Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Aşk 101 : 2. Sezon İncelemesi

Aşk 101 : 2. Sezon İncelemesi

Yazar: Mediha Karasungur

Aşk 101 : 2 Sezon İncelemesi

İlk çıktığı zamanlarda adından çokça bahsettiren Aşk 101 dizisinin yeni sezonu sonunda bizlerle. Meriç Acemi tarafından yazılan bu dönem dizisi, bir grup uyumsuz ve bir tane örnek öğrenci hakkında. İlk sezonda öğretmenleri Burcu’yu (Pınar Deniz) basketbol koçları olan Kemal’e (Kaan Urgancıoğlu) aşık etmeye çalışan gençler bu süreçte kendileri olmayı, arkadaşlığı ve aşkı keşfediyorlardı. Diziye ilk sezonda eşlik eden kadronun yanı sıra, günümüzdeki hallerini göremediğimiz Osman, Sinan ve Kerem karakterlerini de bu sezon görüyoruz. Mert Fırat Kerem’i, Fatih Artman Osman’ı ve son olarak Uraz Kaygılaroğlu ise Sinan’ı canlandırıyor. Yazının geri kalanı spoiler içermektedir!

İkinci sezonun birinci bölümü çok hızlı bir şekilde başladı. Yaz tatilini arkadaşlarından uzak geçiren ve hiçbiriyle görüşemeyen Işık, okula gittiğinde arkadaşlarının Necdet’in ayak işlerini yapma karşılığında geri döndüklerini görüyor. Farklı bir amaçları olduğunu düşünen Işık, bu işin peşine düşmeye kararlıyken olaylar o kadar hızlı ilerliyor ki birinci bölümün sonuna doğru arkadaşlarının ne sebeple okulda olduklarını çoktan öğrenmiş oluyor.

Özellikle Işık’ın bu sezon kendi sınırlarını aşabilmesi, göründüğünden çok daha farklı birisine dönüşebilmesi dizideki en büyük karakter gelişmelerinden birisi. Bana kalırsa bu durum sadece arkadaşlarını değil seyirciyi de şaşırtmıştır. Umut dolu, sürekli neşeli olan Işık bir anda Sinan’ın, Kerem’in ve Eda’nın karakter özelliklerinden parçalar alarak büyük bir değişim sürecine girmiş. Daha agresif, daha sert yapılı ve daha üzgün bir insana dönüşmüş. Artık okulun örnek öğrencisi olan o sessiz sakin kız olmaktan çok uzak.

Osman hakkında çok fazla şey söylenmişti hatırlarsanız. Osman’ın aslında eşcinsel olduğu, fakat RTÜK müdahalesiyle senaryonun değiştiği söylenmişti ve bazı isimler tarafından da bu durum onaylanmıştı. Doğal olarak da bu konu çok fazla tepki almıştı. Bu sezon Osman ile diziye yeni katılan Elif karakteri arasında gerilimli ve dengesiz bir şekilde başlayan bir ilişki kurgulanmış. Osman’ın bu sezon yalnız olmaması ve aşkı keşfetmesi dizinin ilk sezonunu bize hatırlatan tatlı bir detay olmuş.

İlk sezon spot ışıklarının altında duran Burcu ile Kemal’in ikinci sezonda süren ilişkilerindeki gerilim dolu gel-git bana kalırsa diziyi biraz yormuş. Zaten onların ilişkileri dışında da o kadar karmaşa ve uğraş gerektiren olay var ki, bir de onların ilişki problemleri biraz fazla kaçmış. Onun yerine ikiliyi mutlu mesut bir ilişki sürdürürken, ne yapacağını bilemeyen ve sürekli yaptıkları planların altından kalkmaya çalışan gençlere suç ortaklığı yaptıklarını görmeyi tercih ederdim. Ayrıca Sinan ve Işık arasında da bir gerginlik olması, Eda ile Kerem’in bir ayrılık yaşaması ve devamında gerçekleşen olaylar sezonu biraz boğmuş. Bunun yanında bir de üniversite sınavının stresini anlatmaya çalışmışlar. Öğrencilerin stres yüzünden yaşadıkları rahatsızlıklara bir ayna tutmak istemişler ve güzel bir ayrıntı olmuş, ama bununla birlikte diziyi iyice dallandırıp budaklandırmışlar bence.

Kısacası sekiz bölüm için çok fazla ayrılık, tartışma ve çok önemli değişimler görüyoruz ki bu da birçok konuyu çok kısa zamana sığdırmaya çalışan bir dizi imajı çiziyor bana kalırsa. Belki üçüncü sezon planı olsa dizi bu kadar sıkış tepiş konularla dolu olmazdı ve akışı daha rahat bir şekilde sağlayabilirlerdi. Dizi ne kadar keyifli de olsa, çok fazla olay olması konuların derinleşmesine engel olmuş ve böylece çok önemli konular yüzeysel kalmış.

Yine de ekibin arkadaşlıklarının gittikçe güçlendiğini görmek, Necdet’i ve kurduğu rekabetçi sistemi devirmelerine şahitlik etmek ve tabii ki günümüzde geçen buluşmalarını izlemek gerçekten çok güzeldi. Diziye eşlik eden harika şarkılardan bahsetmiyorum bile. Final bölümüne hakim olan huzur ve dinginlik, tüm sezonun karmaşasını unutturarak izleyiciye büyük bir rahatlama sağlıyor bence. Final sezonunun ve de final bölümünün, insanların kafasında oluşan birçok soruya yanıt vererek izleyicinin beklentisini karşıladığını düşünüyorum.

Bana kalırsa Aşk 101 hepimizi sıkan klişe Türk dizilerinden sıyrılabilmesiyle birlikte dizi sektörü için önemli bir yapım oldu ve Netflix Türkiye yapımları içerisindeki en başarılı dizilerden biri haline geldi. Eğer 90’lı yıllarda geçen, birbirinden güzel ve olaylı aşk hikayeleri izlemek istiyorsanız, Aşk 101’i kesinlikle izlemelisiniz.

Aşk 101 : 2 Sezon İncelemesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...