Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Ne İzlesek – Normal People: İnceleme

Ne İzlesek – Normal People: İnceleme

Yazar: Merve Özbek

Ne İzlesek – Normal People: İnceleme

2020 yılının Nisan ayında yayınlanan Normal People, Connell ve Marianne çiftinin liseden başlayan ve yıllar süren serüvenini anlatıyor. Basit ama güçlü anlatımıyla etkileyici bir dizi olan Normal People, aynı zamanda etkileyici performanslarıyla da dikkat çekiyor.

12 bölümlük bir mini dizi olan Normal People, Hulu’da yayınlandı. İrlanda’da geçen hikayesiyle aynı zamanda tablo gibi sahneler sunan Normal People, çekim teknikleri ve duygu yoğunluğuyla da size birçok şey hissettirebilir.

Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan Normal People’ın en çok dikkat çeken yanı duygu yoğunluğu. Olayların aksiyonu yanında karakterlerin yaşadığı duyguları da başarılı şekilde anlatıyor. Baktığınızda sade ya da küçük bir hikayesi varmış gibi görünse de bu sadeliği sanat eserine dönüştürebilen, bölümler bittikten sonra duygu devamlılığını sürdüren Normal People, ritmiyle de seyircilerin dikkatini çekiyor.

Connell ve Marianne’in yıllara yayılan hikayesini anlatan Normal People, senaryosunda birçok konuyu da barındırıyor. Çiftimizin lisede başlayan yolculuğu, okuldaki zorbalıktan, mental bozukluklara birçok konuya eğiliyor. Lisede popüler olan, sporcu ve başarılı genç Connell ve popüler olmayan ve okulda nefret edilen, varlıklı ve aynı zamanda toksik bir aileden gelen Marianne lisede gizli bir ilişkiye başlıyor. Lisede küçük bir zaman diliminde birlikte olan Marianne ve Connell üniversitede tekrar karşılaşıyor. Bu karşılaşmadan sonra görüyoruz ki Connell lisedeki popülerliği yakalayamamış, aksine Marianne ise birçok arkadaş edinmiş ve kendi çevresinde popüler olmuş. Tarzı da değişen Marianne Connell ile başlayan kendi cinsel keşif yolculuğuna da üniversitedeki ilişkileriyle de devam ediyor.

Marianne’e hayat veren Daisy Edgar-Jones ve Connell’a hayat veren Paul Mescal’ın aralarındaki hem duygusal hem cinsel kimyayı çok iyi yakalayan dizi, çiftin bu duygusal ve cinsel yolculuğuna seyirciyi de başarılı ve hatta bazı anlarda rahatsız edici şekilde entegre ediyor.

Tekrar buluştukları anda yine karmaşık bir ilişki yaşayan çiftimiz dizi boyunca bu karmaşık ilişkiyi devam ettiriyor. Yalnızca fiziksel olarak değil duygusal olarak da çıplak gördüğümüz Marianne ve Connell bu duygusal çıplaklık anlarını inanılmaz etkileyici hale getiriyor. Karakterlerin mental çöküş anlarından en mutlu olduğu anlara tanıklık ettiğimiz Normal People, bu anları hafızamıza kazıyor.

İncelikli kurulan senaryosu sayesinde bu normal insanların normal hikayelerini eşsiz bir deneyime dönüştüren Normal People, seyircide tekrar izleme hissi uyandırıyor. Yalnızca romantik bir ilişki izlediğinizi düşünseniz de alt metninde aile ilişkileri, Marianne’in izlediği cinsel yolculuğu, yaşadığımız en küçük anların dahi sonrasında mental çöküşler olarak karşımıza çıkması gibi birçok detaylı konuyu bu incelikli senaryosuna işliyor. Seyirciye haz alacağı duygusal yoğunluğun yanısıra görüntü yönetmenliği sayesinde sunduğu karelerle de seyirciyi tatmin eden Normal People, bütünüyle aklınızda yer edecek, 2020 yılından kaçırmamanız gereken bir dizi oluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
sümeyye 15/08/2020 - 23:37

Mükemmel bir inceleme!!!

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...