Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Peaky Blinders 6. Sezon: Aile Dağılıyor Mu?

Peaky Blinders 6. Sezon: Aile Dağılıyor Mu?

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Peaky Blinders 6 Sezon: Aile Dağılıyor Mu?

2 yıl ve havada kalan pek çok sorunun ardından Peaky Blinders geri döndü. 5. sezonda siyasi ve ideolojik rakibini yenemeyip pusuya düşen Tommy Shelby ve ailesi bu sezonun başında küllerinden doğmaya çalışıyor. Başarısız suikast girişiminden 4 yıl geçmesiyle sezona başlıyoruz. Bir flashback ile kim hayatta kim değil ve suikast girişimini kim engelledi öğreniyoruz. Bu arada Polly Teyze’yi canlandıran ve hikâyenin Tommy kadar belkemiği olan Polly Teyze’ye hayat veren Helen McCorry’nin hayatını kaybetmesi senaryoya uygun bir şekilde yerleştirilmiş. Polly Teyze’nin kaybını hiç zor durumda kalınmış ve aceleye gelmiş bir hamle olarak hissetmiyoruz.

4 yılın ve birçok kaybın ardından aileyi gerçek manada dağılmış bir halde buluyoruz. Tommy hem manevi hem maddi anlamda ailesini toplamaya çalışıyor. Bu arada aileye Michael’ın getirdiği Gina’nın amcası ve onun siyasi, ekonomik bağlantıları ile tanışıyoruz. Bu da bize 2 sezondur Oswald Mosley ile iyiden iyiye hazırlanan faşizm ile mücadelenin bu sezonun ana temalarından biri olacağını hissettiriyor. Bu ilerleyişin bize çok iyi yansıtılmasının en büyük sebebi tarihsel olarak da inanılmaz derecede doğru ve dönemin olaylarına paralel olarak ilerlemesi. Nazi ideolojisinin yükselişi ve Adolf Hitler’in iktidarının Avrupa’da ilk reaksiyonları, İngiliz toplumunun bu siyasi harekete tepkileri neredeyse birebir yansıtılmış. Bilinir ki Adolf Hitler’e karşı ilk düşünceler genel kanının aksine aslında olumlu ve destekleyici bir çizgide ilerlemiştir. Dizi bu havayı bize çok iyi yansıtıyor.

Bütün aile mental olarak paramparça haldeyken Tommy’nin tavırları ve sakinliği bize ilk sezondaki Tommy Shelby’i hatırlatıyor ki inanın bu sizi içten içe gülümsetecek. Ada Thorne ailenin durumunu bize şu cümle ile özetliyor: Her gün cevabı olmayan bir soru. ABD’de içki yasağının kalkması ile Tom ailenin geleneksel işi yasadışı alkol ticaretini yapamaz hale geliyor ve Afyon ticareti yapmaya çalışıyor. Ailenin deli abisi Arthur ise tabii ki ne ticareti yaparlarsa yapsınlar denemeye ve bağımlısı olmaya devam ediyor. İşte Gina’nın esrarengiz güçlü ve zengin amcası tam burada hikâyeye dahil oluyor. Sezon boyunca hikâyeden çıkan ve hikâyeye katılan yeni karakterlere sürekli şahit oluyoruz.

Tommy’nin sakin tavırlarının yanı sıra bizi şaşırtan bir başka olay ise içkiyi bırakmış olması ki bu da aslında sezon içinde Tommy’nin karakterinin yaşayacağı değişimlerin ilki.

Shelby Şirketi, geride kalan senelerde agresif ve çok hızlı bir şekilde güçlenirken pek çok ismin canını yakmaktan hiç geri durmadı. Ailenin yaşadığı kayıpların ardından Tom bir iç sorgulama dönemine giriyor ve daha iyi bir insan olabilmek için hatalarının kefaretini ödemeye çalışıyor. Tom ailesini parasal olarak toplamak için tek başına mücadele ederken hem faşizme karşı mücadele etmek için içlerine sızmaya devam ediyor hem de iç mücadelesi ve ailenin problemleri ile uğraşıyor. Bu yoğun tempo ve yalnızlık bizi bile izlerken çaresiz hissettiriyor. Bir yandan bu çaresizliği Tom ile beraber yaşarken bir yandan da dizinin en iyi yaptığı şey devam ediyor. Merak unsuru bizi her zaman diri tutuyor ve bütün mücadelelerden zaferle ayrılmış Tommy bu sefer nasıl kazanacak ya da kazanabilecek mi sürekli merak ediyoruz. Hikâyeyi size şöyle özetleyebilirim: Güçlenmek için değişen Tommy özüne geri dönüyor. İlk sezonun ilk bölümünde Tom’u siyah bir at ile görürken son sezonun son bölümünde beyaz bir at ile görüyoruz. Bu da bize Tommy’nin özüne dönerken canını acıttığı insanların ve yaptığı hataların kefaretini ödemiş, arınmış ve hırslarından vazgeçmiş olduğunu gösteriyor.

Hikâye bizi merakta bırakmanın yanı sıra özellikle ilk bölümlerde olay örgüsüne düğüm üstüne düğüm atıyor. O kadar ki bazı anlarda “Ee şimdi bu nasıl çözülecek” diye düşünmeden edemiyoruz. Siyasi plan ve tartışma sahneleri yorucu ve anlaşılmaz olabiliyor. Bu durumda çok kısa anlarda da olsa olaya yabancı hissedebiliyoruz fakat bu durum 5. sezonda olduğu kadar üst perdeden değil bir nebze daha kısa ve daha az karmaşık.

Yapımın müzikleri her zaman çok iyi bizi havaya sokan türdendi. Final sezonunda bu havaya sokan müzik seçimi devam etse de Tom’un ve ailesinin çaresizliği, çabaları ve kimi yerde yenilişleri de müziklerle destekleniyor. Yavaş tempoda olan müzikler ise kimi zaman opera parçaları ile yavaş çekimlerle sindire sindire bize yansıtılıyor.

Peaky Blinders, dönemin karmaşasını ve ruhunu yansıtabilmek adına her zaman karanlık bir tema tercih ediyordu. Bu tema final sezonunda devam etse de mekan değişikliklerinde daha renkli ve aydınlık sahneler gördüğümüz anlar da yaşandı. Ortam sesleri o kadar artırılmış ki sahnedeki karakterin içtiği suyu yutmasını, gömleğine dokunmasıyla kumaşın sesini ya da sigara içerken tütünün yanışını çok net bir şekilde duyabiliyoruz. Sese odaklanma anları da bizi karakterin içinde bulunduğu duruma anında adapte ediyor.

Kamera teknikleri de geçtiğimiz sezonlarda alışık olduğumuz gibi genel ve özel çekimler arası hızlı değişimler içeriyor ki bu hızlı geçişler karakterin içinde bulunduğu mekanı, ruh halini ve duygusunu bize iyi anlatıyor. Shelbylerle 1919 yılında tanıştık ve 6. sezonda yıl 1933. Bu uzun yıllar arasında yaşanan müzik, mekan, giyim, ve teknolojik gelişim ve değişimler, yeni cihazlar çok çok iyi temsil edilmiş ve birebir yansıtılmış. Dönem dizisi izlediğinizi ve dönemi çok iyi algılayabiliyorsunuz.

Büyük finale doğru yaklaştıkça büyük düğümlerin biraz da aceleyle çözüme kavuşmasını görüyoruz. Fakat bu acelenin bizi mutlu edecek bir sebebi var. Peaky Blinders dizisi bitti evet ama asıl kavga ve ailenin sonunu bir sinema filminde göreceğiz. Uzun süredir yapım aşamasında olan Peaky Blinders filminin çekimleri ise 2023 yılında başlayacak. Steven Knight, BFI London Film Festivali kapsamında katıldığı bir panelde film için gerekli hazırlıkların yapıldığını ve 2023 yılında çekim sürecine girileceğini belirtti. Final sezonunda da olduğu gibi filmde de 1930’lu yıllarda geçen yeni sezonun, dönemin ruhuna uygun olarak faşizmin, milliyetçiliğin ve ırkçılığın yükselişine ve Tommy Shelby’nin bu sorunlarla mücadelesine değinilecek.

Peaky Blinders 6 Sezon: Aile Dağılıyor Mu?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...