Anasayfa Listeler Taht Savaşları: Sizi Geçmişe Götürecek Diziler

Taht Savaşları: Sizi Geçmişe Götürecek Diziler

Yazar: Nisa Nur Gönültaş

Taht Savaşları: Sizi Geçmişe Götürecek Diziler

Dönem dizileri severler için oluşturduğum bu listede sizleri alıp eski krallıklara götürüyorum. Entrikalar ve daha niceleriyle dolu bu seriler ile birlikte, olduğumuz zamanı unutup 15. Yüzyıla  ışınlanmaya hazır mısınız?!

The White Queen/ The White Princess/ The Spanish Princess

Philippa Gregoy’nin kitaplarından esinlenerek yapılan bu seri üç mini diziden oluşmakta. Kitaplarını da okumuş biri olarak bir kitap yine edemez fakat şu zamana kadar izlediğim en başarılı uyarlanmış diziler diyebilirim. Zaten kitaplarında tamamen kurgu olaylar değilde yaşanmış olayları daha dramatize ederek anlatan Philippa Gregory’nin uyguladığı yöntemin dizilerde de uygulandığını gördük. Hele tarihe özellikle İngiliz tarihine ilginiz varsa bu üçlü seriye bayılacaksınız!

The White Queen

ImdB:7.7

Yaratıcı: Emma Frost

Oyuncular: Rebecca Ferguson, Faye Marsay, Aneurin Barnad

Serinin ilk dizisi olan The White Queen; 2009’da yayınlanan,  İngiltere tarihinde War of the Roses (Güllerin Savaşı) olarak bilinen 30 senelik 1455-1485 arası dönemde yaşamış Kral Edward IV’ün gelecekteki karısı olan Elizabeth Woodville’le tanışmasından itibaren hayatını konu ediniyor.

The White Princess: Love To The Death

ImdB:7.5

Yaratıcı: Emma Frost

Oyuncular: Jodie Comer, Rebecca Benson, Jacob Collins-Levy

Philippa Gregory’nin aynı adlı en çok satan romanından uyarlanan The White Princess; The White Queen’in devam dizisidir. Dizide Kraliçe Elizabeth Woodville’ın kızı Elizabeth’i ve that için savaşan üç soylu kadını konu almaktadır.

The Spanish Princess

ImdB: 6.8

Yaratıcı: Emma Frost, Matthew Graham

Oyuncular: Charlotte Hope, Ruairi O’Connor, Georgie Henley

The White Princess’n devam dizisi olan The Spanish Princess’de İspanya prensesi Aragonlu Catherine’nin hikayesi anlatıyor yani diğer bir değişle Catherine bizim White Princess’imizin gelini. Henüz küçük bir çocukken ileride İngiltere kraliyet ailesine katılacağı kesinleşen Catherine, artık Galler Prensesidir. Ne var ki kocası Prens Arthur’un beklenmedik ölümü onu tahtından edecektir. Ancak bu her şeyin sonu değil, tam tersine başlangıcı olur.

Reign

ImdB:7.4

Yaratıcı: Laurie McCarthy

Oyuncular: Adelaide Kane, Megan Follows, Toby Regbo

Fransa kral veliahtı ve İskoçya kraliçesi arasında doğan aşk ve evlenme isteği etrafında şekillenir. Mary ve Francis nişanlı olsalar da Mary Francis’e karşı hisler beslerken Francis ülkesinin çıkarlarını korumayı öncelik haline getirir. Fakat ilişkileri ilerledikçe Francis de Mary’ye karşı hisler beslemeye başlar. İlerleyen zamanlarda da İskoçya kraliçesi Mary ile İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth arasında doğan rekabet konu alınır.

The Tudors

ImdB:8.1

Yaratıcı: Michael Hirst

Oyuncular: Jonathan Rhys-Meyers, Tamzin Merchant, Sarah Bolger

Aragonlu Catherin’den sonra yine çalkantılı aşk hayatı ile ünlü olan Kral Henry vakası ile karşınızdayız. Fakat ülkenin atmosferi Henry’nin aşk maceralarını bekleyemeyecek kadar karışık; zira halk, Kral’a karşı isyan etme hazırlığında… Jonathan Ryhs Meyers’ı VIII. Henry olarak izlediğimiz The Tudors, İngiliz Kraliyet hanedanın entrikalarını, aşk oyunlarını ve politik çekişmelerini ekranlara taşıyor…

Becoming Elizabeth

ImdB:6.7

Yaratıcı: Anya Reiss

Oyuncular: Alicia von Rittberg, John Heffernan, Romola Garai

Babası Henry VIII’i bu kadar çok konuştuktan sonra sıra geldi kızına. Dizide Anne Boleyn ve Kral Henry’nin kızı olan I.Elizabeth’i anlatıyor. Dizinin hikayesi Kral Henry’nin en başarılı varisi olan Kraliçe I. Elizabeth’in gençlik yıllarında başlıyor. Henry’nin ölümünün ardından genç yaştaki Elizabeth’in hayatından kesitler sunuyor.

Ben yazarken çok keyif aldım umarım sizde izlerken keyif alırsınız, iyi seyirler!

Taht Savaşları: Sizi Geçmişe Götürecek Diziler

Bunlar da ilginizi çekebilir

6 Yorumlar

Avatar
Umut Karabulut 04/08/2022 - 19:23

Güzel bir değerlendirme.👏

Yanıtla
Avatar
Serkan 04/08/2022 - 20:05

Emeğinize sağlık

Yanıtla
Avatar
Zeynep 04/08/2022 - 20:18

Kaleminize saglik

Yanıtla
Avatar
Özlem 04/08/2022 - 22:34

👏👏👏çok iyi emeginize sağlık 👏👏👏

Yanıtla
Avatar
ayçin 05/08/2022 - 11:18

harika bi paylaşım olmuş

Yanıtla
Avatar
Ömer soysal 05/08/2022 - 11:34

Başarılı tavsiyeler

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...