Anasayfa İncelemelerDizi İncelemeleri Anne With An E: Huzur Veren Hikayeler

Anne With An E: Huzur Veren Hikayeler

Yazar: Hatice Gökgül

Anne With An E: Huzur Veren Hikayeler

Son zamanlarda dizi, film ya da belgesel izlemek için hepimizin ortak adresi olan Netflix, 2017 yılında yönetmenleri Moria walley ve Beckett Antonio Ranieri olan, konusu ve içerdiği olaylarla içimize işleyen sıcacık bir dram dizisi Anne With An E’yi izleyicilerinin beğenilerine sundu.

Dizi, ABD-Kanada ortak yapımı olup IMDB puanı 8.6. İtiraf etmeliyim ki dizideki sahnelerde Kanada’nın mükemmel güzelliklerini görüp ülkeye aşık olacaksınız. Dönem dizisi olan bu yapımda kostümler de sizi kendine hayran bırakacak.

Dizinin konusu ise şöyle; küçük bir kız çocuğu olan Anne, babası ve annesini kaybetmesi sonucu yetimhanede kalmaya başlar ve bazı ailelerin yanında yardımcı olarak çalışır. Yaşlı ve hiç evlenmemiş iki kardeş olan Marilla ve Matthew sahip oldukları çiftlik Green Gables’a kendilerine yardımcı olması için yetimhaneden bir erkek çocuk almaya karar verirler. Yetimhane görevlisinin hatasıyla bir erkek çocuk yerine Anne, Green Gables’a gönderilir. Matthew, Anne’i görür görmez onunla yakın bir bağ kurar fakat Marilla kuralcı bir kadın olduğu için ilk etapta Anne’in çiftlikten gitmesine ve bir erkek çocuğun getirilmesine karar verir. Fakat Anne pozitifliği ve çalışkanlığıyla onları etkilemeyi başarır.

Küçük karakterimiz yardımseverliğiyle Avonlea halkının kalbini kazanır. Bu yeni süreçte Anne yeni arkadaşlar edinir. Yetimhanede yaşadığı kötü arkadaşlık tecrübeleri onu zor durumlarda bıraksa da o, dostluğun ne demek olduğunu Diana ile kurduğu bağ ile bize gösterir. Anne arkadaşlık bağlarının yanında zamanla aile bağlarını da güçlendirir. Onunla aradıkları çocuk sevgisini bulan Marilla ve Matthew, kızımızı evlatlık edinirler. Bu sayede Anne ailenin resmi olarak bir parçası olur.

Bu içleri ısıtan hikayesinin yanında dizi dönemin sosyolojisine de etkileyici yollarla ışık tutuyor. Kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri, çocukların o pozitif ve yaratıcı dünyalarının ilham kaynağı olması, LGBT bireylerin yaşamdaki yerleri dizide bize mükemmel bakış açılarıyla anlatılmış. Anne of Green Gables adlı kitabın uyarlaması olan bu dizi konuşulan düzgün İngilizcesiyle bizlere aksan konusunda da yardımcı oluyor. Dizi Netflix’in iptal kararıyla üç sezon sürdü. Oyucular ve yönetmenler dizinin daha uzun soluklu olacağını fakat iptal kararının beklenmedik bir şekilde alındığını söylüyorlar. Şimdilerde dördüncü sezonun gelmesi için imza kampanyaları yapılıyor, üstelik hatrı sayılır bir sayıya ulaşmış durumda bu imza kampanyaları. Merakla bekliyoruz ; acaba bu sıcacık ve kaliteli yapımın devamı gelecek mi?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yap

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Kabul Et Daha Fazlası...