Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Redemption of a Rogue: Bir İrlanda Kara Komedisi

Redemption of a Rogue: Bir İrlanda Kara Komedisi

Yazar: Batuhan Kılınç

Redemption of a Rogue: Bir İrlanda Kara Komedisi

26. Gezici Festival’in iz bırakan filmlerinden “Redemption of a Roque” ile sizlerleyiz. Yönetmenliğini Philip Doherty’nin yaptığı kara komedi, işlediği günahlardan kurtulabilmek umuduyla doğduğu kasabaya geri dönen Jimmy’i konu ediniyor. Filmin en dikkat çeken yanı gerçekçi ve kara komediye güzel bir örnek sunması ve yalnızlıkla yoğrulmuş hüzün dolu taşra atmosferini verebilmesi.

Yaşama dair herhangi bir umudu kalmamış ve doğduğu kasabayı terk eden Jimmy’nin, yıllardır hasta babasına tek başına bakan kardeşi Damien ile yüzleşmesi filmin çatısını ayakta tutan direk rolü üstleniyor. Yüzleşme sırası babaya gelince, Jimmy babasının ölümüne şahitlik ediyor. Tam o sırada sanki babanın ölümüne gökyüzü üzülmüş gibi büyük bir gürleme ve yağış başlıyor. Gökyüzü her ne kadar üzülse de babalarının ölümüne üzülmeyen evlatlar tam cenazeyi defnedecekken avukat elinde vasiyetname ile geliyor. Babalarının çocuklarına vasiyeti kendini yağmurlu bir günde gömmemeleri. Gelgelelim burası İrlanda ve yılın en yağışlı zamanları…

Film belli başlı mekanlar ve karakterler arasında bir seyir sunuyor. Mekân ve karakter bakımından çeşitlilik söz konusu değil ancak var olan mekanlar mükemmel dizayn edilmiş ve aynı şekilde kostümler de karakterlerin ruhlarını ve İrlanda kasabası atmosferini yansıtıyor. Filmin temposu biraz yavaş ve filmin sonuna kadar sabit ancak bu yavaşlık sizi sıkmıyor. Senaryo ve iyi yazılmış diyaloglar aracılığıyla filme ciddi bir şekilde odaklanıp karakterlerin hüznüne ortak olurken kara komedi, kara komediliğini yaparak sizi ciddiyetten tebessüme çok az olsa da kahkahaya sürükleyebiliyor.

Kompozisyonları ve kamera açılarıyla leziz sinematografik görüntüler içeren film komikliği, hüznü, yalnızlığı, kasabanın kasvetli ruhunu ve İrlanda’yı bizlere sunuyor. Özellikle Jimmy’nin tükenmişliği, hayattan vazgeçmişliği görüntülerle başarılı bir şekilde ifade ediliyor. Filmin kullandığı din motifleri, inançlara dair yaptığı göndermeler ve Kutsal Bakire Meryem ile Jimmy’nin sohbet ettiği sahne filmde en çok hoşuma giden noktalar oldu. Ayrıca başrol oyuncusu olan Aaron Monaghan’a değinmeden olmaz. Çünkü oyunculuğu çok üst seviyede mükemmel bir performans ortaya çıkarmış kendisi. Yaptığı tüm serserilikleri kendine yakıştırarak yapıyor.

Elleri ebediyete kadar sabit kalacak Meryem’e sigara içmesinde yardımcı olan dostumuz Jimmy’nin geçmişiyle olan sıkıntısını halletmesini ve hayatının geri kalanını nasıl yaşayacağına karar vermek için kendini arayan Jimmy’nin hikâye edildiği filmimiz Galway Film Festivali’nde En İyi İrlanda Filmi ve En İyi İlk Film Ödüllerini aldı. Ayrıca “Redemption of a Rogue” Kimolos Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen Ödülü aldı.

Ben filmin kara kısmını da komedi kısmını da sevdim. Kara komedi yapmanın ve iki tarafında dozunu ayarlamanın zor olduğunu düşünüyorum. Bu filmin dozu ise gayet yerindeydi. Benim filme puanım 3/5. Daha önce çok fazla anlatılmış hikayeyi  bir de kara komedi olarak izlemelisiniz bence.

Keyifli seyirler!

Redemption of a Rogue: Bir İrlanda Kara Komedisi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...