Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Cars on the Road: Yeni Dostlar Bulmalıyız

Cars on the Road: Yeni Dostlar Bulmalıyız

Yazar: Hazal Vardi

Cars on the Road: Yeni Dostlar Bulmalıyız

Şimşek McQueen ve Mater’ın çıktığı yeni yolculuk ve bu yolculukta başlarına gelenleri izliyoruz. Cars on the Road, Pixar tarafından Disney+ için hazırlandı ve 8 Eylül’den itibaren Disney+ platformundan izleyiciye sunulacak. Steve Purcell’ın yazdığı Brian Fee ve Bobby Podesta’yla birlikte yönetmenliği üstendiği Arabalar Yollarda’nın (Cars on the Road) ilk sezonu 9 bölümden oluşuyor.

Owen Wilson ve Larry the Cable Guy’ın seslendirmeleriyle McQueen ve Mater’a hayat vermeye devam ettikleri animasyonda, Mater’ın kızkardeşinin düğünü için Radyatör Kasabası’ndan çıkıp, doğuya doğru ilerleyen yolculuklarında başlarına gelen olayları izliyoruz. McQueen’i Türkçe seslendiren Yekta Kopan ve Mater’ı da Ender Yiğit seslendirmektedir.

Radyatör Kasabası’ndan çıktıktan sonra ilk önce Dinozor Parkı macerasını izliyoruz. Burada eski arabaların dinozor halleri çok güzeldi. Dinozor müzesi olması, her şeyin araba-dinozor ilişkisi içerisinde olması güzel detaylardan bir tanesiydi. Bir diğer maceraları da Mater’ın her zaman daha hızlı olmak istemesinden dolayı tuz düzlüğünde yarışmak istemesidir. Kendisine hızlanması için bir şeyler yaptırır ve hız rekoru kırar. Burada çok ufak tatlı bir şekilde kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz gerektiğini vurguluyorlar. Dizinin bir noktasında McQueen ve Mater’ın yolculuklarına ortak olan Ivy ile Sürat Sirki’nde izledikleri sirk gösterisine hayran kalıyorlar. Sirk gösterisinde arabaların yüzlerindeki palyaço makyajı dikkat çekiciydi. Ivy’nin kendini ait hissettiği yer bir gösteri yeriydi ve bu gösterinin bir parçası olmak istediği için Sürat Sirki’nde kalmaya karar verdi. McQuuen ve Mater yolculuklarına kaldıkları yerden devam ettiler. Film seti bölümü gerçek bir film setiydi. Kostümler, dekorlar, yönetmenin tavırları her şeyi çok gerçekçi kılmış. Mater ve McQuuen’in oyunculuğa bürünmesi de çok zamanlarını almıyor tabi. Mater’ın bu konudaki yeteneği McQuuen’i biraz rahatsız etse de Mater ona “ Şimşek sen her şeyde iyisin. Biz diğerleri için de birkaç artık bırakman gerekiyor ayrıca kafası karışık şerif yardımcısı rolünde çok iyisin.” der. Şimşek ve Mater’ın dostluklarının bu kadar iyi olmasının sebebi yanlış yaptıklarında bile özür dileyebilmeleri ve dost olduklarını unutmamaları gerektiğidir. Şimşek’in ertesi gün özür dilemesi ve daha iyi bir dost olacağını söylemesinden çıkarabiliriz.

İzlerken gözümü ekrandan ayıramadım küçüklüğümüzden bir parça olan McQueen ve onun daimi dostu Mater’ı yeniden izlemek beni çok heyecanlandırdı. Türkçe dublaj olarak izlediğim Arabalar Yollarda’nın her dakikası beni mutlu etti. Bölümlerin 8-9 dakika olması hayal kırklığı yaratsa da, yıllar sonra tekrar maceralarına ortak oldum. Tekrar o sıcak dostluğu hissettim.

Animasyona diyecek söz yok tek kelimeyle harika. Yolda yaşadıkları olayların çok heyecanlı ve eğlenceli olduğunu düşünüyorum. 9.bölüme gelindiğinde artık Mater’ın kimseye bahsetmediği kız kardeşiyle tanışıyoruz. Aralarının iyi olmadığı birbirlerini görür görmez kavga etmesinden ve Mater’ın yol yaklaştıkça gergin olmasından anlıyoruz. İkilinin ilişkisinin düzelmesini de görüyoruz. Birbirlerine değer veren kardeşlerin bunu sadece fark etmeleri gerekiyor. Aynı bizim gibi… Olmadığımız biri olmaya, görünmediğimiz şekilde görünmeye çabalamamızın boşa olduğunu ve sevdiklerimizin, dostlarımızın değerini bilmemiz gerektiğini anlıyoruz. Çünkü arabaların birbirleriyle yaşadığı olaylar ve duygular bize bunu gösteriyor. Gerçek bir yolculuk olabilmesi için yolumuzu kendimiz oluşturmalıyız, arka yollardan geçmeli, vakit geçirmeli ve yeni dostlar bulmalıyız.

Cars on the Road: Yeni Dostlar Bulmalıyız

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...