Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Sugar’da İlk Sezonun Sonu: Biz Ne Yaşadık?

Sugar’da İlk Sezonun Sonu: Biz Ne Yaşadık?

Yazar: Şeyda Taşkıner

Sugar’da İlk Sezonun Sonu: Biz Ne Yaşadık?

Sekiz bölümlük ilk sezonunun finalini geçtiğimiz ay sonunda geride bıraktığımız Sugar‘da neler olup bitti? Sezon, dizinin başlangıcına göre nasıl ilerledi? İzleyicinin kafasında oluşturulan sorular tatmin edici cevaplar bulabildi mi? Olivia’yı bulabildik mi? Ararken çok dikkatimiz dağıldı mı? Dizi, bir gelecek vaat ediyor mu? şeklindeki soruları sizler için cevaplamaya çalışacağım yazıma hoş geldiniz! Şimdiden uyarayım, yazının devamında birinci sezonu izlemeyen kişiler için spoilerlar bulunmakta.

Öncelikle, başlangıç yazımda öve öve bitiremediğim ilk üç bölümden sonra bu diziye bir şeyler oldu. Dördüncü bölüm itibariyle her şey bir anda tepe takla ve oldukça heyecansız gitmeye başladı, nazar falan mı değdirdim ne yaptım anlayamadım gerçekten. Benim en başta şikayetçi olmaya başladığım şeylerden biri, bölümlerin birazcık alışılagelmiş olduğumuzdan kısa olmasıydı. Genelde kırk dakikanın altında seyrediyordu bölümler ve bence ne yazık ki haftalık bir hikayeyi tam olarak anlatmak için biraz yetersiz kalıyordu bu süre…

Başlangıç yazısında toparlayarak anlatmaya çalıştığım kısımdan sonra, dedektif (veya tam olarak her neyse artık) Sugar, Olivia’yı arama çalışmalarına devam etti ve isteyerek ya da istemeden ailenin bütün sırlarını ortaya döktü! Olivia’nın üvey ağabeyi David’in, son yıllarda Hollywood’un kirli çamaşırlarının ortaya dökülmesiyle adları kara listeye alınan ve ”predator” diye adlandırdığımız, yani deyim yerindeyse karşı cinsi  bir cinsel av olarak gören kişilerden olup, gerçek hayatta MeToo hareketinin sayesinde kara listeye aldığımız bazı film yapımcıları gibi bir seks suçlusu olduğunu öğrendik. Bunun da, Sugar’dan duysak da duymasak da Olivia’nın kaybolmasıyla bağlantılı olacağı belliydi…

Olivia’nın geçmişte Instagram hesabında paylaştığı, şiddet mağduru kadınlar için ses çıkarmaya çalıştığı eylem storylerinin arşiv videolarından, kendisinin tehdit edildiğini anlamamızla ve David’in tuzağa düşürmeye çalıştığı kadınlardan birinin Olivia’nın arkadaş çevresinden olmasını öğrenmemizle başladı ipuçları verilmeye ve ebeveynleri bunu inkar etmeye kalksalar da böyle birtakım kötü davranışların çok uzun süre gizli kalmama huyu vardır neyse ki ve David de bir noktada yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmek durumunda kaldı ve geçmişinde yaptığı korkunç şeyler bir gün, tam da dedesinin kariyerindeki önemli bir filmin yeniden gösteriminin yapıldığı gala gecesinde, bir skandal halinde karşısına çıktı. Skandal haberin tüm ülkeye yayılan bildirimini almasının hemen ardından, Sugar’ın arkadaşı ve patronu olan Ruby’nin, Sugar’dan sakınmaya çalıştığı kişi olan Stallings, David’i arayan ilk kişi oldu!

İlerleyen bölümlerde Sugar vakayı bir noktada az çok çözmüş, sırada sadece Olivia’yı bulması kalmıştı onun için artık. Olivia meğer, suçlarını itiraf etmesi için David’e baskılar yapıyormuş ve başka kirli işleri olan bir suç çetesi de David’in arkasındaymış. Olivia tehdit ediliyordu ve üzerine cinayet işlemiş olması da eklenince kaçmış gibi görünüyordu. Ama Olivia’nın kaçırılmış olduğunu birkaç bölüm sonunda biz, seyirciler olarak biliyorduk ve geriye, Sugar’ın da anlamasını beklemek kalmıştı. Bu noktada şahsi olarak hoşuma gitmeyen şeylerden biri de, bazı gizemleri dedektifle birlikte değil de, seyirciler olarak öncesinde çözmemiz oldu.

Beşinci bölüm sonlarında, öncesinde kendini aklamaya çalışmış olsa da, isminin bir skandala karışıp lekelenmesini artık kaldıramayan David’in intihar ettiğine tanık olduk. Kendisini başından yaralamış ve beyninde kalıcı hasara sebep olarak bitkisel hayata girmişti ki, ailesi bu durumun sürmesine dayanamadıkları için kendi kararları doğrultusunda oğullarını ebediyete yolladılar.

Bu olaylar zinciri yaşanırken Sugar’ın iç dünyasında neler olup bittiğine ve vakanın dışında karşı karşıya kaldığı mücadelelere de biraz göz atalım. Melanie ile sıkı bir arkadaşlık ve güven bağı olduğunu söyleyebiliriz, daha fazlasını konuşmak için sanki ikinci sezonu beklemek gerekiyor gibi ama sanki ilerde ikiliyi romantik bir ilişki içinde de görebiliriz gibi. Melanie ile bağları güçlenirken, içerisinde bulunduğu bu poliglotlar teşkilatı tarafından ihanete uğradığını düşünüyor sık sık John. Haklı sebepleri de var tabii. Ruby’nin davranışları ve kendisine yaptığı uyarılar olsun, önüne çıkan engeller olsun bir şeylerin doğru gitmediğini anlamak için kendisi gibi takıntılı bir dedektif olmaya bile gerek yok. Olivia vakasını kabul etmemesini, bırakmasını başından beri ısrarla söylediği için Ruby, kendisini yeterince şüpheli yapmıştı John’un gözünde ama sebebi, cemiyetin vakanın kişisel sebeplerden değil de kendi güvenliklerini tehdit eden sebeplerden önlemeye çalışmışlardı.

Bu açığa çıkma olayının hemen ardından ve sezon finalinden hemen önce izlediğimiz bölümde de bu konudan çok, teşkilatın içindeki ”ihanetler” açığa çıktı, yüzleşmeler yaşandı derken, uzaylı dostlarımızın gerçek kimliklerinin tekrar gündeme gelmesi finale kalmış oldu. Dünyayı terk etmeleri gerekiyordu bu bölüm itibariyle artık, öyle gerekiyormuş. Bu kadarını biliyoruz yalnızca ve gerçekten epey garip bir deneyimdi bir bölüm önceki son sahneden sonra dizinin normal akışında devam etme çırpınışı…

John, dünyayı terk etmeden önce ne pahasına olursa olsun Olivia’yı bulma konusundaki ısrarına ve takıntısını devam ettirmeye kararlıydı. Uzaylı olduğunu öğrenmeden önce de bilmediğimiz başka tatsız yönleriyle yüzleştik. Mesela baştan beri insanlara şiddet uygulamak zorunda kalmaktan hoşlanmadığını ısrarla dile getiren dedektifimiz, Melanie’nin rehin alındığı bir sahnede, bir anda şiddet bağımlısı biri gibi davranmaya başladı. Nihayet Olivia’nın kaçırıldığı eve gitmesiyle de, evdeki insan kaçakçıları olduğunu öğrendiğimiz kişilere, acımadan kurşunlar yağdırması, seyirciler olarak geçmişindeki dilemmaları az çok tahmin edebiliyor olsak da John’un bir sezondaki karakter gelişimine uyumsuz, hasar veren unsurlardı bence.

Olivia’nın ailesine kavuşmasının ardından sessiz kalması ve ailesine hiçbir şey anlatmaması oldukça anlaşılabilir bir şey ama Sugar’ı bu durumla ilgili hala huzursuz eden detaylar vardı tabii ki. Olivia ile konuşmak üzere tek başına yolculuk ederken, onu bulduğu evden edindiği bir ses kaydını dinliyor ve kayıttaki ses, basit tabirle bir psikopata ait ve suç işlemekten nasıl keyif aldığını, bunların ona nasıl hayatta hissettirdiğini falan anlatıyordu. Daha sonra bu durumun, kayıttaki kişinin kimliğini öğrenmek ise dizinin ilerleyen bölümlerinde, eğer AppleTV+ ikinci sezon onayı verirse hala heyecan verici olayların yaşanabileceğine biraz olsun ışık tutmuş oldu doğrusu. O kadarını da şimdilik spoil etmeyeyim isterim.

Son bölümde Djen, yani Sugar’ın ilk bölümlerde bahsi geçen kız kardeşi de gündeme geldi. Yıllar önce kaybolan Djen ve Sugar’ın, kendi gezegenlerindeki görüntüleri ekrana geldi John olup bitenleri her hatırladığında ve bu grafik çizim gibi olan, yıldız tozları serpiştirilmiş sahneler, diziyi noir atmosferinden ve ciddi havasından ne zaman uzaklaştırsa, komedik bir tarafa kaymaya başladı dizi. Kız kardeşini kaçırmış olan kişiyi tahmin etmeye başlamasıyla, ikinci sezon plotunu ve ana vakasını tahmin etmek seyirci için çok da zor görünmüyor.

En azından Sugar’ın Olivia vakasındaki takıntısını kendi kişisel hayatıyla bağlantılı olacak şekilde mantıklı bir zemine oturtmuş olsalar bile, üzgünüm ancak, altıncı bölümden sonra gerçekten tamamen farklı bir noktaya evrilmesi yüzünden en azından bir izleyici kaybetmiş olduklarına az çok emin gibiyim. Açıkçası soru işaretlerinin en beceriksiz, çabasız ve tahmin edilebilir şekillerde giderilmesi, bazı gereksiz ve de gidişata hiçbir katkısı olmayan dramatik sahneler bir yana, dizinin tutarsızlığı ve sezon sonlarına doğru resmen türünün değiştirilmiş olması, benim ilgimi ve heyecanımı kaybettiren şey oldu. Gelecek sezona şöyle bir göz atacağımı bile sanmıyorum. Aynı duyguları paylaşanların yorumlarını paylaşmalarını rica ediyor ve sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle diyorum!

Sugar’da İlk Sezonun Sonu: Biz Ne Yaşadık?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...