Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Güzelliğin Portresi: Uyarlama | Yerli Gerilim (İnceleme)

Güzelliğin Portresi: Uyarlama | Yerli Gerilim (İnceleme)

Yazar: Batuhan Kılınç

Güzelliğin Portresi: Uyarlama | Yerli Gerilim (İnceleme)

Ülkemizde birçok gerilim filmi yapılmış diyemem ama yapılmaya çalışılmış, olmamış çok örneği var diyebilirim. Güzelliğin Portesi ise olmamış örneklerden oldukça uzak bir yerde. Sadece dini hiçbir ögenin yer almaması bile bu filmi ayrı bir yere koymayı şartlandırıyor.

Epeydir görüşmediği ressam babasının ölümüyle, kızı ve kocası ile kaçtığı eve geri dönen Nisan’ın başından geçenler filmin konusunu oluşturuyor. Film bu aralar Türk Sineması’nda sıkça yapılan bir Kore uyarlaması. Filmi dünya sineması ile karşılaştırdığınızda klişelerle dolu ve sıkıcı bulabilirsiniz. Fakat Türk Sineması için durum daha farklı. Daha önce bu türde yerli emsallerine göre oldukça Güzelliğin Portresi gibi iyi bir film izlememiştim.

Ülkemizin bu türde filmler çekmekteki amatörlüğü dikkatli gözlerden kaçmıyor. Oyuncuların bazı sahnelerdeki tepkileri vasattı bunun nedeninin deneyimsizlik olduğunu düşünüyorum. Müzik ve ses efektleri tam yerinde, hikayeye etkileyicilik ve gerilim katacak şekilde kullanılmış. Galiba benim filmde en sevdiğim teknik detay bu oldu. Film geneline baktığımızda başarılı bir iş çıkardığını söyleyebileceğimiz yönetmen Umur Turagay da, bazı sahnelerde ne yapacağını tam olarak bilememiş ve bu türün en iyi örneklerinden yararlanmış gibi geldi bana. Özellikle mekan tasarımı bana kendimi Kubrick filmi izliyormuş gibi hissettirdi.

Film bir uyarlama olmasıyla, kendi hikayelerimizi çıkaramadığımız için bir miktar üzse de teknik anlamda az daha zorlasak güzel şeyler çıkarabileceğimiz umudunu yerleştirdi benim kafama. Yerli bir şey izleyip azıcık da gerilmek isteyenlere tavsiyemdir.

Keyifli seyirler.

Güzelliğin Portresi: Uyarlama | Yerli Gerilim (İnceleme)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Yorum:

Avatar
Ahmet 17/12/2020 - 21:46

Yazınız için teşekkürler. En kısa zamanda izleyeceğim.

Yanıtla

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...