Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Çıplak 2: Ölenle Ölünmez (2. Sezon Ön İncelemesi)

Çıplak 2: Ölenle Ölünmez (2. Sezon Ön İncelemesi)

Yazar: Batuhan Kılınç

Çıplak 2: Ölenle Ölünmez (2 Sezon Ön İncelemesi)

Merve Göntem’in yazdığı, yönetmenliğini Can Evrenol’un üstlendiği ve yayınlandığı günden bugüne çok konuşulan “Çıplak” dizisinin ikinci sezonu dün akşam izleyiciler ile buluştu. İlk sezonun henüz ilk bölümünde Türkiye’de izlemeye alışık olduğumuz işlerden olmadığını net şekilde ortaya koymuş bir dizi Çıplak. Dizinin büyük bir başarı elde ettiği ve ben de olmak üzere birçok insanın beğenisini kazandığı aşikâr. Dizinin elde ettiği bu başarının bana göre en büyük sebebi cesaret ve orijinallik. Dünyada değil belki ama ülkemizde henüz anlatılmamış birçok hikâye var. Bu anlatılamama hikâye yoksunluğundan değil de daha çok korkudan. Ben bu diziyi ve ekibini film/dizi sektöründe değişimin bir öncüsü olarak görüyorum. Anlatılamayanı anlatan dizi son bulsa da bir şeyler bu dizi ile başlayacak.

İlk sezonda Eylül’ün Galler’e gidecek parayı toplamak için çıktığı eskortluk serüvenine şahit olmuştuk. Sezon finalinde ise Eylül vurulmuş ve sahne bitmeden bize göz kırpmıştı.

Bu sezon Eylül karakteri hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız gibi duruyor. İlk sezonda kendini göremesek de varlığını içten içe hissettiğimiz ve amiyane tabirle Eylül’ün belalısı Kartal karakteri ile tanışıyoruz bu  sezon. Kartal-Eylül ilişkisini flashback sahneleri ile izleyerek çözeceğiz sanırım. Hande Hanım başta olmak üzere birkaç yeni karakter dahil oldu bu sezon. Yeni katılan karakterler ile aslında küçük yan hikayeler de eklenmiş oluyor. Bu eklenen yan hikayeler dizinin ilk sezonki çizgisinin üstüne mistik bir tat serpiştirmiş ve hikâyeyi daha lezzetli bir hale büründürmüş. Senarist Merve Göntem ile Ekranom ekibi olarak yaptığımız röportajda da Merve Hanım’ın dediği gibi bu sezonda rüyalar var, dualar var ve günahlar var. İlk sezondan daha başka bir resim çizecek gibi duran bu sezon rüyayı ve gerçeği birbirine karıştırıyor. Müge Bayramoğlu’nun oyunculuğu ilk sezonda olduğu gibi harika. Yalnız terapide tanıştığımız yeni eklenen karakterlerden birkaçı ile bağ kuramadım. Bu oyunculuklar yüzünden mi karakterlerin yaratımından mı anlamadım. Sırıtan bir şeyler var ortada. Henüz ilk 3 bölüm yayınlandığını düşünürsek erken konuşuyor olabilirim daha detaylı ve nihai incelemeyi sonraya bırakıyorum.

İlk sezonda olduğu gibi bu sezon da kimilerince elit diye adlandırılan çevre ve insanlar arasında geçiyor. Eylül’ün saçmalık diye adlandırdığı şeylere insanların deli gibi para dökmesi bu kesime bir eleştiri olabilir. 3. bölümde bakkalın oğlunun eve girmesi ile hikâyenin az da olsa elit kesimden sapacağını  düşündürüyor bana.

Dizinin renklendirmesi ve kurgusu ilk sezona göre daha iyi olmuş. Yaklaşık 20 dakikalık bölümlerde dizinin temposu iyi ayarlanmış. Ne çok hızlı ne de çok yavaş. Dikkat çekiyor, duygu veriyor ve şaşırtıyor. Şimdilik benden bu kadar. Sezon sonu incelemesinde görüşmek üzere.

Çıplak 2: Ölenle Ölünmez (2 Sezon Ön İncelemesi)

Batuhan Kılınç’ın Diğer Yazıları İçin Tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...