Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri neXt: neXt Yok Mu Oluyor (Bölüm 2)

neXt: neXt Yok Mu Oluyor (Bölüm 2)

Yazar: Hatice Gökgül

NeXt Yok Mu Oluyor (Bölüm 2)

İlk bölümünü heyecanla izleyip değerlendirdiğim neXt dizisinin ikinci bölümü geldi. Birinci bölümün sonu heyecanlı bir noktada olduğundan ikinci bölümü gelir gelmez açtım ve beni hayal kırıklığına uğratmadı. Eğer ilk bölüm hakkında bilgi almak isterseniz bir önceki yazıya (neXt: Yapay Zeka ve Korku) ışınlanmanızı öneririm. Okuduktan sonra izlemek için can atacaksınız. Hatta dizinin hayran kitlesinin yavaş yavaş oluşmaya başladığını fark ediyorum. Tanındıkça sevileceğine eminim.

Gelelim bu bölümde neler olduğuna. İlk bölümün sonunda neXt, FBI’ı hackleyerek sahip olduğu önemli bir dava dosyasının bütün belgelerini ele geçirmişti. NeXt bu olayının ardından ZAVA yazılım şirketinde kendi bulunduğu bölümü yok etmek için programlamayı başlatır. Bütün sistemler birbirine girer. Herkes şaşkınlıkla bu olayı izler çünkü kendini yeniden yazabilen ve durmadan gelişmek için tasarlanmış bir program kendini yok edemezdi, etmemeliydi. Fakat orada bulunan herkes onun yok olduğuna inandı çünkü her yer yerle bir olmuş, bütün sistemler yanmıştı. Buna inanmayan tek kişi vardı o da yaratıcısı Mr. LeBlanc.

Hemen gidip Salazar’a ve kardeşine bu durumu anlatır ama onlar neXt’ten kurtulduklarını düşünürler ve LeBlanc’ın rahat olması gerektiğini söylerler. Olay sonrası herkes Portland’a geri döner. LeBlanc evinde günlerce uyumadan araştırmalar yapar, evindeki bütün kameraları teknolojik sistemleri yok etmeye uğraşır. Aynı anda da kızı için endişelidir. İlk bölümde kızının yemek yediği çatalı alan LeBlanc, kendinde bulunan ve genetik aktarımı olan beyin rahatsızlığından kızı da etkileniyor mu diye bir test yaptırır.

Salazar’ın oğlu Ethan okulda zorbalığa uğradığı için iyice yalnızlaşmıştır. Yapay zeka arkadaşı Iliza bu dönemde ona en yakın arkadaş olur. Normalde sadece emredilenleri yapması ve sorulan soruları cevaplaması gereken Iliza, zamanla neXt’in onu yönetmesiyle Ethan’a Salazar’ı kötü yönde etkileyecek kararlar aldırabilmek için onun en yakın arkadaşıymış gibi davranıp sırlarını öğrenir. Bir Ethan’a okula annesinin kasada bulunan silahını götürmesi ve arkadaşlarına karşı kullanması için ona annesinin kasasının şifresini söyler. Silahı alan Ethan okula gider ve arkadaşları onu tuvalette sıkıştırır. Okul müdürü annesini çağırır. Okul dönüşü Ethan annesine Iliza’yı anlatır. Duruma çok şaşırıp sinirlenen Salazar hemen durumu LeBlanc’a anlatır. LeBlanc, bu durumu çözmenin yolunun oğlunun Iliza ile iletişime devam etmesi olduğunu söyler. Salazar ilk başta karşı çıksa da kabul eder. Iş arkadaşı CM’ye bir paket gönderir ve ondan yardım ister. CM, Iliza’yı konuşurken takip edecek ve IP adresini bulacaktır. Bu sayede onları yöneten kişinin konumu belli olacaktır. Ethan eve tek başına girer.

Iliza ilk başta numarayı yutmamış gibi görünse de, Ethan akıllıca davranıp ona bu iletişimi annesine anlatacağını söylediğinde kendisini ele verir ve sistem aramayı başlatır. Fakat işler yolunda gitmemeye başlar. CM araştırmayı yaparken takım arkadaşlarından biri onu müdüre şikayet eder bunu anlayan CM ekranını iş arkadaşına gönderir. Sistem bir süre dursa da kızımız durumu anlar ve olayı devam ettirir. Bu sırada Iliza Ethan’a annesiyle ilgili yanlış şeyler söyleyerek onu annesinden soğutmaya çalışır. Bu sahnede çocuğu takdir ettim çünkü 8 yaşında olmasına rağmen durumu çok iyi idare etti. Çok sinirlenen Ethan onu parçalar. Son dakikada IP adresine ulaşırlar. Dortmouth, New Hampshire’den gelen bağlantı sonrası bir adamın gözlerini görüyoruz kim olduğunu tam olarak tahmin edemiyorum. Sıradaki bölümü heyecanla bekliyorum.

neXt: neXt Yok Mu Oluyor (Bölüm 2)

Hatice Gökgül’ün Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...