Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Dönem Filmlerini Sevenlere: Sizi Geçmişe Götürecek Filmler

Dönem Filmlerini Sevenlere: Sizi Geçmişe Götürecek Filmler

Yazar: Nisa Nur Gönültaş

Dönem Filmlerini Sevenlere: Sizi Geçmişe Götürecek Filmler

1. Pride and Prejudice (2005)

Süre: 129 dk
Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

1813’te yayınlanan Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Joe Wright yapmış. Baş rolleri Keria Knightly ve Matthew Macfadyen paylaşıyor.

Film, Jane Austen’ın George İngiltere’sinde Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet olmak üzere beş kız kardeş hakkındaki romanına dayanıyor. Zengin genç Bay Bingley ve en yakın arkadaşı Bay Darcy ile tanışınca beş kız kardeşin hayatlarının nasıl tepetaklak olduğunu konu alır.

2. Atonement (2007)

Süre: 123 dk
Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Keira Knightley, James McAvoy, Brenda Blethyn
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

On üç yaşında ve gelecek vadeden bir yazar olan Briony Tallis, ablası Cecilia’yı ve Robbie Turner’ı aile mülkünün önündeki çeşmede görünce; çocuk aklı ile gördüklerini yanlış yorumlar. Ablasının sevgilisini işlemediği bir suçla suçlayarak birçok yaşamın gidişatını geri alınamaz bir şekilde değiştirir. Yıllarca sürecek büyük bir trajedinin yaşanmasına neden olur. Bir daha hiç düzelmeyecek kadar trajik bir şekilde kaderleri birbirlerine bağlanan bu üç insan da, hak etmedikleri bir kefaretin farklı şekillerde kurbanı olurlar. Dört dalda Oscar adayı olan Aşk ve Gurur’un yönetmeni Joe Wright, bir başka kitap uyarlaması olan Kefaret ile yeniden romantizmin ve dramın etrafında dolaşıyor.

3. Marie Antoinette (2006)

Süre: 123 dk
Yönetmen: Sofia Coppola
Oyuncular: Kirsten Dunst, Jason, Schwartzman, Rip Torn
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Film, meşhur “Ekmek yoksa pasta yesinler” sözünün sahibi Marie Antoinette’in hayatını anlatır. Dönemin politik ve siyasi şartları gereğince Fransa kralıyla evlendirilen genç Avusturya kraliçesi Marie Antoniette, yaşamını sürdüreceği bu yeni hayat düzeninde çeşitli zorluklarla karşılaşır. Kayıtsız ve ilgisiz bir kocaya sahip olan genç kraliçe, bu alışık olmadığı düzende mücadele etmenin yolunu uçarı partilerde ve tehlikeli dostluklarda arar. Film; Marie Antoinette’in nişanlanmasını, 15 yaşında Louis XVI ile evliliğini, 19 yaşında kraliçe olarak saltanatının sonunun gelmesini ve nihayetinde Versailles’ın düşüşünü konu alıyor.

4. Little Women (2019)

Süre: 135 dk
Yönetmen: Greta Gerwig
Oyuncular: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Louisa May Alcott’un unutulmaz romanından uyarlanan film; birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeşi, Meg, Jo, Beth ve Amy’i anlatıyor. Film kız kardeşlerin Amerikan İç Savaşı’nın sonrasında geçen büyüme hikâyesini konu alıyor. Çocukluk dönemlerini geride bırakıp yetişkinliğe geçiş süreçlerinde kardeşler türlü dertlerle boğuşuyorlar. Dört kız kardeşin hikâyesi üzerinden kadın hayatına dair o döneme ait temaların yanı sıra zamanın ötesinde konular ve sorunlar da işleniyor. Bu zorlu zamanlarda en büyük kazançları ise birbirlerinin yanında olmaları. Her türlü zorluğu birlikte göğüsleyen kardeşler bu süreçte asıl mutluluğun sevgiden geçtiğini anlıyorlar.

5. Jane Eyre (2011)

Süre: 120 dk
Yönetmen: Cary Joji Fukunaga
Oyuncular: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Jamie Bell
Yazar Puanı: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Charlotte Bronte’nin feminist edebiyatın en önemli klasiklerinden biri sayılan aynı isimli eserinden Moira Buffini tarafından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda kısa filmleriyle bilinen Cary Joji Fukunaga oturuyor.

Jane Eyre, 10 yaşındayken öksüz kalmış ve mutsuz bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Kendisine kötü davranan halası tarafından oldukça katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. On yıl boyunca bütün hayatının geçtiği bu yatılı okuldan mezun olduktan sonra kendisi de aynı çatı altında öğretmen olarak çalışmaya başlar. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde çocuklara mürebbiyelik yapmaya başlar. Jane Eyre, Thornfield Hall’daki yeni pozisyonunda mutlu bir şekilde yaşarken, evin karanlık, soğuk ve ani efendisi Bay Edward Rochester ile tanışır. Jane ve patronu arkadaşlık içinde yakınlaşır ve çok geçmeden aşık olurlar. Jane mutlu sonu buldu sanarken Bay Rochester’in sırrı ile alt üst olur.

Dönem Filmlerini Sevenlere: Sizi Geçmişe Götürecek Filmler

Nisa Nur Gönültaş’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...