan kendi halinde bir karakter. That ‘70s Show’un spin off’u olan dizide bir Kelso olmazsa olmaz diyebiliriz tabii ki. Michael Kelso’nun oğlu Jay ile tanışıyoruz. Kendisi babasını aratmayacak kadar çapkın ve saçlarına düşkün biri ve Nate ile de çok yakın arkadaşlar. Ozzie ise bence Kitty’den sonra dizinin favori karakterlerinden biri. Bilmişliği, etrafındakilerden kendini üstün görmesi ve bir o kadar da soğukkanlı bir şekilde komik olması ile diziye büyük renk katmış.

Dizinin duyurusu yapıldığında Red ve Kitty dışında That ‘70s Show’dan tanıdığımız karakterler olacağını biliyorduk. Konuk oyuncu olarak her bölümde diziye eski karakterler geliyor. Fez rolünde Wilmer Valderrama, Leo Chingkwade rolünde Tommy Chong, Bob Pinciotti rolünde Don Stark ve Fenton rolünde ise Jim Rash’ı tekrar görerek dizinin enerjisinin yukarıya taşındığını söyleyebilirim. Konuk oyuncu olarak geri dönmelerine en çok sevinilen karakterler tahmin edeceğiniz üzere tabii ki Michael Kelso rolündeki Ashton Kutcher ve Jackie rolünde Mila Kunis’i bir arada görmek oldu. Jay’in bu ikilinin oğlu olduğunu öğrenmek bizleri şok etti. Çünkü That ‘70s Show’un final sezonunda Jackie Fez ile birlikte olarak bizleri şaşırtmıştı. Bu yüzden karşımıza ilk aşkı Michael Kelso ile evli çıkmaları ile duygulandık diyebiliriz. Yeni gençlerimize ısınamayan seyircilerimizin ana kadroyu tekrar görmek için izlemek isteyeceklerinden eminim.

Eskinin yerini yeni kolay kolay tutmaz. Tutan yapımlar da çok azdır bildiğiniz üzere. Her ne kadar 10 bölümü keyifle izleseniz de tabii ki de eski kadronun yerini tutmuyor. Aslında baktığımızda yeni gençlerimizin eski kadrodaki karakterlere benzetilmeye çalıştığını görebiliyoruz. Leia, gerçekten de hem babası Eric kadar kuralcı ve hata yapmaktan korkan hem de annesi Donna kadar akıllı ve güzel. Jay Kelso zaten babası Michael Kelso’nun yolundan ilerliyor. Nate ve Nikki çifti, bir zamanların Jackie ve Michael ikilisine benziyor. Nikki’nin genel olarak Nate üzerinde hakimiyet kurması, ortamda dikkatlerin onun üzerinde olmak istemesi, Nate’in Nikki’ye çok düşkün olması ile bizlere Michael ve Jackie çifti havasını veriyor. Ozzie’nin ukalalığı ise bazı yerlerde Hyde’ı hatırlatıyor.

Sitcom olduğu için sahnelerin çekildiği yerler kısıtlı, zaten That ‘70s Show’dan bildiğimiz çekim sahnelerini görüyoruz. Kitty’nin mutfağı ve salonu, tüm arkadaşların bir araya geldiği meşhur bodrumu görünce zaten istemsiz olarak mutlu oluyorsunuz. Bu da sizi görüntü açısından tatmin ediyor. Kıyafetler ise 90lar tarzına uyumlu olması için özen gösterilmiş. Her karakterin kendine özgü bir tarzı var. Örneğin Gwen daha çok asi ve yırtık kıyafetler giyerek 90lar rock n roll tarzını yansıtırken, Leia ve Nikki daha sade, Nate ve Jay ise daha çok oversize ve spor kıyafetler giyiyor. Gençliğini 90lar’da yaşayan izleyicilerin nostalji yaşayacağını düşünüyorum.

Yeni nesil sitcomlar artık eskisi kadar tercih edilmiyor ya da kültürel farklılık ve mizahtan kaynaklı Türkiye’de çok fazla izleme talebi görmüyor. Özellikle Friends, The Office, How I Met Your Mother ve That ‘70s Show gibi kült olmuş sitcom dizilerinden sonra yeniler sektöre çok tutunamıyor. Ancak That ‘70s Show’u tekrar yad etmek için bile That ‘90s Show’a şans verilebilir diye düşünüyorum. Kafanızı dağıtacağınız, arkadaşlık ve sevgili ilişkilerinin üstüne biraz da komedinin eklendiği tatlı bir yapım olmuş. İyi seyirler dilerim!

 

 

That ‘90s Show: Yeniden Hello Wisconsin!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...