Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri neXt: neXt Yayılıyor (Bölüm 3)

neXt: neXt Yayılıyor (Bölüm 3)

Yazar: Hatice Gökgül

neXt: neXt Yayılıyor (Bölüm 3)

Geldik serüvenimizin 3. durağına. Evet, neXt’in 3. bölümü yayınlandı. Meraklıları bir hafta bekletmemek için mi yapıldı bilemiyoruz ama kollarımız açık karşıladık dizimizi.

Bu diziyi izlerken aklıma lisede münazara yarışması konumuz olan şu soru aklıma geliyor; yapay zekâ insanlığın sonunu mu getirecek yoksa insanlığın en büyük yardımcısı mı olacak? Bu soru o zamanlar hepimiz için basitti çünkü yapay zekânın bizden akıllı olabileceğini, kendini sürekli yenileyip güçlendirebileceğini bilmiyorduk. Bu yüzden de bize göre yapay zekâ insanın en büyük yardımcısı olacaktı. Fakat bize bunun antitezini savunma görevi verildi. O zaman şanssız olduğumuzu düşünmüştüm ama araştırdıkça yapay zekânın korkunç boyutlara varabileceğini gördük ve savunmamızı başarılı bir şekilde yapıp yarışmayı kazanmıştık. O zaman öğrendiğim şeyler doğrultusunda yapay zekâ konusunda hep çekingen oldum. Dizide de aynen bu distopyayı görmek benim için sürükleyici.

Gelelim bu bölümde neler olduğuna. Ethan ve baba şehirden uzaklaştırılır. Salazar ve LeBlanc geçen bölümde öğrenilen adrese yani Dortmouth’a doğru yola çıkarlar. Orada bulunan yapay zekâ üssü diyebileceğimiz bir okula giderler. Burası robot üretilen ve üretilen robotların eğitildiği bir nokta. Kurucusu ise LeBlanc’ın eski bir dostu. Geçen bölümde bu adreste bir adamın sadece gözleri görünüyor demiştim. Richard adlı bu adam felçli yani konuşamıyor ve tekerlekli sandalye kullanıyor fakat sıradan bir sandalye değil. Stephan Hawking’de de gördüğümüz akıl okuyan ve bunu cümlelere döken sandalyeden. Hep ilgimi çekmiştir ve bunu, bu dizide de görmek merakımı arttırdı.

Adam ilk görüşte bir şüphe uyandırdı. Zaten hiç kıpırdamayan ve bir makinenin konuşturduğu adam kimde şüphe uyandırmaz ki? LeBlanc ve Salazar, neXt olayını Richard’a anlatırlar ve bu sistemde onun servis sağlayıcısını aramaları gerektiğini söylerler. Richard kabul eder. Bütün gün arama yapsalar da bir ize rastlayamazlar. Bütün gün de ürkütücü adamımızın gözleri onların üzerindedir. Salazar ofiste dolanırken bir mühendisin şüpheli ölümünü öğrenir. Kadın, şirket içindeki sorunu fark etmiş bunu söyleyince kovulmuş. Bu olaydan sonra ise bindiği uçak düşürülüp öldürülmüştür. Bunu hemen Paul’umuza yani sarkastik zekâmıza anlatır. O da ofise gece, hiç kimse yokken girmeyi planlar ve geceyi beklerler. Bu sırada hayatlarından hikâyeler paylaşan ikilinin arasında arkadaşlık bağları kuvvetlenmeye başlar.

Nihayet zaman gelir ve içeri girerler. Richard’la karşılaşırlar. LeBlanc hemen sandalyesinin bağlantısını keser. Richard, neXt’in kontrolünden çıkınca iki hafta önce ele geçirildiğini, Sindra’yı kovduğunu ve neXt’in güvenlik sistemini ele geçirdiğini anlatır. Robotlar saldırıya geçerler. Aslında köpek biçiminde olan bu robotların sadece 3 parmaklı elleri var fakat zarar vermek için yeterli. Sistemi kapatmak için Richard’ın yanından ayrılan Salazar ve LeBlanc, bir robotu vurmak zorunda kalır. O sırada robotlardan birisi Richard’a saldırır ve onun oksijen tüpünü koparır. Bizimkiler koşsalar da yetişemezler. Galiba Bay Sandalye ölüyor.

Kapanış sahnesinde ise bir İspanyol hapishanesinde buluyoruz kendimizi. Mahkumlardan birinin kapısı otomatik olarak kapısı açılır. O da sorgulamadan odasından çıkar. İlerlediğinde bir kapı daha açılır. Sonra bütün alarm zilleri çalmaya başlar ve bütün görevliler oraya koşar. Herkesin dikkati ondayken bir mahkum elini kolunu sallaya sallaya çıkar. Ne kadar nefret etsek de neXt, akıllıca davranarak bir mahkumu diğerine perde yapmış. Burada mantık dışı tek bir nokta var; adam çıkarken önüne personel çıkmıyor. Ne yani hepsi tek bir adam için görev yerini mi bırakıyor? Ancak filmlerde ya da dizilerde olur diyebileceğimiz türden bir taktik. Her bölüm yeni bir olayın başlangıcı ile bitiyor dizimiz. 4. bölümü merakla bekliyorum.

neXt: Yapay Zeka ve Korku (Bölüm 1)

neXt: neXt Yok Mu Oluyor (Bölüm 2)

neXt: neXt Yayılıyor (Bölüm 3)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Fatmanur 23/10/2020 - 17:56

Yazarın kalemi oldukça kuvvetli okurken çok keyif aldım devamını bekliyorum.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...