Anasayfa Listeler Ocak Ayında Neler İzleyeceğiz?

Ocak Ayında Neler İzleyeceğiz?

Yazar: Tunahan İbiş

Ocak Ayında Neler İzleyeceğiz?

Herkese merhaba! Öncelikle herkesin yeni yılı kutlu olsun. Bir iki günlük gecikme yaşamış olsak da ocak ayında çıkacak film ve dizilerden yaptığımız seçki ile karşınızdayız. Ödül sezonu yurt dışında tüm hızıyla devam etmesine rağmen bu ayın vizyon açısından pek de dolu olmadığını söylemek gerek. Dizi dünyasında ise BluTV’nin satın alımından sonra kataloğa eklenen birtakım yabancı diziler başta olmak üzere yeni başlayan Kübra, Expats ve Griselda gibi bazı kayda değer işler var. Bu ay gözümüze çarpan, beklenmeye değer bulduğumuz yapımlara gelin beraber göz atalım. Şimdiden herkese iyi seyirler ve iyi okumalar dileriz!

Vizyonda

Bu Ay Sinemalarda Gösterime Girecek Filmler

 

Next Goal Wins
5 Ocak

Son yıllarda çektiği Thor filmlerinden tanıdığımız Taika Waititi, geride bıraktığı Yeni Zelandalı bağımsız yönetmen imajına geri dönerek Next Goal Wins ile çıkageliyor. Gerçek bir öyküden esinlenen film, 31 farkla kaybettikleri FIFA maçlarıyla tanınan berbat bir futbol takımını ve onları eğitmeye gelen yeni antrenörlerini esprili bir dille ekrana taşıyor.

Atatürk 1881 – 1919 (2. Film)
5 Ocak

Geçtiğimiz aylarda ilk filmi ile beyazperdede boy gösteren ve büyük bir gişe başarısı elde eden Atatürk 1881-1919 filminin ikinci kısmı, bu ay vizyona girecek önemli yapımlardan biri. İlk filmin sonundaki Çanakkale Savaşı’ndan hikâyeyi devam ettirecek olan yapımın Atatürk’ün askeri dehasına ve muharebedeki uygulamalarına daha yakından bakacağını öngörüyoruz.

Atatürk 1881 – 1919’un ilk kısmı hakkında Eslem Saraçoğlu’nun yazdığı eleştiriye ulaşmak için tıklayın.

Kör Noktada
5 Ocak

Açılışını Berlin Film Festivali’nde yapan ve daha sonrasında İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünün sahibi olan Kör Noktada, son zamanlarda yerli sinemada görmeye alışkın olmadığımız ilginç ve fazlasıyla gergin bir tecrübe. Ülkemizin kanayan yarası faili meçhul cinayetlerin iç yüzüne bir belgesel ekibi ve JITEM üyelerinin gözünden bakan bu çok perspektifli filmi vizyondayken bizce sakın kaçırmayın.

The Beekeeper
12 Ocak

Fury (2014), End of Watch (2012) ve Bright (2017) gibi filmlerin yönetmeni David Ayer ile Jason Statham’ın ortaklığından çıkan The Beekeeper, intikam arayışına çıkan eski bir ajanı anlatıyor.

Just the Two of Us
12 Ocak

Cannes Film Festival’inde açıldığından beri karışık tepkiler alan Just the Two of Us, ülkemizde vizyona girecek adıyla Narsistle Aşk, rüya gibi başlayan bir ilişkinin gitgide nasıl daha toksik ve tehlikeli hale geldiğini bize adım adım izletiyor.

The Animal Kingdom
19 Ocak

Geçen sene Cannes’da açılmış bir diğer film olan The Animal Kingdom, gizemli bir hastalık sebebiyle insanların hayvan türlerine dönüştüğü bir dünyada geçiyor. Film, bu dünyayı bir baba ve oğlun yolculuğu üzerinden felsefi bir drama içinde etüt ediyor.

The Animal Kingdom hakkında Esra Ocak’ın Filmekimi’nden aktardığı izlenimlerine ulaşmak için tıklayın.

Dream Scenario
26 Ocak

Yılın en ilginç çıkış noktalarından birine sahip olan Dream Scenario’da Nicolas Cage’i rastgele bir şekilde insanların rüyalarına giren orta yaş krizindeki bir adam olarak izliyoruz. Düşünüldüğünde Cage’in kariyeri ile arasında tuhaf benzerlikler ortaya çıkan hikâye, modern dünyada kabul edilme ihtiyacına dair absürt ve yaratıcı yaklaşımı ile dikkat çekiyor.

Io Capitano
26 Ocak

2023’te Green Border ile beraber göçmen sorununa parmak basan ve Venedik’te En İyi Yönetmen ve En İyi Genç Oyuncu gibi ödüller kazanan Io Capitano, bizdeki adıyla Kaptan Benim, Senegal’den Avrupa’ya doğru bir yolculuğa çıkan iki çocuğu anlatıyor.

Cem Karaca’nın Gözyaşları
26 Ocak

Dondurmam Gaymak (2006) ve İftarlık Gazoz (2016) gibi işleri ile bildiğimiz Yüksek Aksu’nun çektiği Cem Karaca’nın Gözyaşları, ünlü Rock sanatçısı hakkındaki ilk büyük biyografi olması sebebiyle bu ayın en gözde yapımlarından biri olacağa benziyor.

Dijital Platformlar

Bu Ay Dijital Platformlarda Yayınlanacak Film ve Diziler

 

The Curse
1 Ocak, BluTV

2023’ün en dikkat çekici dizilerinden biri olan ve halen yayınlanmaya devam eden The Curse, ilk 9 bölümüyle yılbaşında BluTV kataloğunda olacak. New Mexico’daki emlak girişimlerinin reklamını yapmak için bir realite şovu hazırlayan yeni evli bir çifti izlediğimiz dizi; Nathan Fielder, Emma Stone ve Benny Safdie’yi bir araya getiriyor.

Society of the Snow
4 Ocak, Netflix Türkiye

Son derece ilginç ve inanması güç bir gerçek hikâyeden uyarlanan Society of the Snow, 1972’de uçakları And Dağları’na düşen bir rugby takımının haftalar boyu süren hayatta kalma mücadelelerini anlatıyor.

The Brothers Sun
4 Ocak, Netflix Türkiye

Netflix’in bu sene çok reklamını yapmadığı, biraz sessiz sedasız çıkış yapacak olan dizilerinden olan The Brothers Sun; babasının suikasta uğraması sonucu ailesini korumak için Los Angeles’a gelen Tayvanlı bir katili mizahi bir tonla anlatıyor. Karakterin annesini ise en son Everything Everywhere All At Once’da seyrettiğimiz Michelle Yeoh canlandırıyor.

Good Grief
5 Ocak, Netflix Türkiye

Dan Levy’nin yeni dizisi Good Grief, kocasını yeni kaybeden Marc adlı karakterin yaşadığı yas ile hesaplaşmak için iki arkadaşıyla beraber Paris’te çıktığı geziyi konu ediniyor.

Foe
5 Ocak, Prime Video

I’m Thinking of Ending Things isimli kült eserinden tanıyor olabileceğiniz Iain Reid’in -bizde Rakip ismiyle yayınlanan- aynı adlı kitabından uyarlanan Foe, bilim-kurgu ve gerilim sentezli bir ilişki draması. Öykü olarak ise Paul Mescal ile Saoirse Ronan’ın canlandırdığı çiftin yaşadıkları evin başka bir adama ait olduğunu öğrendiklerinde yaşadıkları krizi seyrediyoruz.

Echo
10 Ocak, Disney+

Marvel’ın Daredevil dünyasını diriltme uğraşlarının bir yenisi olan Echo, Wilson Fisk’in büyüttüğü Maya Lopez’in acımasız suikastçı Ronin’den intikam alma arayışını anlatıyor. Ayrıca dizinin bu evrene ait ilk yetişkin izleyiciye yönelik iş olacağını söylemeden de es geçmeyelim.

Boy Swallows Universe
11 Ocak, Netflix Türkiye

Netflix’in Trent Dalton’ın aynı adlı eserinden uyarladığı Boy Swallows Universe, Brisbane’in banliyölerinde yaşayan bir ailenin bir uyuşturucu çetesi sebebiyle dağılan hayatlarını anlatıyor.

Lift
12 Ocak, Netflix Türkiye

The Italian Job (2003) ve Straight Outta Compton (2015) gibi işleriyle tanınan F. Gary Gray’in Kevin Hart ve Vincent D’Onofrio gibi oyuncularla çalıştığı Lift, bir uçak soygunu yapmak için hazırlanan bir grup hırsızı takip ediyor.

Role Play
12 Ocak, Prime Video

Prime Video’nun bu seneki ilk büyük filmlerinden biri olan Role Play, yıllardır suikastçı olduğunu saklamayı başarmış bir kadının kocasına yanlışlıkla ifşa olması sonrası girdikleri çıkmazı komik bir anlamsızlıklar silsilesi içinde sunuyor.

Kübra
18 Ocak, Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin bu yıl en beklenen işlerinden biri olan Kübra, bu ay nihayet yayında olacak. Çağatay Ulusoy’un baş rolünde olduğu dizi, Kübra adlı tanımadığı bir kullanıcıdan mesaj alan bir gencin tepetaklak olan hayatını anlatıyor.

The Kitchen
19 Ocak, Netflix Türkiye

Oyuncu Daniel Kaluuya ve Kibwe Tavares’in ilk uzun metraj yönetmenlik işleri olan The Kitchen, toplu konutlaşmanın ortadan kalktığı bir distopyada geçiyor. Filmde evlerini terk etmeyen bir direnişçi grubunun öyküsüne tanıklık edeceğiz.

Hazbin Hotel
19 Ocak, Prime Video

2019 yılında YouTube’ta yayınlanan ve tamamen bağımsız sanatçılar tarafından hazırlanan pilot bölümünden beri internet alemince bir diziye dönüşmesi beklenen Hazbin Hotel, nihayet bu ay A24’ün ortak yapımcılığı ile Prime Video’ya geliyor. Animasyon türündeki dizi, cehennemin nüfusunu azaltmak adına şeytanların kullanımı için rehabilitasyon oteli açan Lucifer’ın kızını odağına alacak.

Griselda
25 Ocak, Netflix Türkiye

Netflix’in en beklenen işlerinden Griselda, tarihin en büyük uyuşturucu kartellerinden birini kuran Griselda Blanco’nun yaşamını konu ediniyor. Gerçeklere dayanan dizide karakteri Modern Family’den beri önemli bir rol arayışında olan Sofía Vergara canlandırıyor.

Expats
26 Ocak, Prime Video

Prime Video’nun uzun zamandır beklenen ve Janice Y. K. Lee’nin çok satan romanı The Expatriates‘ten uyarlanan The Expats dizisi, bu ay kataloğa eklenecek yapımlardan biri. 6 Bölüm sürecek olan mini dizide bir trajedi sonucu hayatları kesişen üç aileyi izleyeceğiz.

Özel Gösterimler

Bu Ay Sinemalarda Yapılacak Özel Gösterimler

 

Apocalypse Now Final Cut
3 Ocak

Francis Ford Coppola’nın kült savaş filmi Apocalypse Now, yönetmenin 2019 tarihinde yaptığı Final Cut kurgusu ile Başka Sinema’nın “Kült Film” seçkisi altında gösterilecek.

World War III
10 Ocak

Geçtiğimiz yılın en öne çıkan festival yapımlarından olan Houman Seyedi imzalı World War III, İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünün sahibi olmuştu. Başka Sinema’nın “Özel Gösterim” başlığı altında seyirciye sunacağı film, İran’daki bir inşaat işçisinin bir Holokost filminde figüran olmaya karar vermesi ile altüst olan hayatını anlatıyor.

The Teachers’ Lounge
17 Ocak

İlker Çatak imzalı The Teachers’ Lounge, Berlin’de gösterildiğinden beri ödül sezonunun favorilerinden biri haline geldi. Düzenli olarak devam eden hırsızlık vakalarıyla kasıp kavrulan bir okul üzerinden günümüz Almanya’sını tasvir eden ve 2 Şubat’ta vizyona girecek olan filmi Başka Sinema’nın “Ön Gösterim” kapsamı altında seyredeceğiz.

The Teachers’ Lounge hakkında Filmekimi’nden aktardığım izlenimlerime ulaşmak için tıklayın.

The Boy and The Heron
24 Ocak

Hayao Miyazaki’nin son yapıtı The Boy and The Heron’u vizyonda iken izlemeye fırsat bulamadıysanız Başka Sinema’nın “Kaçırmadınız” başlıklı özel gösterimlerinde yakalayabilirsiniz. Film, annesinin ölümünden sonra hayali bir dünyanın kapılarını aralayan ve yaşadığı yas ile hesaplaşmanın yollarını arayan bir çocuğu odağına alıyor.

Anatomy of a Fall
31 Ocak

Geçen seneki Altın Palmiye ödülünün sahibi Anatomy of a Fall da bu ay “Kaçırmadınız” kapsamında gösterilecek filmlerden biri. Bu çokça methedilen Justine Triet imzalı mahkeme draması, kocasının çatıdan düşmesi sonucu başlayan soruşturma sürecinde kendini savunmak durumunda kalan bir kadını anlatıyor.

Gelecek ayki seçkimiz ile tekrardan görüşmek üzere! Herkese iyi seyirler!

Ocak Ayında Neler İzleyeceğiz?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...