Anasayfa İncelemelerFilm İncelemeleri Day Shift: Alışılmadık Bir Vampir Hikayesi

Day Shift: Alışılmadık Bir Vampir Hikayesi

Yazar: Enis Derdimentoğlu

Day Shift: Alışılmadık Bir Vampir Hikayesi

Vampir filmleri her zaman ilgi çekici olmuştur. Hatta cool vampir avcımız Blade ile vampir avcıları da gözümüze havalı, yenilmez gözükmüşlerdir. Peki ailesini geçindirmek, kızının okul harcını ödemek ya da ev kirasını ödemek zorunda kalan bir avcı olsanız?

13 Ağustos’ta Netflix’te gösterime giren Day Shift filmi tam da bu konuyu ele alıyor. 1 saat 54 dakikalık filmin yönetmenliğini Amerikalı bir dövüş sanatçısı, aksiyon yönetmeni, J. J. Perkins yapıyor. Yapım ünlü ismin ilk yönetmenlik deneyimi olma özelliğini taşıyor. Filmde Jamie Foxx, Dave Franco, Snoop Dogg, Natasha Liu Bordizzo, Meagan Good, Karla Souza, Steve Howey ve Scott Adkins rol alıyor.

Jamie Foxx’un hayat verdiği başrolümüz Bud, ailesini bir arada tutmaya çalışırken, bir yandan kirasını ödemeye çalışan, geçim derdi içinde olan bir vampir avcısı. İşini ailesine tam olarak açıklayamadığı ve havuz temizlikçisi olmanın ardına gizlenen Bud güven sorunları yüzünden kendinden ayrılan eşinin ve kızının başka bir şehire taşınmasına engel olmak için acilen yüklü bir miktar para bulmak zorunda ve bunun için gece gündüz havuz temizliyor(!). O kadar temizliyor ki işler bir zamandan sonra sarpa sarıyor.

Sendika Bud’ı kontrol etmesi için masa başı çalışan bir üyeyi Bud’ın yanına veriyor. Bud bu saha tecrübesi olmayan acemi ile yapım ilerledikçe iyi bir arkadaşlığa başlıyor ve biz bunu adım adım görüyoruz.  Bunun yanında her karakterin bir motivasyonu var; zeki kötü vampirimiz Audrey’in planı onun açısından başarılı ve özenle oluşturulmuş bir plan ve motivasyonu tatmin edici. Bunun yanında Bud’ın motivasyonu hatta kendisini sendikaya isteyemen patronunun bile motivasyonu anlaşılabilir bir düzeyde.

Burada hikâye içine biraz girmem lazım. Filmi diğer vampir filmlerinden farklı yapan şey aslında burada başlıyor: Vampir Avcıları Sendikası. Avcılara sağlık sigortası bile veren ve iyi ödeme yapan bu sendikadan bizim Bud kural dışı avlanma tarzı ile sendikadan kovulduğu için daha az para kazanmak zorunda kaldığı rehincilerle iş yapabiliyor. Bu arada yine filmin diğer yapımlardan bir farkı daha farkı burada ortaya çıkıyor: Avcıların para kazanmak için teslim ettikleri av ganimeti vampirlerin azı dişleri. Yapım burada üzerine düşünülmüş bir film olduğunu kanıtlıyor. Dişlerden farklı farklı vampir türleri ve sınıfları bize gösteriliyor. Benzer yapımlarda da sınıflar ve türler vardı fakat burada çok daha derin bir olduğunu öğreniyoruz.

Film, genel olarak eğlenceli bir temada ilerliyor; izlerken konuşmalara, hareketlere ve mimiklere gülüyorsunuz. Bu size absürt bir komedi imajı verse de dövüş koreografileri tutarlı, yerinde ve güzel. İzlerken sizi tatmin edici bir dövüş ya da av izleyeceğinize emin olabilirsiniz. Vampirlerin temsiliyetine de değinecek olursak vampir temsili şu ana kadar benim gördüklerimde en iyilerden biri. Vampirler ürkütücü ve tehlikeli aynı zamanda da çeviklikleri ile avcılara zorluk çıkarıyorlar.

Benim en çok beğendiğim noktalardan biri ise replikler ve konuşmalar: İki kişinin ya da 3 kişinin birbirleri ile konuşma sekansları oldukça renkli ve keyif verici. İzlerken sizde keyif alacaksınız. Müzikler oldukça gaza getirici ve eğlenceli. Bunun bir sebebi daha var: Snoop Dog. Efsane rapçi yapımda Bud’ın en yakın arkadaşı ve gerçek hayatta rap dünyasında olduğu gibi avcılıkta da efsane.

Renkli bir temaya sahip filmde sunum da oldukça enerjik kovalamaca sahneleri, geçiş sahneleri kamera açıları hareketli, genel olarak klasik çekim teknikleri kullanılsa da özellikle aksiyon sahnelerinde hızlı hareket eden kamera size adrenalini hissettiriyor. Yukarıda belirttiğim gibi yapım 1 saat 54 dakika gibi uzun denilebilecek bir süreye sahip olsa da çok hızlı ilerliyor. Ana aksiyona bir anda ve gerekenden daha hızlı girip daha hızlı sonuçlanıyor. Bu yüzden repliklerin, karakter ve ikili ilişki gelişmelerinin aksiyondan daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Day Shift iyi bir kadroya, abartılmadan sergilenen oyunculuklara ve hızlı akışa sahip ama aslında daha büyük bir potansiyeli olan hatta seri olabilecek eğlenceli ve renkli bir yapım. Kafa dağıtmak için, iyi vakit geçirmek için kesinlikle tavsiye ederim. Day Shift’in ikincisi gelecek mi henüz bir bilgimiz yok fakat gelmesini ve temelleri atılan bu evrenin ayrıntılarına inmeyi çok isteyebilirim.

Day Shift: Alışılmadık Bir Vampir Hikayesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...