Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Years and Years: Sezon İncelemesi

Years and Years: Sezon İncelemesi

Yazar: Aylin Şahin

Years and Years: Sezon İncelemesi

Russel Tovey Davies Doctor Who’yu yeniden yarattıktan sonra aradan geçen on dört yılın ardından 2019 ilkbaharında, her tür demografiden örnekler sunduğu ve hepsini bir ailede birleştirdiği yeni BBC/HBO modern drama mini serisiyle geri dönüyor.

Dizi aslında bir aile draması olmasının yanında bilim kurgu niteliği de taşıyor. Sanırım benzer yapımlardan ayrıldığı en büyük nokta da bu. Örneğin Years and Years için Black Mirror benzetmesi yapmak anlaşılabilir olsa da çok doğru bir tespit olmuyor çünkü Years and Years’da ön planda olan unsur distopik gelecek değil distopik gelecekte yaşayan ailemizin dramı, olaylara verdikleri tepkiler, hayatlarının gidişatı. Davies Doctor Who’daki gibi daha insancıl daha az fabrike edilmiş doğal ve samimi bir hikaye sunuyor. Tabi yine de dizide tasvirlenmiş bir yakın gelecek ortamı var. Yayınlandığı sene olan 2019’dan 2030’ların başlarına kadar olan sürede geçiyor. Bu nedenle birçok teknolojik gelişme, siyasal ve sosyal sorunların, komplo teorilerinin gerçekleştiği kargaşa dolu bir dönem görüyoruz.

Bana öyle geliyor ki şimdiye kadar gördüğümüz yakın gelecek kurguları ne kadar bilimle iç içe olursa olsun o yıllara gelindiğinde açıp o yapımların çoğunu izleyeceğiz ve sonuç büyük bir hayal kırıklığı olacak. Ama Years and Years için aynı fikirde değilim. Sanki 2030’larda bu diziye baktığımızda küçük detaylar dışında genel gidişatın çok benzer olacağı ve bu diziyi de bilge bir öngörü olarak adlandıracağız gibi görüyorum.

Trump’ın ikinci kez seçildiği bir dönemin sonuna yaklaşılırken, Ukrayna’dan gelen mülteciler İngiltere’ye akın ediyor. ABD ile Çin arasındaki güç savaşının belirginleştiği, faşizmin yükseldiği, aşırı sağcı popülist bir politikacı Vivienne Rook’un tartışma programlarında skandal açıklamalarıyla boy gösterdiği bu dönemde herkesin evine girmiş ve artık normalleşmiş bir teknoloji olan şu anki Alexa tarzı ev robotlarını, gerçek hayat etkileşimli Instagram filtrelerini, insan bedeninin sanal ortamlara aktarılabildiği inovasyonları görüyoruz. Doğanın bu beşeriyete karşı sessiz kalması imkansız. Bu durumu da aylarca bitmeyen yağmurlar, artık ulaşılamayan bitkisel ürünler gibi küçük detaylarla anlıyoruz.

Bunların yanında mülteci krizi yüzünden aşık olduğu adama kavuşamayan hatta bu yolda yaşamını yitiren Daniel (Russel Tovey Davies), kendisi de bir mülteci olduğu için bu kriz döneminde özgürlüğünü yitiren Viktor (Maxim Baldry), yükselen faşizme karşı geri adım atmakla meşgul olan aktivist kız kardeş Edith (Jessica Hynes), İngiltere’deki büyük finansal sorunların patlak vermesiyle başarılı ve yetkili bankacılar olmalarına rağmen tüm birikimlerini kaybeden Stephen (Rory Kinnear) ve eşi Celeste (T’Nia Miller) gibi karakterler bize asıl inovasyonun -tabi ki burada kötü bağlamda kullanıyorum- insanların hayatları ve birbirleriyle olan ilişkileri arasında olduğunu anlatıyor.

Tüm çığlıklarımızı, tezahüratlarımızı kısacık bir arka plan müziğine sığdıran Murray Gold’dan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Dizinin her bölümünün sonu kendi başına bir müzik video klibi gibi. Hızlı hızlı geçen görüntülerin üzerine hararetli konuşmaların müzikle karıştığı sekans seyirciyi geleceğe götürmekte büyük bir tamamlayıcı rol oynuyor.

Davies, gelecek için umut dolu olduğumuz her yıl daha kötüye giden düzeni ve çaresizliğimizi, tüm bu distopik kurgunun içine aile ve bireysel yaşamlarımızın dönüm noktalarını, hayal kırıklıklarımızı ve kayıplarımızı da katarak rakipsiz bir özet sunuyor. Çoğunlukla iç karartıcı yönüyle seyircisinde gerilim uyandırsa da hikaye boyunca heyecan verici olmayı asla bırakmıyor ve bu gelecek tasvirini spekülatif dram formunda minik bir hap gibi bir solukta yutulacak bir dizi haline getiriyor.

Years and Years: Sezon İncelemesi

Aylin Şahin’in Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...