Anasayfa HaberlerFilm Haberleri Martin Scorsese: Sinemayı Süper Kahraman Filmlerinden Kurtarmalıyız

Martin Scorsese: Sinemayı Süper Kahraman Filmlerinden Kurtarmalıyız

Yazar: Oğuzhan Güre

Martin Scorsese: Sinemayı Süper Kahraman Filmlerinden Kurtarmalıyız

Martin Scorsese, çizgi roman filmlerini hala sevemediğini açıkladı. Aynı zamanda sinema piyasasında büyük bir yer edinen seri filmlerin bolluğuna da büyük ölçüde karşı çıktığını söyledi. Bu filmlerin endüstriye ve sinemayı seven insanlarar uzun vadede zarar vereceğini konusunda endişelendiğini belirtti.

GQ’da yayınlanan yeni bir röportajda yönetmen, Warner Bros.’un kendisine The Departed filminin devamını çekmek istediklerini, Matt Damon ya da Leonardo DiCaprio’nun karakterinin hikayesinin devam etmesi için baskı yaptıklarını açıkladı. Bu durumla ilgili üzüntüsünün hala devam ettiğini söyledi.

Yönetmen, stüdyoların franchise filmlere ağırlık vermesinin diğer türdeki filmleri dışarıda bırakmasından ve böylece izleyicilerin sinemada sadece çizgi roman filmleri ve franchise filmler beklemesinden endişe duyduğunu açıkladı. “Artık filmlerin sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünen nesiller olacak – filmler budur,” dedi.

Scorsese, stüdyoların seri filmlere ağırlık vermesinin ve yönelmesinin diğer türlerdeki filmleri arka plana atmasından ve bunun sonucunda da izleyicilerin sinemada sadece çizgi roman filmleri ve seri filmleri beklemesinden endişe duyduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak, “Artık filmlerin sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünen nesiller olacak ve gerçekten de şu an böyle düşünen insanlar bulunuyor.” dedi.

Bu direnişin tabandan gelmesi gerektiğini vurgulayan yönetmen, “Film yapımcıları bu konuda adım atmalı. Safdie Kardeşler, Christopher Nolan gibi yönetmenlere sahibiz. Bu insanlara sahip çıkın. Bu konuda onlara baskı yapın. Pes etmemeliyiz.” açıklamasını yaptı.

Nolan’ın üç Batman filmi çektiğini de belirten Scorsese, aynı zamanda Inception ve Oppenheimer gibi hem orijinal hem de seri olmayan filmler ürettiğini ve bu filmler için Hollywood stüdyolarından büyük bütçeler alabilen az sayıdaki film yapımcısından biri olduğunu da vurguladı.

Oscar Ödüllü yönetmen Scorsese, sinemanın sadece derin ve ciddi hikayelerden oluşmadığını, diğer dallardaki filmlerin de sinema için önemli olduğunu belirtti. Sadece üretilmiş içeriklerin gerçekten sinema olmadığını düşündüğünü söyleyen yönetmen üretilmiş içerikler sözüyle neyi kastettiğini şu sözlerle açıkladı: “Bu neredeyse yapay zekanın film yapması gibi bir şey. Güzel sanat eserleri yapan inanılmaz yönetmenlerimiz ve özel efekt çalışanlarımız var. Ancak bu üretilmiş içerikler size ne kazandıracak? Filmi tüketmek ve sonra onu zihninizden, tüm vücudunuzdan atmak dışında size nasıl bir katkıda bulanacak?”

Martin Scorsese: Sinemayı Süper Kahraman Filmlerinden Kurtarmalıyız

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...